Kanser ilacının içine aseton koymuşlar

Kanser ilacının içine aseton koymuşlar
Sahte ilaç davasında hazırlanan iddianamede ilaçların içinde aseton olduğu ileri sürüldü

İstanbul polisinin, geçen aralık ayında 9 ilde düzenlediği sahte ilaç operasyonuna ilişkin soruşturmada İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı iddianameyi tamamladı. İddianamede, bazı ilaçların içinde sağlıklı bir insanın bile içmemesi gereken ‘aseton’ bulunduğu, ilaçların önemli bir kısmının yurtdışında üretildiği, kutularının değiştirilerek el altından satıldığı iddiaları yer aldı. Operasyonda 60 kişi gözaltına alınırken, 11 kişinin yabancı uyruklu, 9’unun ise Suriye vatandaşı olduğu belirlendi, 7 kişi tutuklandı.

30 İLACIN SAHTESİNİ ÜRETTİLER

30 önemli ilacın sahtesinin üretildiği ve el altından vatandaşa satıldığı ihbarı üzerine İstanbul polisi, İstanbul’un yanı sıra Ankara , Adana, Antalya, Batman, Diyarbakır, Iğdır, Kocaeli ve Şanlıurfa’da 121 adrese operasyon düzenledi.

10 FİRARİ VAR

Operasyon kapsamında 54’ü İstanbul’da, 6’sı diğer illerde olmak üzere 60 kişi gözaltına alındı. Şüphelilerden 11’inin yabancı uyruklu (9 kişi Suriye, 1 Mısır ve 1 Azerbaycan) olduğu belirlendi. Aralarında Suriye vatandaşlarının da olduğu 7 kişi tutuklanırken 10 kişinin firarda olduğu öğrenildi. Şüpheliler arasıda medikal firması ve ecza depoları yöneticileri ile matbaacıların olduğu bildirildi.

UYUŞTURUCU MADDE DE VAR

İddianamede bazı ilaçların etken maddesinin doğru ancak kutularının sahte olduğu, kimilerinin süresinin geçtiği, bu nedenle kutularda düzenleme yapıldığı; kimi kutuların gerçek olduğu ancak içinde antibiyotik, insülin, lidokain (lokal anestezik-uyuşturucu madde) yer aldığı, bazı ilaçların ise yurtdışında sahte olarak üretildiği ve içine sağlıklı bir insanın bile içtiğinde zarar göreceği aseton (zehir) konulduğu belirtildi.

İddianamede bazı ilaç kutularına Türkçe basım yapılmadığı, hatta markanın isminin bile Bulgarca olduğu ifade edildi. İddianamede sahte ilaçların büyük çoğunluğunun Suriye’den getirildiği belirtildi. (MRE)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com