Kamuyu Saf yerine koydular

Kamuyu Saf yerine koydular
Tivnikli'nin şirketi Saf GYO ve belediye el ele verdi, kamu yararı buhar oldu.

İstanbul'un en kıymetli yerlerinden Üsküdar Acıbadem'deki dev bir arazinin yakın geçmişi, bazı işadamlarının kamuyu zarara sokarak nasıl ihya olduğunu gösterir nitelikte. 


17 ve 25 Aralık yolsuzluk ve rüşvet soruşturmaları kapsamında ismi geçen Abdullah Tivnikli'nin ortağı olduğu Saf Gayrimenkul A.Ş.'nin üstlendiği Akasya Acıbadem Projesi'nde hem kamunun hem şirketin kazanması planlanırken, yüzü gülen tek taraf SAF GYO oldu.


ÖDÜLLÜ PROJE RANT KAPISI OLDU
Uluslararası gayrimenkul fuarı MİPİM 2013'de, 32 projeyi geride bırakarak Türkiye'ye 'Onur Ülkesi' ödülünü kazandıran proje kapsamında, Acıbadem'deki 181 bin 400 metrekarelik dev arazi, İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Meclisi tarafından 13 Temmuz 2006'da imara açıldı.


Söz konusu araziye Saf GYO talip oldu. Şirketin talebini görüşen İBB Meclisi, şirketin arazinin 50 bin metrekaresine kamu tesisi inşa etmesi şartıyla projeye onay verdi.


Fakat inşaatı 2012'de tamamlanan Akasya Acıbadem'de, bu protokolle alakalı hiçbir şey yoktu.


3 YIL SONRA SÜRPRİZ!
3 yılda inşaatı tamamlayan Saf GYO, 32 derslik okul, yeşil alan, park ve Gençlik ve Spor Bakanlığı'na bitmiş olarak teslim edilmesi gereken açık ve kapalı spor tesisleri yapılması kararlaştırılan alanı da kendi özel inşaatına katmıştı. Burada rezidans ve AVM inşa eden şirket, söz konusu arazideki daireleri ortalama olarak 1 milyon 250 bin TL'ye satışa çıkardı.


MİNİMUM KARI DUDAK UÇUKLATTI
Karşı'ya konuşan, bölgede faaliyet gösteren emlak şirketleri, rantın matematiğine dair bilgiler verdi. Ticari kaygılar nedeniyle şirketlerinin isminin kullanılmamasını isteyen emlakçılara göre söz konusu arazi ve çevresinde arsaların metrekare fiyatı ortalama 3 bin dolar. Bu da; kamunun 50 bin metrekaresine konan Tivnikli'nin, projeden minimum 150 milyon dolar kazandığını gösteriyor.


41 gün arayla iki farklı rapor
SAF GYO'nun arazideki inşaatı ve ona göz yuman mercilerin uygulamalarındaki tek şaibe bu da değil. İBB'nin 1334 Karar No'lu raporunda; Zemin ve Deprem İnceleme Müdürlüğü'nün 4 Temmuz 2005'teki yazısı gereğince, alan ikiye ayrılıyor.


'Yerleşime uygun alan' kısımda bodrum katları hariç 7 kata kadar izin verilirken, 'yerleşime önlemli alan' olarak tasniflenen bölümde, alan alüvyonlu (dolgulu) olduğundan, maksimum kat sayısı 3 olarak belirleniyor. Bu rapordan 41 gün sonra Bayındırlık İskan İl Müdürlüğü'nce onanan ikinci zemin etüt raporunda ise, ''Söz konusu alanda jeolojik bakımdan sakınca olmadığı müdürlüğümüzün görüşüdür'' denilerek, kat yüksekliği önündeki engel kaldırılıyor. 


Böylece, aslında önemli bir kısmı dere yatağı üzerinde olan arazide, Tivnikli rezidans ve AVM yapma fırsatı buluyor.

(SBK)

Karşı

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com