Kandilli bine yakın ölü tahmininde bulundu

Kandilli bine yakın ölü tahmininde bulundu
Kandilli Rasathanesi Müdürü Mustafa Erdik, Van’da bugün meydana gelen depremle ilgili yaptığı açıklamada depremin şiddetinin 7.2 olduğunu, bine yakın da can kaybı tahmin ettiklerini açıkladı.

Kandilli Rasathanesi müdürü Mustafa Erdik, Van’da bugün meydana gelen depremle ilgili yaptığı açıklamada depremin şiddetinin 7.2 olduğunu, bine yakın da can kaybı tahmin ettiklerini açıkladı.
 Erdik, düzenlediği basın toplantısında Kandilli Rasathanesinin depremin yeri ve büyüklüğü konusunda süratle açıklamada bulunduğunun altını çizerken, ilk bilgilerin en yakın istasyonlardan alındığını söyledi. Depremin şiddetinin yapılan ilk açıklamada 6.6 olarak verilmesinin nedeninin bu olduğunu belirten Erdik, “Çok büyük bir tabloya yakından baktığımızda göremeyiz tabloya uzaktan bakmak lazım. Depremin yakın istasyonlar yerel olarak tespit eder depremin büyüklüğünü gerek kamu kurumlarına gerekse halkımıza doğru bilgi en kısa sürede iletilmiştir. En yakın istasyonlardan sadece yerel büyüklük verildiği için 6,6 olarak verilmiştir. Daha sonra uzak istasyonların kayıtları ki uzak istasyon daha çok yurt dışı istasyonlardan. Bize de daha sonra gelir bu bilgiler. Onlardan alınan bilgilerle birlikte depremin bizim moment büyüklüğü dediğimiz yani ortaya çıkan enerjinin büyüklüğünü gösteren ifade 7.3 olarak verilmiştir. Aynı anda bizim yaptığımız değerlendirmede genel kayıtların değerlendirilmesi ile 7.2 olarak belirlenmiştir” dedi. Genel Müdür Erdik 7.2 şiddetindeki depremin ardından yaşanan en büyük artçı sarsıntının şiddetinin ise 5.5 büyüklüğünde olduğunu söyledi.
 

EN BÜYÜK HASAR ERCİŞ’TE
Kandilli Rasathanesi Genel Müdürü Erdik, depremin hissedilen şiddetine bakıldığında Van merkez ve Erciş ilçesinde hissedilen şiddetin 8 olduğunu belirterek, en fazla yıkım ve can kaybının da bu bölgede yaşanacağını kaydetti. Deprem sonrası yapılan hasar tahminlerini de aktaran Erdik, Ağır hasarlı 3-4 bin bina, çok ağır hasarlı 664 bina, tamamen yıkılmış olan da 50 bina göründüğünü belirtti. Erdik, “Van bölgesinde 1000’e yakın ağır hasarlı bina mevcut. Tahmini can kaybı 700 mertebesindedir. 500 de olabilir 1000 de olabilir” dedi.

 

VAN DEPREMİNDEN İLK GÖRÜNTÜLER!.. TIKLAYINIZ

 

DEPREM ANI VİDEOSUNU İZLEMEK İÇİN TIKLAYINIZ

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com