Kanadı kırık puhuya yardım eli

Kanadı kırık puhuya yardım eli
Elazığ'ın Palu ilçesinde, Doğa Koruma ve Milli Parklar ekiplerince ormanlık alanda bulunan kanadı kırık puhu, FÜ Veteriner Fakültesi Hayvan Hastanesinde tedavi edildi- FÜ Veteriner Fakültesi Cerrahi Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Ünsaldı:

Elazığ'ın Palu ilçesinde, Doğa Koruma ve Milli Parkla ekiplerince bir süre önce ormanlık alanda bulunan kanadı kırık puhu, Fırat Üniversitesi (FÜ) Veteriner Fakültesi Hayvan Hastanesinde tedavi edildi.

Orman ve Su İşleri Bakanlığı 15. Bölge Müdürlüğü Elazığ Şube Müdürü Hüseyin Çelik, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Doğa Koruma ve Milli Parklar ekiplerince yaklaşık 1,5 ay önce Palu'da ormanlık alanda bulunan puhunun, ekiplerce araçla FÜ Veteriner Fakültesi Hayvan Hastanesine getirildiğini belirtti.

Yapılan kontrolde, kuşun saçma isabet etmesi sonucu sağ kanadının kırık olduğunun tespit edildiğini aktaran Çelik, "Av yasağı olmasına rağmen avcılar bilinçsiz bir şekilde her uçan, hareket eden canlıya ateş ediyor. Şunu çok iyi bilmemiz gerekir ki vahşi hayvanlar, ekolojik dengenin korunması noktasında büyük önem arz ediyor çünkü bu hayvanlar, kendi yiyecek döngüsündeki hayvanları tüketerek doğal bir denge sağlıyor. Bu hayvanlardan birini doğadan çekerseniz ekolojik denge bozulur" diye konuştu.

Yeni nesillere yaşanabilir bir dünya bırakmak için sorumluluk sahibi her insanın doğanın korunması için çaba göstermesi gerektiğini belirten Çelik, kuşun iyileşmesinin ardından tekrar doğaya salınacağını söyledi.

Puhunun tedavisini gerçekleştiren FÜ Veteriner Fakültesi Cerrahi Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Sami Ünsaldı ise kuşu, getirildikten iki gün sonra ameliyata aldığını söyledi.

Kuşun kanadındaki kırık kemikleri, telef olan kanatlı hayvanlardan aldığı, "manşon" denilen halka şeklindeki kemik parçalarıyla uç uca getirdiğini belirten Ünsaldı, "Operasyonda iki kemik manşon uyguladık ve kırılan kemikler uç uca getirilmek suretiyle manşonlarla sabitlendi. Kırılan noktalardaki kemik oluşumu gayet güzel şekilde devam ediyor" dedi.

Bu tür yaralı hayvanların kendilerine zamanında getirilmesi halinde tedaviden olumlu sonuç alabildiklerini ifade eden Ünsaldı, uzun süre uçamayan kuşların bu yeteneğini kaybetme riski olduğunu dile getirerek, bu nedenle iyileştikten sonra kuşlara uçma egzersizi yaptırdıklarını söyledi.

Tedavi sürecinde karşılaştıkları diğer bir problemin ise hayvanın yemeden kesilmesi olduğunu belirten Ünsaldı, "Kuş, kemikleri tedavi edildiği zaman ve iyileşeceğini hissettiğinde, kendisi yemese bile elden yedirdiklerimizi kusmuyor ve hayatını devam ettiriyor" dedi.

Muhabir: İsmail ŞEN
Yayınlayan: Ahmet Ekici

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
   • Çok Okunanlar
     Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
     Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
     E-Posta: info@sansursuzhaber.com