Kandil'deki bu hayatı terk edip, nasıl ailemle yaşarım?

Kandil'deki bu hayatı terk edip, nasıl ailemle yaşarım?
Uluslararası haber ajansı Reuters Kandil'deki PKK yöneticileri ve militanlarıyla röportaj yaptı.
Uluslararası haber ajansı Reuters , Kandil ’deki PKK yöneticileri ve militanlarıyla röportaj yaptı. Ajansa konuşan ve uzun süredir örgütte bulunan bir militan, mevcut hayatını terk edemeyeceğini belirtti.
 
Haberinde ‘gerillalığın bir hayat biçimine dönüştüğünü’ belirtip, “Belki de sorunlardan birini de bu oluşturuyor” yorumunu yapan Reuters, örgütün eski ve mevcut üyeleriyle röportaj yaptı.
 
’KADIN ERKEK EŞİTLİĞİNİ TEŞVİK EDİYOR’
 
Reuters ‘PKK, geleneksel olarak erkek egemen Kürt toplumundan üye toplamak için kadın-erkek eşitliğini teşvik ediyor’ diye yazarken, kadın gerillaların sözlerine de yer verdi. PKK’ya 13 yaşındayken katıldığını ve 15 yıldır Kandil’de olduğunu söyleyen bir kadın PKK’lı “Bizim toplumumuzda kadının değeri yok. Burada kendi yerimin ne olduğunu ve değerimi daha çok hissediyorum” dedi. Ajans ise, ‘Burada faydalandığı özgürlüklerin ve sosyal konumunun farkında. Kadının rolünün çoğunlukla mutfak ve çocuklarıyla ilgilenmekle sınırlandığı geleneksel Kürt ev hayatı ona uymuyor’ ifadelerini kullandı. 
Bir diğer kadın PKK’lı ise bu kadar uzun zamanın ardından dağı terk edip eve dönmek konusunda çekinceleri olduğunu söyledi. PKK üyesi, “Bu hayatı terk edemeyiz. Bazen kendi kendime ‘barış ve özgürlüğe kavuştuğumuz zaman, alıştığım bu hayatı geride bırakıp ailemle nasıl yaşarım’ diyorum” dedi.
 
Şu an Erbil’de fast food işi yapan ve eski PKK üyesi olduğu belirtilen Hevin Ciye kod adlı kadın da, 9 yılın ardından örgütten ayrıldığını anlattı. Ciye, kadınların voleybol oynarken şort giymesine izin vermemesi üzerine tartıştığı üst düzey bir örgüt yöneticisi tarafından 1 ay hapse atılmasının ardından PKK’dan ayrıldığını belirtirken, haberde, ‘Sol kolundaki 3 kurşun yarası, 9 yıllık dağ yaşamına dair daha derin sıkıntıların daimi anımsatıcıları’ yorumu yapıldı. Ciye, dağ yaşamına dair ise, “Zorlukları anlatmakta kelimeler kifayetsiz kalır. Bir bombardıman sırasında kampı terk ettik, neredeyse her gece yer değiştirdik, cephaneliğimizin olduğu sırt çantalarını yastık olarak kullanıyorduk” dedi.
 
’SAVAŞÇILARIMIZI İKNA ETMELİYİZ’
 
Röportajda konuşan PKK Liderlerinden Murat Karayılan da, barış süreciyle ilgili olarak şunları söyledi: “Karışık duygular hâkim. Yüzlerce yoldaşım hayatını kaybetti. Ancak size şunu da söylemeliyim; yoldaşlarımız bu mücadeleye devam etmek istiyor. Örgüt barışa karar verdi ama orta seviyedeki savaşçılar, savaşa devam edebileceğimizi söylüyor. Onların da (barışı) kabul etmesi çalışıyorum. Biz savaşa hazırız ama aynı zamanda barışa da hazırız. Eğer bir saldırı olursa, bizim güçlerimizin de kendilerini savunma hakları var. Süreçte pek çok risk var. Ancak atılması gereken doğru adım da bu.” 
 
Karayılan dağdan inecek PKK’lılar için de, “Ne kadın ne de erkek savaşçılarımız dağlardaki özgür hayatlarını bırakmak istiyor. Ancak onları bu sürece inandırmamız gerekiyor” dedi. Karayılan, Kürtlerin haklarının tanınmasına dair anayasal reformlar yapılmadan önce PKK üyelerinin silah bırakmasına dair konuşmaların hala olgunlaşmamış olduğunu belirtti. (AAK)
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com