Kandil'deki teröristten İmralı'daki terörist başına mektup var!

Kandil'deki teröristten İmralı'daki terörist başına mektup var!
İlk işleri Adalet Bakanı ile İçişleri Bakanlığı’ndan randevu istemek olan BDP heyeti İmralı’daki PKK terör örgütü lideriyle görüşmek istediklerini belirtti

Kandil’deki teröristlerle görüşmeye giden BDP’li Pervin Buldan ile HDP’li Sırrı Süreyya Önder Türkiye’ye döndü.

İlk işleri Adalet Bakanı ile İçişleri Bakanlığı’ndan randevu istemek olan BDP heyeti İmralı’daki PKK terör örgütü lideriyle görüşmek istediklerini belirttiler.Terörist lider Öcalan’ın KCK’ya yazdığı mektuba yanıt mektubunu almak için Kandil’den dönen heyet yanıt mektubunun henüz hazır olmadığını, sözlü bir aktarım olduğunu söylediler.

BDP’li Pervin Buldan, AKP Hükümeti’yle Perşembe günü görüşmek istediklerini ve İmralı’daki PKK liderini görmek istediklerini söyledi. Bu nedenle İçişleri Bakanı Efkan Ala, Adalet Bakanı Bekir Bozdağ ve TBMM Başkanı Cemil Çiçek’ten randevu talep ettiklerini söyledi.

PKK lideri Öcalan’ın talimatlarını  Kandil’e bildiren heyetsözde çözüm süreci’ için Kandil’e gittiklerini söyledi.KCK yetkilileriyle 8-9 saat süren rutin bir toplantı yaptıklarını belirten heyet, PKK liderinin kendilerine verdikleri 20 sayfalık mektubu Kandil’deki teröristlere ulaştırıp  “Bu mektuba cevap hazır mı? Buna ilişkin KCK yetkilileri ne yapmayı planlıyorlar? Buna cevap almak için gittik. 8-9 saat süren bir toplantı gerçekleştirdik. Öcalan’ın mektubuna henüz yazılı bir cevap hazırlanmadığı belirtildi. Çünkü bütün alanlarda mektubun okunması ve tartışılmasından sonra cevap hazırlanabilecek. Sözlü bir aktarım oldu. Mutlaka bir dahaki gidişimizde hazır olacak. Bu seferki görüşmede mektup verilmedi. Bütün alanlarda konuşulup tartışıldıktan sonra mektubun cevabı gelecek” dedi.

Türkiye’deki siyasi gündemi Kandil’deki teröristlerle konuşan heyetten BDP’li Pervin Buldan şöyle konuştu:“Elbette, son dönemlerde Türkiye’de yaşananları değerlendirdik. AKP-Cemaat savaşı, iktidar savaşının sonucundan barış süreci etkilenir mi? Nasıl etkilenir? Onu konuştuk. Sebahat Tuncel kararını masaya yatırdık. Yaptığımız görüşmede, ‘Kürt sorununun çözümsüzlüğünden dolayı hırsızlık da olur, yolsuzluk da olur’ sonucu çıktı. Kürt sorununun demokratik yollarla çözümünün gündeme girmesi gerekiyor. Barış süreci sekteye uğratılmamalıdır. AKP’nin yapması gereken bu sorunu çözmektir. Bu sorun çözülmeden süreç provoke edilmeye açıktır. Bu nereye kadar böyle gidecek... Yasal zemin oluşmadan sıkıntılar oluşur. Demokratik Cumhuriyet temelinde artık adımlar atmalıdır.”

Büyük yolsuzluk ve rüşvet operasyonları sonrası zaman kaybetmek istemeyen BDP’li heyet Kabine değişikliği sonrası yeni Bakan’larla ilk görüşmeyi Perşembe günü yapmak istediklerini belirttiler.

BDP’li Pervin Buldan:

Perşembe günü yeni hükümetle de, bakanlarla da görüşmeyi planlıyoruz. İçişleri Bakanı, Adalet Bakanı ve Meclis Başkanı Cemil Çiçek’ten randevu talep ettik. Barış süreci nasıl gidecek?

Paralel devletin olduğunu ifade ediyorduk. Öcalan her görüşmesinin ardından bunu hep söylüyordu. Başbakan’ın da bu konuda dikkatli olması gerektiğini söylüyordu. Ne yazık ki, AKP-cemaat ortaklaşa baskı ve zulüm uyguladılar. Bunun neticesinde bugün bir yolsuzluk ortaya çıktı. Kürt sorununa demokratik yollarla çözüm üretilmesi gerekiyor.

Perşembe günü adaya gidiş tarihimizi de netleştirebiliriz”
dedi.

ANF’ye (Fırat Haber Ajansı – PKK’ya yakınlığıyla biliniyor) göre Buldan:

Öcalan ile 2014 yılının başında bir görüşme yapmayı planlıyoruz. Perşembe günü bu talebimizi de Adalet Bakanlığı’na ileteceğiz. Yeni yıla girerken Öcalan ile görüşme yapmayı umuyoruz” ifadelerini kullandı. (LAE)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com