Kandil'de terfi etti!

Kandil'de terfi etti!
Milliyet'ten kovulan usta gazeteci Hasan Cemal sürecin en esaslı bombalarından birini patlattı. Cemal, Kandil'de Murat Karayılan'la buluştu...

Gönderdiği son yazının gazetede yayımlanmayacağı bildirilince yaklaşık 15 yıldır yazdığı Milliyet ile yolları ayrılan Hasan Cemal

, PKK lideri Abdullah Öcalan'ın 21 Mart'ta Diyarbakır'daki Nevruz Meydanı'nda açıklanan tarihi çağrısının hemen ardından Kuzey Irak'a gitti.

HASAN CEMAL'DEN MURAT KARAYILAN BOMBASI

Cemal, Öcalan'ın "PKK'nın silahlı unsurlarının Türkiye sınırlarının ötesine çekilmesi aşamasına gelindiği" açıklamasından sonra gözlerin çevrildiği Kandil'de KCK Yürütme Konseyi Başkanı Murat Karayılan ile buluştu. Karayılan, Öcalan'ın çağrısının ardından PKK'nın ne yapacağı konusuna ilişkin olarak Hasan Cemal'in yönelttiği soruları yanıtladı. Hasan Cemal'in Kandil röportajının yayını yarından itibaren T24'te başlayacak.

MİLLİYET'TEN KOVULDU AMA SÜREÇTEN KOVULMADI!

Hasan Cemal, 28 Şubat'ta Milliyet'in sürmanşetinde "İmralı zabıtları" başlığıyla çıkan BDP heyetinin Abdullah Öcalan ile yaptığı görüşmeye ilişkin notların yayınını eleştirenlere tepki gösterdi. Cemal, "Siyasetçi siyasetçiliğini, gazeteci gazeteciliğini en iyi şekilde yaparsa, Türkiye de rahat eder" görüşünü dile getirdiği yazısının yayımlandığı gün Başbakan Tayyip Erdoğan'ın "Batsın sizin gazeteciliğiniz" sözleriyle dile getirdiği tepkisine hedef oldu. Başbakan'ın tepkisinin ardından Milliyet'in sahibi Erdoğan Demirören tarafından yazılarına son verilmek istenen Cemal'in "İmralı zabıtları" haberinden sonraki üçüncü yazısı gazetede yayımlanmadı. Krizin ardından yazılarına iki hafta ara verilen Cemal, 19 Mart Salı günü yayımlanmak üzere gazeteye yazısını gönderdi. Cemal, "İki haftadır kapalı olan köşemi açarken – Gazetecilik ve gazeteciler üzerine” başlıklı yazısında medya patronları ve iktidar ilişkisi ile medya elitlerinin editoryal bağımsızlığı savunamayan tutumlarına önemli eleştiriler yöneltti. Ancak Milliyet Genel Yayın Yönetmeni Derya Sazak, Hasan Cemal'e bu yazıyı yayımlayamayacağını ileterek başka bir yazı göndermesini istedi. Sazak, yeni yazı talebini reddeden Hasan Cemal'e yazılarına iki hafta daha ara vermesi teklifini de kabul ettiremedi. Çıkan krizin ardından Hasan Cemal'in yaklaşık 15 yıldır yazdığı Milliyet ile yolları, "İmralı zabıtları" başlıklı haberi, görüşme notlarını sürmanşetten kullanan Genel Yayın Yönetmeni Derya Sazak'ı ve haberi yazan muhabir Namık Durukan'ı savunan tavrı nedeniyle ayrıldı.

SÜRECİN NABZINI KANDİL'DE TUTTU

Milliyet'teki köşesini kaybetmesine rağmen, Kürt sorununun barışçı yollarla çözümü konusunda yıllardır önemli röportaj, haber ve kitaplara imza atan Hasan Cemal, İmralı sürecinde PKK'nın izleyeceği yolu doğrudan muhataplarından öğrenmek üzere Kuzey Irak'a geçerek Kandil'in yolunu tuttu. Cemal, Kandil'de Murat Karayılan ile yaptığı görüşmeyi T24'te yayımlanmak üzere kaleme aldı.

YALÇIN AKDOĞAN VE BÜLENT ARINÇ SAHİPLENMİŞTİ

Hasan Cemal'in Kandil röportajını yaptığı sırada Başbakan Tayyip Erdoğan ve Başbakan'ın siyasi başdanışmanı ve AKP Ankara Milletvekili Yalçın Akdoğan Milliyet'teki krizle hükümetin bir ilgisinin olmadığını öne sürdüler. Erdoğan, Hasan Cemal'in kendi isteği üzerine Milliyet'teki yazılarına son verildiği iddialarını "rencide edici" bulduğunu belirterek yalanlarken, Akdoğan da 45 yıllık gazeteci Cemal'i Kürt sorununun çözümü konusunda "akîl adam" olarak gördüklerini vurguladı. Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç da, "İmralı zabıtları"nı yayımlayan Milliyet'in gazetecilik yaptığını, yaklaşık yarım yüz yıllık gazeteci olan Hasan Cemal gibi isimlerin kolay yetişmediğini ve kalemlerini satmadıklarını vurguladı. (AAK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com