Kanatlı Denizatı broşu iade edildi

Kanatlı Denizatı broşu iade edildi
Uşak Arkeoloji Müzesi'nden 2005 yılında çalınan Kanatlı Denizatı broşu Türkiye'ye iade edildi.

Kanatlı Denizatı Broşu, 2005 yılında Uşak Arkeoloji Müzesi’nde sergilenirken sahtesiyle değiştirilerek çalınmış, müze müdürü Kazım Akbıyıkoğlu memurluktan çıkarılmış ve yargılanmıştı.
 
Eski Kültür Bakanı Ertuğrul Günay, 2012 yılının Kasım ayında yaptığı açıklamada Kanatlı Denizatı Broşu'nun Almanya'da bulunduğunu ve Türkiye'ye iade edileceğini açıklamıştı.
 
İADE EDİLDİ
 
Karun hazinesinin en önemli parçası olarak kabul edilen ve Uşak Arkeoloji Müzesi'nde sahtesiyle değiştirilerek çalınan denizatı broşu, Alman makamları tarafından Kültür ve Turizm Bakanlığı Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürü Osman Murat Süslü'ye teslim edildi.
 
Karun hazinesine ait som altın olan milyonlarca lira değerindeki mücevher Kanatlı Denizatı, Almanya'nın Hagen kentinde bulunmasının ardından Alman makamları tarafından merkez bankası kasalarında saklanıyordu. Eser, 2006 yılından bu yana yurtdışında Interpol aracılığıyla aranıyordu.
 
Bir dizi temaslarda bulunmak üzere Almanya'nın başkenti Berlin'de bulunan Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik'in broşun iadesiyle ilgili açıklamayı Uluslararası Berlin Turizm Borsası Fuarı'nda yapacağı öğrenildi.
 
NASIL YAKALANDI?
 
Uşak Arkeoloji Müzesi’nden çalınan Kanatlı Denizatı Broşu, Interpol ve Kültür ve Turizm Bakanlığı Kaçak Eserler Şube Müdürlüğü’nün alan daraltma çalışmaları sonucunda ele geçirildi. Tüm müzayedelerin ve katalogların yoğun bir şekilde taranması sonucu, tarihi eseri satamayan ve ismini açıklamayan bir kişi, avukat aracılığıyla broşu Alman Savcılığı’na teslim etmek zorunda kaldı. (CTK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com