Kanser tedavilerinde ''yerli ilaç'' hedefi

Kanser tedavilerinde yerli ilaç hedefi
Türkiye Halk Sağlığı Kurumu Kanser Daire Başkanı Doç. Dr. Gültekin:

ANKARA (AA) - ZEYNEP AKYIL - Türkiye Halk Sağlığı Kurumu Kanser Daire Başkanı Doç. Dr. Murat Gültekin, ulusal kanser tedavi politikaları kapsamında, yerli ilaç üretimine öncelik verdiklerini belirtirken, ''2018'li yıllara kadar kanser alanında kullanılan ilaçların büyük bir bölümünün, yerli üretimini gerçekleştirmiş olmayı planlıyoruz. Türkiye'de kullanılan ilaçların yüzde 70'inin yerli üretimini gerçekleştirmeyi hedefliyoruz'' dedi.

Gültekin, Kanser Haftası nedeniyle AA muhabirine yaptığı açıklamada , dünya genelinde kanserin ölüm nedenleri  arasında birinci sırada, Türkiye'de ise ikinci sırada yer aldığını belirtirken, Avrupa Birliği başta olmak üzere ABD, Kanada, Japonya, Avustralya gibi birçok gelişmiş ülkesine göre kıyaslandığında Türkiye'deki kanser oranlarının bu ülkelerin gerisinde olduğunu söyledi.

Türkiye'de kanser artış hızının dünyadaki artış hızına benzerlik gösterdiğine işaret eden Gültekin, ancak son yıllarda geçmiş yıllara kıyasla Türkiye'de kanser artışında hızın bir miktar azaldığını ifade etti. Erkeklerde en çok akciğer, kadınlarda ise meme kanserinin görüldüğüne dikkati çeken Gültekin, çocuk kanserlerinde de löseminin ilk sırada yer aldığını bildirdi. Nüfusun genç olmasınında etkisiyle Türkiye'de kanserlerin ağırlıklı 60 yaş üstü olmakla beraber 40-50 yaş grubunda bir miktar fazla görüldüğünü ifade eden kanser programında  önlenebilir etkenler olması nedeniyle tütün ve obeziteyle mücadelenin önemini vurguladı.

Yıllar içinde tütüne bağlı kanserlerde eskisi gibi artış hızı olmadığını, bu artışın biraz yavaşladığını gördüklerini ifade eden Gültekin, bunda Türkiye'de tütünle mücadele kapsamında yapılan çalışmaların da etkili olduğunu söyledi. Gültekin, aynı şekilde obeziteyle de etkin bir şekilde mücadele edilmesi gerektiğini ifade etti.

-Yerli kanser ilacı üretimi-

Kanser alanında uluslararası standartta her türlü tedaviyi ulaşılabilir kılmaya büyük önem verdiklerini ifade eden Gültekin, bu kapsamında yerli ilaç üretiminin de stratejik öneme sahip oluğunu söyledi.

Türkiye'de ulusal kanser tedavileri politikasında yerli ilaç üretiminin Bakanlık olarak öncelik verdikleri ve teşvik ettikleri konulardan birisi olduğuna işaret eden Gültekin, şunları kaydetti:

''Bu anlamda Türkiye'de birkaç firma son yıllar içerisinde çok önemli gelişmelere imza attılar. Ortak yürütülen çalışmalar neticesinde şu anda 30'un üzerinde kemoterapötik ilacı Türkiye, yerli üretmeye başladı. Biz 2018'li yıllara kadar kanser alanında kullanılan ilaçların büyük bir bölümünün, yerli üretimi gerçekleştirmiş olmayı planlıyoruz. Türkiye'de kullanılan ilaçların yüzde 70'inin yerli üretimini gerçekleştirmeyi hedefliyoruz. Bu ilaçların geliştirilmesiyle beraber, bundan sonraki aşamada da ilaç araştırmaları, özellikle faz 2, faz 3 çalışmalarının da üniversitelerimizle işbirliği içerisinde Türkiye'de yaygınlaştırılmasını hedefliyoruz.''

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
   • Çok Okunanlar
     Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
     Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
     E-Posta: info@sansursuzhaber.com