"Kanser ilacını fakirler için değil zenginler için geliştirdik"

"Kanser ilacını fakirler için değil zenginler için geliştirdik"
Dünyaca ünlü ilaç şirketi Bayer firmasının Hollandalı CEO'su Marijn Dekkers geliştirdikleri kanser ilacı hakkında skandal sözlere imza attı.

Bayer firmasının geliştirdiği Nexavar adlı kanser ilacının Hindistan hükümeti tarafından patentsiz üretimine onay vermesine Bayer firmasının Hollandalı CEO'su Marijn Dekkers şok bir tepki gösterdi.

Takvim Gazetesi’nin haberine göre Bayer firmasının Hollandalı CEO'su Marijn Dekkers, 67 bin dolarlık kanser ilacı hakkında “Doğruyu konuşalım Biz bu ilacı fakirler için değil zenginler için geliştirdik” dedi.

Amerikan dergisi Business Week'in son sayısında yer alan habere göre, Hindistan hükümetinin Nexavar adlı kanser ilacının patentsiz üretimine onay vermesine tepki gösteren Dekkers; "Bunun adı hırsızlıktır. Doğruyu konuşma zamanı geldi. Biz bu ürünü Hindistan pazarı için geliştirmedik. Kanser ilacını batıda yaşayan ve maddi güce sahip insanlar için geliştirdik" dedi.

Bayer firmasının kanser ilacı Nexavar için hasta başına yılda 67 bin dolar talep ettiği belirtildi. Hindistan'da da üretilmeye başlanan ilacın ise sadece 177 dolara satıldığına dikkat çekildi.

Birçok dernek, Dekkers'in bu şok açıklamaları nedeniyle dava açacağını açıkladı. Bayer yetkilileri, CEO Marijn Dekkers'in açıklamalarının yanlış anlaşıldığını iddia etse de, dernekler bunu kabul etmedi.(UGE)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com