Kan verin felç riskiniz azalsın...

Kan verin felç riskiniz azalsın...
Hisarcık'ta kan bağışının faydalarını açıklayan Dr. Murat Dalkılıç, felç riskini artıran lipit, kolesterol ve trigliserid oranlarını düşürdüğünü söyledi.

Hisarcık ilçesinde, Kütahya Kızılay Kan İstasyonunca kan bağışı kampanyası düzenlendi.
     İstasyonda görevli 4 kişilik ekip, Dumlupınar Üniversitesi (DPÜ) Hisarcık Meslek Yüksek Okulunda durumları uygun bulunan 38 öğrenciden birer ünite kan aldı.
     Dr. Murat Dalkılıç, kan vermenin insan sağlığı açısından yararları olduğunu belirterek, sağlığı yerinde olan ve kan vermeye engel hali bulunmayan herkesin kan bağışında bulunması gerektiğini bildirdi.
     İnsanların hayatlarını koruyabilmek, hastaları yaşatabilmek için 18-65 yaş arası sağlıklı tüm bireyleri kan bağışlamaya davet eden Dr. Dalkılıç, şöyle dedi:
     ''Aldığımız kan numunelerinin Hepatit B, Hepatit C, AIDS ve sifiliz tahlilleri yapıldıktan sonra sonuçları pozitif çıkanlar kendilerine bildirilmektedir. Kan bağışlamaktan korkmamak gerekir. Çünkü kan vermenin sağlığımız açısından da büyük yararları vardır. Bu sayede kanda bulunan lipit, kolesterol ve trigliseridlerde düşme meydana gelir. Bu maddeler damar tıkanıklığı yaparak kalpte enfarktüs ve felçlere sebep olan maddelerdir. Ayrıca kanda biriken cıva ve kurşun gibi maddelerden de ancak kan verme suretiyle kurtulabiliriz. Her kan bağışı bir hayat kurtaracaktır.''

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com