Kandilli'den Tsunami açıklaması

Kandilli'den Tsunami açıklaması
"Bilimsel kaynağı belirsiz, resmi ve yetkili kurumlarca yapılmayan açıklama ve bilgilendirmelerin vatandaşlarımız tarafından dikkate alınmaması önemle rica olunur"
Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü Bölgesel Tsunami İzleme ve Değerlendirme Merkezi'nden Fethiye'deki "tsunami" iddialarıyla ilgili açıklama yapıldı.
 
Açıklamada geçmişte Marmara ve Doğu Akdeniz'de tsunamilerin meydana geldiği belirtilerek , "Tsunami tehlikesi ülkemiz için Endonezya ve Japonya'da olduğu kadar büyük bir seviyede olmasa da özellikle Doğu Akdeniz ve Marmara Denizi'nde geçmişte tsunamilerin görüldüğü bilinmekte ve gelecekte de tsunamilerin meydana gelmesi mümkün görünmektedir. Tarihsel çalışmalar, 8300 km'den fazla kıyı şeridine sahip ülkemizde son 3000 yıl içinde 90'dan fazla tsunami meydana geldiğini göstermektedir. Bunlar başta Marmara Denizi olmak üzere ülkemizi çevreleyen tüm denizlerde gözlemlenmiştir. Depremler tarafından tetiklenen toprak kaymaları da tsunamilere yol açabilmektedir" denildi.
 
"TSUNAMİYE SEBEP OLMASININ BEKLENMEDİĞİ BELİRLENMİŞTİR" 
 
Enstitüsü bünyesinde Tsunami Erken Uyarı Sistem kurulmakta olduğu kaydedilirken, "Tsunami Erken Uyarı Sistemi, ülkemizi çevreleyen denizlerde, tsunami senaryo ve simülasyon veri tabanından yararlanarak manyitüd'ü 6.5'den büyük depremler için, sözkonusu depremin tsunami oluşturma potansiyelinin belirlenebilmesini ve yapılan değerlendirmenin mümkün olan en kısa süre içinde AFAD'a ve diğer ülkelerin ilgili kuruluşlarına bir uyarı ya da bilgilendirme mesajı şeklinde iletilmesini öngörmektedir" ifadesi kullanıldı.
 
Fethiye'deki tsunami iddialarıyla ilgili de, "Merkezimiz tarafından depremin belirlenmesinin ardından yapılmış olan değerlendirmede, 10 Haziran 2012 Türkiye saati ile 15.44'te Ölüdeniz Açıkları (Fethiye-Akdeniz'de) meydana gelen ve aletsel büyüklüğü 6.0 olarak tespit edilmiş olan depremin herhangi bir tsunamiye sebep olmasının beklenmediği belirlenmiştir. Bu ve benzeri durumlarda bilimsel kaynağı belirsiz, resmi ve yetkili kurumlarca yapılmayan açıklama ve bilgilendirmelerin vatandaşlarımız tarafından dikkate alınmaması önemle rica olunur" açıklamasında bulunuldu. (SNK)
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com