“Kandil’in ağzına bakıyoruz”

“Kandil’in ağzına bakıyoruz”
CHP Genel Başkan Yardımcısı Faik Öztrak, Kandil’de dün yapılan açıklamaya ilişkin, “Hükümet Türkiye’de sizleri ve Meclis’te bizleri süreçte ne olduğu hangi mutabakata varıldığı konusunda terör örgütünün Kandil’in ağzına bakar hale getirdi” dedi.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Faik Öztrak, TBMM’de düzenlediği basın toplantısında AKP tarafından verilen Sayıştay’a ilişkin teklifi eleştirerek, “Nedir bu denetçi korkusu? Bir süredir hükümet sürekli bu Sayıştay ile uğraşıyor. Abdestinden şüphesi olmayan bu kadar bu denetim kurullarının üzerine gitmez” dedi.
 
VARLIK BARIŞI
 
Varlık Barışı’nın bir Torba Yasa’nın içine konularak TBMM’ye geldiğini ifade eden Öztrak, “Bu aslında af. Hükümetin getirdiği 10 yıllık dönemde 8. af. Açıkça soruyorum yüzde 2 komisyon haramı helal kılar mı? Gelen bu yasanın gerçek nedeni nedir? Yoksa bu da hükümetin başı Erdoğan ile terör örgütü başı Öcalan’ın İmralı’da kurdukları müzakere masasında ki süreçte üzerinde mutabakata vardıkları ve bilahare Kandil’deki sözcülerinin açıklayacağı hususlardan biri mi?” sorularını yöneltti.
 
“BAŞBAKAN ÇIKIP KONUŞMALIDIR”
 
Bir basın mensubunun, “Kandil’den gelen dünkü açıklamayı nasıl değerlendiriyorsunuz?” sorusuna Öztrak, “Hükümet Türkiye’de sizleri ve Meclis’te bizleri süreçte ne olduğu hangi mutabakata varıldığı konusunda terör örgütünün Kandil’in ağzına bakar hale getirdi. Sayın Başbakan çıkıp konuşmalıdır. Bu saatten sonra susma hakkı yoktur” dedi.
 
Kandil’de dün yapılan açıklamalara işaret eden Öztrak, şöyle dedi:
 
“Yani burada bir alışveriş var. Burada Başbakan ile terör örgütünün başının İmralı’da kurdukları bir müzakere masası var. Metnin her yerinde yapılan açıklamanın her yerinde bir mutabakattan söz ediliyor. Başbakan çıkıp bu metinde söz edilen hususlarda hiçbir mutabakatımız yoktur demediği sürece Kandil’de konuşan kişiyi Başbakan’ın sözcüsü olarak görmek durumunda kalacağız.
 
Dört tane konferanstan bahsediyorlar. Hangi konferanslar üzerinde uzlaştınız Sayın Başbakan? Bunlar BM gözetiminde yapılacak Kürdistan konferansları mı?

 NEYİN MANİFESTOSU?
 
Terör örgütünün sözcüsü nereye doğru gitmek istedikleri konusunda son derece net konuşuyor. Türkiye Cumhuriyeti Başbakanı susamaz. Diyorlar ki, ‘Kandil’e çekileceğiz, anayasa sürecini izleyeceğiz. Orada varılan mutabakata göre silahlarımızı bırakacağız ama hangi şartla terör örgütünün başına af çıkarsa? Bu ne demek? Bu şu demek, anayasa müzakereleri Meclis’te yürütülmesi gereken anayasa müzakereleri teröristlerin silahlarının ipoteği altındadır demek. Bunu Türkiye Cumhuriyetini kabul etmesi mümkün değildir.
 
Bunun aslında bitişin batışın bir projesi olduğu çok açık ve net gözüküyor.
 
Burada ortaya çıkan bir mesaj var. Bu mesaj İmralı’da varılan mutabakatı mı yansıtıyor yoksa sadece terör örgütünün özlemlerini mi yansıtıyor. Başbakan artık konuşmalıdır.”
 
“Kamer Genç ile Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı arasında dün bir diyalog yaşandı, nasıl değerlendiriyorsunuz?” sorusuna Öztrak, “Yok arkadaşlar, süreç yaşanmış” demekle yetindi. (CTK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com