Kankasına Öyle Bir Mesaj Yolladı ki...

Kankasına Öyle Bir Mesaj Yolladı ki...
Adnan Polat: Fener umduğunu değil bulduğunu...

Adnan Polat, kulüpte bazı kişilerin hırslarının, aklının önüne geçtiğini, bunun da Galatasaray'ı erozyona uğrattığını söyledi.

Adnan Polat, Lütfi Kırdar Uluslararası Kongre Merkezi Rumeli Salonu'nda kulüp üyelerine yönelik düzenlediği bilgilendirme toplantısında, Galatasaray kültürü içinde sevgi, vefa ve birlikteliğin bulunduğunu dile getirerek, ''Özellikle de başkanlık makamına saygı vardır. Şu anda Galatasaray erozyona uğruyor, bazı arkadaşlarımızın girişimleri, hırsları, aklının öne geçiyor. Galatasaray'a zarar veriyor. Şunu da görüyorum ki yönetimi sıkıntıya sokarak veya parçalanmış görüntüsü verilmesi nedeniyle, Galatasaray birçok kurumlardan, kişilerden, aşağı yukarı her yerden ciddi şekilde darbeler yiyor, zarara uğruyor'' diye konuştu.

İKİ GRUBA TEŞEKKÜR ETTİ

Camiadaki iki grubu ise bu kişilerden ayrı tutan Adnan Polat, kendisi için büyük önem taşıyan kulüp içindeki ''Sessiz çoğunluk'' ile Türk Telekom Arena'da sadece takımlarını destekleyen taraftara teşekkür etti.

Polat, kendisi için sessiz çoğunluğun durumunun çok önemli olduğunu kaydederek, ''Bu grubun sesini muhakkak mart ayındaki Mali ve İdari Genel Kurul'da göreceğiz'' dedi.

Galatasaray taraftarının erdemli bir duruş gösterdiğini ifade eden başkan Polat, ''Bu işlerin dışında kalıp tamamıyla takımlarını destekliyorlar. Yeni stadımızda en ufak taşkınlık yapmadan takımlarını destekliyorlar. Ben bu nedenle kendilerine teşekkür ediyorum'' şeklinde konuştu.

''STAT İLE UĞRAŞMAK SAÇLARIMI BEYAZLATTI''

Adnan Polat, 5 yıldır Ali Sami Yen Spor Kompleksi Türk Telekom Arena ile uğraştığını ve bu nedenle saçlarının beyazladığını söyledi.

''5 sene önce saçlarımda tek tük beyaz vardı, şimdi tek tük siyah bulunuyor'' diyen Polat, ''5 senedir ben stat için uğraşıyorum. Açılış gününü bayram günü olarak görüyordum. Orada talihsizlikler oldu. Üzüntüler yaşadım. O günden sonra benden fazla üzülen kimse olmamıştır. 5 senedir o günü bekliyordum. Stat çok üzüntülü bir durumla açıldı, inşallah bundan sonrası hayırlı olsun'' ifadelerini kullandı.

''TÜRK TELEKOM İLE ANLAŞTIK''

Adnan Polat, stat ismi konusunda sorun yaşadıkları Türk Telekom ile yapılan uzun görüşmelerden sonra mutabakata vardıklarını dile getirdi.

Türk Telekom'un anlayışlı davrandığı ve skorbordun üstüne Ali Sami Yen'in adının yazılmasına karar verildiğini belirten Polat, ''Stadın dışına da Ali Sami Yen Spor Kompleksi ismini yazdık. Yapılacak aslanlı yolun sonunda Taksim Meydanı'nda olduğu gibi bir anıt yapacağız. Burada Ali Sami Yen ve kurucuların heykelleri olacak. Türk Telekom buranın masraflarını da üstlendi'' şeklinde konuştu.

Başkan Polat ayrıca, UEFA ve FIFA'nın stat isimlerinde sponsorluk isimlerini kullandırmadığını da kaydetti.

HAGİ'Yİ AVRUPA YOLCULUĞUNDA GÖRMEK İSTİYORUM

Galatasaray Kulübü Başkanı Adnan Polat, sarı-kırmızılı futbol takımının teknik direktör Gheorghe Hagi'nin geleceğiyle ilgili olarak, Rumen çalıştırıcının gelecek sezon Avrupa kupalarında mücadele edecek takımın başında olmasını istediklerini söyledi.

Lütfi Kırdar Uluslararası Kongre Merkezi Rumeli Salonu'nda kulüp üyelerine yönelik düzenlediği bilgilendirme toplantısında konuşan Adnan Polat, teknik direktör Hagi'nin performansıyla ilgili değerlendirme yaptı.

Galatasaray takımı kadrosunda 24 milli oyuncu bulunduğunu, tesislerinin, stadının ve taraftarının muhteşem olduğunu aktaran Polat, ''Artık hepimiz netice istiyoruz. Şu anda Galatasaray takımı yeni bir yolculuğu başlıyor. Çok önemli maçlarımız var. Alınan yenilgilere rağmen de kazanmaya iştahlı ve savaşan bir takım oluşmaya başladı. Üretkenliği de yanına koyunca, iyi sonuçlar alacağımızı düşünüyoruz. Ben Hagi'yi Avrupa yolculuğunda takımın başında görmek istiyorum. Zaten kendisiyle 1,5 yıllık sözleşmemiz var'' dedi.

''BANA YILDIZ LAZIM DEĞİL''

Sarı-kırmızılı futbol takımının gelecekteki transfer politikasına da değinen başkan Polat, genç ve başarıya aç oyuncular istediklerini vurguladı.

Kadroya yıldız isimler, büyük transferler katarak takım içinde çarkın sağlıklı dönmesinin mümkün olmadığını söyleyen Adnan Polat, şöyle devam etti:
''Kulübün formasına yüreğini verecek kişiler lazım. Olayın içine büyük paralar girince, bu durum eksik kalabiliyor. Altyapımızda çok sayıda oyuncu var. A takıma aday, Hagi'nin de takip ettiği, zaman zaman antrenmanlara aldığı 5-6 oyuncu bulunuyor. İnşallah 1-2 tanesi kadroya girer. Bu da Hagi'nin becerisi. Beklentimiz bu yönde. Bir de Cüneyt Tanman yönetiminde bir araştırma ekibimiz var. Dünyanın çeşitli yerlerinde genç oyuncuları tespit ediyorlar. Hagi ile şöyle bir karar aldık. Biz paraya, şöhrete doymuş futbolcu istemiyoruz. Geçmiş 2 yıl içinde transfer yaptık. Yeni stadımıza flaş isimlerle girelim dedik, ama ortada bir gerçek var ki, Avrupa'nın önemli kulüplerindeki futbolcular, Türkiye'yi daha fazla para kazanılacak bir emeklilik yeri olarak gördüklerine inanıyoruz. Yurt dışından veya yurt içinden; başarıya, şöhrete, paraya daha aç sporculardan takım oluşturmaya çalışacağız. Bana yıldız lazım değil. Bana savaşan, mücadele eden takım lazım.''

Polat, son iki yılda üst üste gelen sakatlıklar ve hataların kendilerini çok yorduğunu aktararak, ''İnşallah bundan sonra sakatlık olmaz, maçlar daha iyi yönetilir. Sonuca etki eden hakem hataları bize denk gelmez. Daha iyi bir Galatasaray'ı taraftarımıza sunmak zorundayız'' derken, sözleşmesi sezon sonu bitecek oyuncular için, ''Ortaya konulacak performansları görmeden kimsenin sözleşmesini uzatmak istemiyorum'' ifadelerini kullandı.

''SEZGİN'E ŞİMDİ 'İSTİFANI GETİR' DERSEM, HEMEN GETİRİR''

Galatasaray Futbol Takımı Sportif Direktörü Adnan Sezgin'in yaşanan kötü gidişte ''günah keçisi'' ilan edildiğini ileri süren Adnan Polat, istemesi halinde Sezgin'in hemen istifasını getireceğini dile getirirken, sezon sonunda bu konuda önemli kararlar alacağını anlattı.

Üyeler tarafından yazılı olarak iletilen ve özellikle Adnan Sezgin'e yönelik eleştiriler içeren sorulara cevap veren Polat, ''Sanki ilk defa şampiyonluğu kaçırıyoruz. Böyle bir durum var. Taraftar olarak izleme ile yönetici olarak izleme farkını yaşadım. Yönetici olarak izleme ile başkan olarak izleme farkını da yaşıyorum. Çok büyük uçurumlar var arada. Burada tabii ki taraftarımız üzülüyor. Adnan Sezgin'i ben Galatasaray'ın menfaatleri için, faydalı olduğu için orada tuttum. Galatasaray'da kimse vazgeçilmez değil. Galatasaray'a zarar verdiği anda kim olursa olsun gitmelidir. Buna ben de dahilim. Zarar veriyorsam ben de gitmeliyim. Galatasaray'da çalışan bir çok arkadaşımız var. Ciddi bir değerlendirme yapıyoruz'' diye konuştu.

Adnan Sezgin'i görevinde ayrılmaya nasıl ikna edeceği sorusuna yönelik olarak, ''Adnan Sezgin'i ayrılmaya ikna etmeye ihtiyacım yok. Şimdi arayıp, 'Yarın gidiyorsun' desem, istifasını verir gider. Aşağı yukarı 5 defa geldi ve ayrılmak istedi. Adnan iyi bir profesyonel. Tahmin ediyorum o da sıkıldı bu vaziyetten. Kendisi günah keçisi ilan edildi. Bu sezon sonunda alacağım ciddi kararlar var. Önümüzde biraz daha zaman var. Herkes işini en iyi şekilde yapmaya çalışmalı'' şeklinde konuştu.

Polat, seçimde yeniden başkan adayı olup olmayacağı konusunda, 2012 yılına kadar daha çok zamanın olduğunu belirtirken, net bir yanıt vermekten kaçındı.

"AZİZ YILDIRIM İLE DOSTLUĞUMUZU SÜRDÜRECEĞİZ''

Galatasaray Kulübü Başkanı Adnan Polat, Fenerbahçe Kulübü Başkanı Aziz Yıldırım ile olan dostluğunun eleştirilmesini anlayamadığını söyledi.

Adnan Polat, ''Aziz Yıldırım ile kankalığı'' konularındaki sorular üzerine, ''Bu ifade Aziz beyin bir televizyon programındaki sözünden kaldı. Biz Fenerbahçe ile büyük rakibiz ama dost olmamız lazım. Tüm kulüp başkanlarıyla da dostum. Sahada kazanmak için tüm gücümüzü kullanırız. Fakat onun dışında kulüp başkanlarının dost olarak bir araya gelmesi insanları niye rahatsız ediyor anlamıyorum'' dedi.

Aziz Yıldırım ile 2 yıl önce yaptıkları bir görüşmede, kulüpler olarak birlikte hareket etmenin kendi menfaatlerine olacağını söylediklerini aktaran Polat, ''Yayın ihalesini tek başına federasyon mu yaptı? Orada bizlerin ciddi çalışması oldu. O çalışma sayesinde 400 milyon dolarlık gelirler ortaya çıktı. En son kulüplerin vergi sıkıntısı ile ilgili çok ciddi çalışma içinde olduk Fenerbahçe Başkanıyla. Vergi affından incelemede olduğumuz için yaralanamıyorduk. Şimdi 75 milyon TL olan borcu 2,9 milyon TL'ye indirdik ve bunu da 84 aya böldük. Kulüp başkanları arasında dostlukların olması lazım. Bu dostlukların olması lazım. Dostluğumuz sürdüreceğiz. Aziz Yıldırım ile dostluğumuzu sürdüreceğiz. İnşallah Türk Telekom Arena'da Fenerbahçe'yi de çok iyi ağırlayacağız, onu da göreceksiniz. Misafir umduğunu değil, bulduğunu yiyecek'' ifadelerini kullandı.

''İBRA İÇİM SEÇİM RÜŞVETİ VERMEM''

Adnan Polat, Galatasaray yönetimi içinde oluşan çatlağın karar almalarını engellemediğini aktarırken, erken seçime de gitmeyeceğini yineledi.

Yönetim içinde karar almaları için yeterli çoğunluğa sahip olduklarını söyleyen Polat, ''Bu arkadaşlarımızla ilgili daha fazla konuşmak istemiyorum. Görüşlerimi daha önce anlattım. Değerlendirmeleri kendileri yapmalı. Gelip masanın bir ucunda oturmak hayatlarının en önemli yaklaşımıysa, oturmaya devam etsinler. Biz işimizi yapmaya devam edeceğiz'' dedi. Polat, sözlerini şöyle sürdürdü:

''Mali ve idari konularda ibra olmak için ben Galatasaray Kulübü üyelerine seçim rüşveti teklif etmem. Böyle bir şey olamaz. Ben bilgilendiririm. Üyelerimiz bazılarının söylediği gibi değildirler. Yüzde 99.9'u kendi bilgi ve birimleriyle, hür iradeleriyle, kendi kararlarını verirler. O karara da ben saygı duyarım. Kulübün sahibi genel kuruldur. İbra için, asla kulübün zarar göreceği bir adım atmam. Onun için de gündemimizde seçim yok.''

TÜRK TELEKOM ARENA'NIN ULAŞIM SORUNU

Adnan Polat, Türk Telekom Arena'da ulaşımın rahatlatılması için çalışmaların yoğun bir şekilde sürdüğünü aktarırken, gelecek yıl ağustos ayında yeniden büyük bir açılış yapacaklarını açıkladı.

Polat, Maslak'tan başlayıp Kemerburgaz'a giden yolun inşaatının ancak 2 yılda biteceğini, ancak Şişli Etfal Hastanesi ile stat arasındaki yolun yaza kadar tamamlanacağını belirtti.

Stadın bitmesine karşın çevre düzenlemelerinin henüz tamamlanmadığını vurgulayan Polat, ''Aslanlı Yol'un iki tarafında birçok dükkan göreceksiniz gelecek yıl metroya giderken. Orayı açık bir alışveriş merkezi haline getirmek istiyoruz. Tünellerden maç bittikten sonra ilk 2 dakikada 3 bin kişi çıkıyor ama son çıkanlarını çıkışı 1 saati buluyor. Oraya bir üst geçit gerekiyor. Karşıda metroya ait bir otopark var. Ulaştırma Bakanlığımıza önerimizi yaptık. Bu olursa çok büyük rahatlık olur. İnşası 1,5 ay sürer ama bürokraside zaman alacaktır. Gelecek sezona mutlaka yapmak istiyoruz bunu'' dedi.

''BORÇTAN KORKMAMAK LAZIM''

Galatasaray'ın çok borçlandırıldığı yorumlarına katılmadığını anlatan Adnan Polat, gelir gider dengesi sağlandığı müddetçe prensip olarak borçtan korkmamak gerektiğini söyledi.

Şu anda Galatasaray'ın yıllık 220 milyon dolar geliri bulunduğunu, toplam banka borçlarının ise 126 milyon TL olduğunu aktaran Polat, şöyle konuştu:
''Bu tablo kötüden iyiye gidiş değil mi. Bizim kullandığımız o meşhur kredinin 44 milyon dolarını kullanmışız. VIP kombinelerin yarısını sattık. Locaların tamamını sattık. Toplam 71 milyon dolar gelir elde ettik. Kredi ve satış gelirinin toplamı 115 milyon dolar. 2006 yılı öncesi hacizler, UEFA'da olan sporcu dosyaları, Galatasaray'a daha önce para verip alamayanlar, bunlar için yaklaşık 32 milyon dolar ödedik. Tüm hacizleri kaldırdık, UEFA'da hiç dosyamız kalmadı. Hisselerin alınması için çağrı yaptık ve yine 32 milyon dolar civarı oraya gittik. 23 milyon dolar da temettü ödendi birleşmeden hemen önce. Bir de stada 10 milyon dolar civarında harcama yaptık. Bu gelirler havuza geliyor ve ihtiyaçlara göre harcanıyor. Bakıldığında 115 milyon dolara karşılık, 114 milyon dolar harcama yapmışız. Bu kredinin bir kısmını daha ihtiyaca göre kullanacağız. 15 milyon dolarlık eski bir kredi kapattık mesela. Burada konsolidasyona bakmak lazım. Tek tek bakarak hesabın içinden çıkılamaz. O krediyi de Galatasaray'ın itibarı aldı. Kimse arkasında durmadı. Eski günleri unutuyoruz.''

Adnan Polat, şirket ilk halka açılırken 38 milyon dolar kazanıldığını, ancak 10 yıllık süreçte yeniden kulübe bu hisselerin kazandırılmasının 183 milyon dolara geldiğini belirtti.

600'E YAKIN KONGRE ÜYESİ KATILDI

Galatasaray Kulübü Başkanı Adnan Polat'ın, Lütfi Kırdar Uluslararası Kongre Merkezi Rumeli Salonu'nda üyelere yönelik düzenlediği bilgilendirme toplantısına 600'e yakın kongre üyesi katıldı.

Adnan Polat, üyelerden gelen soruları yanıtladığı toplantıda, mali genel kurullarda 300-400 kişiyi zor topladıklarını kaydederken, üyelerin bu toplantıya ilgi göstermelerinin memnuniyet verici olduğunu söyledi.

Polat, teknik direktör Gheorghe Hagi'nin kadro dışı bıraktığı Misimoviç konusunda alınan kararın arkasında olduğunu vurguladı. Misimoviç konusunun, alınmış kurumsal bir karar olduğunu anlatan Polat, ''Biz bu kararın arkasında duracağız. Galatasaray, futbolcuların gidip gelişinden zarar edebilir. Ama bu abartıldığı gibi değil. Nedense bunlar hep bizim kulübümüzde gündeme getiriliyor. Herkes bardağın boş tarafını görüyor'' diye konuştu.

Kaleci Zapata'nın gelmesini ısrarla Hagi'nin istediğinin belirten Polat, ''Hagi'nin, kendisini çok iyi tanıdığını ve kefil olduğunu söylemesi nedeniyle transferini yaptık'' dedi.

''YENİ STATTA 3 KATI GELİR KAZANIYORUZ''

Adnan Polat, bir soru üzerine, ''Ali Sami Yen Stadı'nda kalsaydık 20-25 milyon dolar civarında gelir elde ederdik. Şu anda bunun 3 mislini kazanıyoruz'' derken, kulübün net nakit borcunun 164 milyon dolar olduğunu söyledi.

Futbol takımının üst üste iki sene başarısız olması ve stadın gecikmesi nedeniyle gelirlerinin 120 milyon dolar eksik gerçekleştiğini anlatan Polat, ancak şu andaki gelir seviyesiyle bu açığı kapatacak durumda olduklarını ifade etti.

Türk Telekom Arena'da 4 bin 500 VIP koltuk kombine biletinin bulunduğunu kaydeden Polat, ''Şu anda halen 2 bin 500 VIP kombine bileti var daha satılacak. Bunlar satıldığında 45 milyon dolar gelir elde edebileceğiz. Statta ise her maç için 26 bin bilet satış imkanı var'' dedi.

Polat, üyelere yönelik, ''Lütfen Galatasaray'ın kültürünün, geleneklerinin erozyona uğratılmasına müsaade etmeyin. Galatasaray'ın birlikteliğinin bozulmasına mani olun. Galatasaray'ın bundan sonraki dönemi, bundan önceki döneminden çok daha parlak olacak. Yönetiminize destek olun. Galatasaray değişim istiyorsa her şeyin zamanı vardır. Ben Galatasaray'ın 33. başkanıyım. Benden önce de sonra da çok başkanlar olacaktır. Bir tane Galatasarayımız var, onun yıpranmasına mani olun'' diyerek sözlerini tamamladı.

EN ÇOK ALKIŞI ''SEÇİM YOK'' ALDI

Konuşmaları zaman zaman alkışlanan Adnan Polat, en çok alkışı ise gündemlerinde seçim olmadığını vurgulamak için söylediği ''İbra olmak için Galatasaray üyelerine seçim rüşveti veremem'' sözüne aldı.

Bu arada, başkan Adnan Polat'ın yeni yapılan stat için ''Türk Telekom Arena'', ''Ali Sami Yen Kompleksi'' ve ''Aslantepe'' isimlerinin üçünü kullanması dikkat çekti.

Toplantıya, başkan Adnan Polat'ın istifasını istediği yöneticiler Mehmet Helvacı, Doğan Yalçınkaya ve Vedat Eşkinat katılmadı.

Toplantıda ayrıca, üyelerden birisinin, ''20 Mart'ta oynanacak maçta Fenerbahçe'yi yenin, sizden başka bir şey istemiyorum'' demesi alkış aldı.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com