Kanal7 İzleyecileri Abdesti Bilmiyorlar mı!

Kanal7 İzleyecileri Abdesti Bilmiyorlar mı!
Nagehan Alçı'nın Kanal 7 ye yaptığı eleştiri yankı bulacağa benziyor..

Hukuksuzluğa karşı bir imza ver!

Önce Sümela Manastırı sonra Ahtamar Adası'ndaki kilise ayiniyle umutlanmıştım. Bu toprakların 'Sünni Türk'ler kadar sahibi Hıristiyan dostlarımıza yıllardır yapılan 'bizden değilsin' ayıbının son bulduğunu düşünmüştüm. Yeni bir dönem başlıyor demiştim. Ama... Tam bu sırada öyle bir gelişme oldu ki... Aldı beni yine bir karamsarlık!


Bu gelişme Midyat'taki Mor Gabriel Manastırı ile ilgili. 1600 yıllık şiir gibi bir manastır Mor Gabriel. Süryanilerin en önemli merkezlerinden biri. Mezopotamya'nın ortasında bir vaha!

Süryanilerin kutsal merkezlerinden olan bu manastır, 2008 yılından beri büyük bir hukuk savaşı veriyor. Manastıra komşu köyler, bir kısım manastır toprağının kendilerine ait olduğunu iddia ediyorlar! Düşünün daha düne kadar sınır tespiti yapılmamış köyler, yüzlerce yıldır orada duran manastırda hak iddia ediyorlar!


Geçtiğimiz yıla kadar bu hak talepleri bir karşılık bulmadı. Açılan bütün davalar vakıf statüsündeki manastır lehine sonuçlandı. Ancak... Ağustosta Yargıtay yerel mahkemenin aldığı kararı bozdu ve aleyhte karar verdi. Şimdi Mor Gabriel ahalisi kara kara düşünüyor. Önce İdare Mahkemesi ardından AİHM'e gitmeyi planlıyorlar. Yüzyıllardır üzerinde yaşadıkları toprakların kendilerine ait olduğunu ispat etmeye çalışacaklar.


Geçtiğimiz pazar günü Sabah'tan Müjgan Halis konuyu mükemmel şekilde ele alan bir yazı yazdı. Manastıra gitmiş ve son durumu araştırmış. Metropolit Samuel Aktaş'ın şöyle dediğini aktarıyor Halis: 'Karşılaştığımız haksızlıklar karşısında hep sustum ama artık susmayacağım. Avrupa'da her şeyi anlatacağım.'


En son beş yıl önce yolum düşmüştü Mor Gabriel'e. Aynı Samuel Aktaş'ın bize kendini Türkiye'ye nasıl ait hissettiğini anlattığını hatırlıyorum... Şimdi kendini kendi vatanında nasıl da yalnız hissediyor!


İşlerin bu raddeye gelmesi civardaki köylülerin tek başlarına toprak hırsına kapılmasıyla açıklanamaz herhalde. Son dönemdeki olumlu hava, Sümela ve Ahtamar'daki kucaklaşma birilerinin gözünü korkutmuş olmalı. Kulağıma gelen iddialara göre Süryanilerin geri dönüşünü engellemek için yöre halkını kullanıyor 'düşmanlık'tan beslenen çevreler. Türk'ü Kürt'e, Türk'ü Ermeni'ye düşürdükleri gibi şimdi de Süryani'yi Kürt'e düşürmeye çalışıyorlar.


Gelin vicdan sahibi bireyler olarak buna tepki gösterelim! Hepimizin bu konuda sesimizi duyurması için bir olanak var: 'Mor Gabriel'e Dokunma!' adlı internet sitesine girelim ve bu hukuksuzluğa dur demek için bir imza verelim!

Kanal 7 izleyicileri abdest almayı bilmiyor mu?
Kanal 7'de yayınlanan 'Muhabbet Kapısı' adlı bir program var. Programı Doç. Dr. Mustafa Karataş sunuyor. Güya izleyicileri din ve ibadet üzerine bilgilendirmeyi amaçlayan bir program bu. Her hafta farklı konuları 'uygulamalı' anlatıyor Karataş. Ama ne uygulama!

Hocanın anlattıklarını anında tatbik eden bir kişi var ekranda. Bir keresinde 'kefen nasıl sarılır?' sorusunu cevapladılar örneğin. Bu kişiyi ekranda ölmüş gibi sardılar ve sandığa koydular! Evet, evet, doğru duydunuz!


Başka bir seferinde hoca abdesti anlatıyordu. Bu kez uygulama yapan şahıs pantolonunu sıyırdı, ekranda ayaklarını yıkadı. Hem de yakın çekimde! Hemen ertesinde ise kulaklarının dışının abdestte nasıl sıvazlanması gerektiği gösterildi. Öyle bir estetikten uzaklık, öyle bir teşhircilik ki sormayın gitsin!

'Dini öğretiyoruz' masallarına hiç girmesinler! Kanal 7 izleyicileri abdest almayı bilmiyorlar mı? Böyle bir program dini hassasiyetleri yüksek bir kanalda nasıl yayınlanabiliyor? Bir ilahiyat hocası böyle bir gösteriye neden alet oluyor? Mahrem olması gereken davranışları gösteren program izleyiciye hakaret değil mi? Biz bir adamın ayak parmaklarının arasını yıkamasını izleyerek mi ibadet etmeyi öğreneceğiz?

Bu ülkede dinden korkan, İslami bir rejimin geleceğinden endişe eden çevreler olduğu açık. Bu program işte o çevrelerin elini güçlendirmekten başka bir işe yaramaz. Hiç kusura bakmasınlar ama programa yakışan isim muhabbet değil 'Rezalet Kapısı' olmalı!
 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com