"Kanser, Kütahya'da Hızla Yayılan Bir Hastalık Haline Geldi"

"Kanser, Kütahya'da Hızla Yayılan Bir Hastalık Haline Geldi"
1-7 Nisan Kanser Haftası ile İlgili Kütahya İl Sağlık Müdürlüğü yetkilileri tarafından Kütahya Sevgi Yolu'nda stant açıldı. Kütahya halkına kanser ile igili el broşürleri dağıtan stant görevlileri ayrıca insanlarla bire bir görüşerek kanserin insan vucud

1-7 Nisan Kanser Haftası ile İlgili Kütahya İl Sağlık Müdürlüğü yetkilileri tarafından Kütahya Sevgi Yolu'nda stant açıldı. Kütahya halkına kanser ile igili el broşürleri dağıtan stant görevlileri ayrıca insanlarla bire bir görüşerek kanserin insan vucudunda kendine nasıl yer edindiğini de anlattılar.

1-7 Nisan Kanser Haftası ile İlgili Kütahya İl Sağlık Müdürlüğü yetkilileri tarafından Kütahya Sevgi Yolu'nda stant açıldı. Kütahya halkına kanser ile igili el broşürleri dağıtan stant görevlileri ayrıca insanlarla bire bir görüşerek kanserin insan vucudunda kendine nasıl yer edindiğini de anlattılar.
1-7 Nisan Kanser Haftası ile İlgili Kütahya İl Sağlık Müdürlüğü yetkilileri tarafından Kütahya'da Sevgi Yolu'nda stant açıldı. Kütahya halkına kanser ile igili el broşürleri dağıtan stant görevlileri ayrıca insanlarla bire bir görüşerek kanserin insan vucudunda kendine nasıl yer edindiğini de anlattılar. Kanserin bıraktığı sakatlıklar ve tedavideki yüksek maliyetler nedeni ile ülke ekonomisi ve işgücünde ağır kayıplara neden olduğunu belirten yetkililer, kanserin bu yönüyle önemli bir halk sağlığı sorunu olarak gündemdeki yerini koruduğunu da belirttiler.
Tüm dünyada olduğu gibi Kütahya'da da kanser görülme sıklığında artış olduğuna dikkat çeken İl Sağlık müdürlüğü yetkilileri:' Bundan yirmi yıl önce ilimizde dördüncü en büyük ölüm nedeni olan kanser, günümüzde nedeni bilinen ölümler arasında kalp-damar hastalıklarından sonra ikinci sıraya yükselmiştir. Kanser nedeniyle ölümlerde ilk sırayı erkeklerde akciğer, kadınlarda meme kanseri almaktadır' şeklinde kanserin yayılma sıklığına vurgu yaptılar.
Hücrelerin kontrolsüz çoğalmaları olarak tanımlanan kanserin oluşum süresi kanser türlerine göre değişkenlik gösterdiğini dile getiren yetkililer, kanserlerin köken aldıkları doku ve organlara göre isimlendirildiklerini de belrittiler. Kanserin sebepleri arasında çevresel nedenlerin, kimyasal maddelerin, viral enfeksiyonların ve sigaranın rolünün büyük olduğuna dikkat çeken yetkililer, ayrıca bütün kanser ölümlerinin % 30-40'ı sigara ile ilgili olduğunu dile getirdiler.
Kütahya'da da kanser vakalarının artış gösterdiğini dile getiren İl Sağlık Müdürlüğü yetkilileri, kanserden korunmak için bireylerin yeme içme alışkanlıklarına dikkat etmelerini istediler.
Kütahya İl Sağlık Müdürlüğü yetkilileri, kanserin erken belirtisi kabul edilen yedi uyarı işaretini açıklayrak:'İdrar yapma ve dışkılama alışkanlıklarında değişmeler, Kapanmayan yaralar,, Anormal ve beklenmedik kanama akıntı, Memede ve vücudun başka bir yerinde kitle, Hazımsızlık ve yutma güçlüğü, inatçı öksürük, Siğil ve benlerde değişme' şeklinde kanser belirtilerini sıraladılar.
Bu belirtilerden birini 15 gün süre ile kendisinde hisseden kişinin hemen bir sağlık kuruluşuna başvurmasını isteyen yetkililer, kanser hastalığının ihmale gelmeyecek bir hastalık olduğunu söylediler.
Kanserin iyileştirilebilir bir hastalık olduğunu ve iyileşmenin erken teşhis ile doğru orantılı olduğunu belirten yetkililer, kendinde kanser hastalığının belirtilerinden birini gören bireylerin hiç vakit kaybetmeden ve kormadan doktora gitmeleri gerektiğini ifade ettiler.
Kanserden korunma yöntemleri:' Tütün ve tütün ürünleri ve alkol alımından kaçınmak, Güneşte uzun süre kalmamak, Katran, asbest, vinil klorür ve boya sanayinde çalışanların periyodik olarak kontrollerinin düzenli olarak yapılması, Şişmanlığın önlenmesi, (Şişman kişilerde kanser riski 2 kat fazladır.) Yağ alımının azaltılması, Meyve sebze gibi posalı ve bol lifli besinlerin yenilmesi, A ve C vitamininden zengin besinlerin yenilmesi, Tuzlu, nitritli ve salamura yiyeceklerin azaltılması' şeklinde kanserden korunma yollarını sıraladılar.
Yetkililer ayrıca Kütahya Evliya Çelebi Devlet Hastanesi'nde de kanser hastalığının tedavisi ile ilgili onkoloji biriminin de olduğunu vurgulayarak, kanser hastalığına yakalanan birçok vatandaşın Evliya Çelebi Devlet Hastanesi'nin kemoterapi ünitelerinde tedavi süreci geçirdiklerini de belirttiler.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com