Kan bağışında ''ring'' uygulaması

Kan bağışında ''ring'' uygulaması
Türk Kızılayı tarafından Eskişehir, Kütahya, Afyonkarahisar ve Bilecik'te pilot olarak başlatılan ''bağışlanan kanların ring yöntemiyle toplanıp dağıtılması'' uygulamasından olumlu sonuç alınması halinde ülke geneline yayılacağı bildirildi.

Türk Kızılayı tarafından Eskişehir, Kütahya, Afyonkarahisar ve Bilecik'te pilot olarak başlatılan ''bağışlanan kanların ring yöntemiyle toplanıp dağıtılması'' uygulamasından olumlu sonuç alınması halinde ülke geneline yayılacağı bildirildi.
KÜTAHYA - Türk Kızılayı tarafından Eskişehir, Kütahya, Afyonkarahisar ve Bilecik'te pilot olarak başlatılan ''bağışlanan kanların ring yöntemiyle toplanıp dağıtılması'' uygulamasından olumlu sonuç alınması halinde ülke geneline yayılacağı bildirildi.
Kütahya Kan Merkezi Müdürü Dr. Mahmut Ulusoy, yaptığı açıklamada, Sağlık Bakanlığı ile Türk Kızılayı arasında yaklaşık üç ay önce imzalanan protokolle kan alma yetkisinin sadece Kızılay'a verildiğini söyledi.
Bu protokolle hastanelerde kan alma işleminin yasaklandığını belirten Dr. Ulusoy, Türkiye'nin bu yöndeki tüm ihtiyacını Türk Kızılayı'nın karşıladığını anlattı.
Dr. Ulusoy, Eskişehir Bölge Kan Merkezinin faaliyet alanında bu ilin yanı sıra Kütahya, Afyonkarahisar ve Bilecik illerinin de bulunduğunu ifade ederek, şöyle konuştu:
''Türkiye'deki bölge kan merkezleri arasında ilk kez Eskişehir bölgesinde pilot olarak bir uygulama başlatıldı. Buradaki tüm illerde her gün saat 11.00'e kadar hastanelerden kan talepleri alınıyor. Bu saatten sonra yola çıkan özel donanımlı araçlar, il merkezinden başlayarak ilçelerdeki hastanelere ring yöntemiyle kanları dağıtıyor. Dönüşte yine il merkezine uğrayarak o gün bağışlanan kanları teslim alıyor. Bağışlanan kanların ring yöntemiyle toplanıp dağıtılması uygulaması bölgemizde başarıyla gerçekleşirse tüm ülke çapına yaygınlaştırılması planlanıyor. Kütahya'da bu yöntemin oldukça başarıyla uygulandığını görmekten memnuniyet duyuyoruz.''
Kütahya ve ilçelerinde mobil ekipler aracılığıyla sürekli kan bağışı topladıklarını dile getiren Dr. Ulusoy, ile yetecek kadar kanın Kütahya'da bağışlandığını kaydetti.
-''KAN VERME BİLİNCİ İSTENEN DÜZEYE GELMEDİ''-
Dr. Ulusoy, son olarak ikişer günlük sürelerde Dumlupınar Üniversitesinin (DPÜ) Merkez ve Germiyan yerleşkelerinde kan bağışı kabul ettiklerini anımsatarak, öğrencilerin ilgisinden memnun olduklarını bildirdi.
Toplumda kan verme bilincinin istenen düzeye gelmediğine işaret eden Dr. Ulusoy, bu konuda düzenli eğitim programları uygulanmasının yararlı olacağını belirtti.
Dr. Ulusoy, kan vermenin insan sağlığına pek çok yararı bulunduğuna dikkati çekerek, bu işlemin kalp krizi riskini yüzde 50 azaltarak kandaki yağ miktarını düşürdüğünü, yüksek tansiyonu normale indirdiğini, hücreleri yenilediğini ve kan değeri yüksek olanlardaki baş ağrısı, kaşıntı, gerginlik gibi olumsuzlukları ortadan kaldırdığını sözlerine ekledi.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com