Kanaviçe modern tasarımlarla köyden şehre indi

Kanaviçe modern tasarımlarla köyden şehre indi
Anadolu'da köylü kadınların geleneksel yöntemlerle işleyip yastık örtüsü ve karyola eteği olarak kullandığı kanaviçe nakışı, modern tasarımlarla ecza dolabı, havlu askılığı, abajur, saat gibi eşyalara dönüştürülerek şehirli evlerini süslemeye başladı.

Anadolu'da köylü kadınların geleneksel yöntemlerle işleyip yastık örtüsü ve karyola eteği olarak kullandığı kanaviçe nakışı, modern tasarımlarla ecza dolabı, havlu askılığı, abajur, saat gibi eşyalara dönüştürülerek şehirli evlerini süslemeye başladı.
Kütahya Kültür ve Sanat Derneği (KÜSAD) Sanat Galerisinde kanaviçe örneklerinden oluşan sergiyi açan Kültür ve Turizm Bakanlığı sanatçısı Filiz Türkocağı (53), AA muhabirine yaptığı açıklamada, ilköğrenimini Karabük'te tamamladığını ve 1976 yılında Ankara Atatürk İlköğretmen Okulunu bitirdiğini bildirdi.
Marmara Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Kamu Yönetimi Bölümünden 1982'de mezun olduğunu belirten Türkocağı, bir süre özel sektörde çalıştıktan sonra 2007'de emekli olduğunu söyledi.
Türkocağı, çocukluğunda ilgi duyduğu kanaviçe nakışıyla ilgilenmeye emekli olduktan sonra başladığını ve öncelikle yabancı ülkelere ait desenler üzerinde çalıştığını anlattı.
''Neden bize ait yeni desenler yok?'' diye düşünerek kanaviçe tasarımları yapmaya başladığı bilgisini veren Türkocağı, şöyle devam etti:
''İki çocuğumu büyütüp emekli olduktan sonra kanaviçe nakışına daha çok vakit ayırmaya başladım. Bize ait değerler olmasını istediğim için yaklaşık 3 yıl önce özgün tasarımlara yöneldim. Özgün tasarımlarla yaptığım kanaviçeler öncelikle çevremdeki insanlar tarafından çok beğenildi ve kısa sürede yayıldı. Ondan sonra aşık olduğum bir başka sanat dalı olan çini desenlerini kanaviçeye işledim. Bu eserlerimle 2008'de yurt dışında 'Uluslararası İplikle Sanat Yarışması'na katıldım. Olumlu tepkiler alınca çini desenlerinden daha fazla kanaviçe eser ürettim.''

-''Kanaviçe köylü kadınlara iş imkanları sağlayabilir''-

Türkiye'de kanaviçe tasarımı yapan tek sanatçının kendisi olduğunu ifade eden Türkocağı, eserlerini İstanbul Tuzla'daki küçük atölyesinde ürettiğini anlattı.
Bir iplik firmasının sponsorluğunda ilk sayısı yayımlanan ve ikinci sayısının hazırlığını yürüttüğü dergi aracılığıyla modern kanaviçe tasarımlarını bu işe gönül verenlerle paylaştığına işaret eden Türkocağı, kanaviçenin özellikle Anadolu kadınları tarafından köylerde işlenerek yaşatılmaya çalışıldığını söyledi.
Türkocağı, köylerde yastık örtüsü ve karyola eteği olarak kullanılan kanaviçenin unutulmaması için elinden gelen çabayı göstermeye devam edeceğini bildirerek, ''Kanaviçeyi modern tasarımlarla işlemeyi, köylerde bu işi yapan kadınlarına öneririm. Sadece biraz sabırlı olsunlar. Kanaviçe trendi son yıllarda yukarıya doğru yükselmeye başladı. Bunu iyi değerlendirip iş sahibi olabilirler'' dedi.
''Günümüzün modern evlerine kanaviçeyi nasıl sokabilirim?'' düşüncesinden hareketle çeşitli amaçlarla kullanılabilecek küçük ahşap dolaplar yaptırdığını ve bunlara kanaviçe işlediğini anlatan Türkocağı, abajur, saat, havlu askılığı, dolap kapağı gibi unsurlarla modern şehirli evlerini süslemeye çalıştığını kaydetti.
Bunların elle temas edilmesi halinde zarar görmeyen özelliğe sahip olduğunu dile getiren Türkocağı, ''Kanaviçeler günümüzün modern evlerine benim sayemde girdi. Kültür miraslarımızı gücüm yettiğince kanaviçe nakışına dönüştürmeye ve paylaşmaya devam edeceğim'' diye konuştu.
KÜSAD Başkanı Bayram Yıldız ise Kütahya'nın en önemli kültürel değeri olan çini motiflerinin kanaviçeye işlenmesinden mutluluk duyduğunu bildirerek, ''Değerli sanatçımız Filiz Türkocağı, davetimizi kırmayarak ilimizde sergi açtı. Serginin gördüğü ilgiden çok memnumuz. Ayrıca derneğimize üye olarak bünyemizdeki 6'ncı Kültür ve Turizm Bakanlığı sanatçısı olmasından dolayı teşekkür ederim'' ifadelerini kullandı.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com