“Kanserde erken teşhis hayat kurtarır”

“Kanserde erken teşhis hayat kurtarır”
Uşak İl Halk Sağlığı Müdürü Dr. Hakan Ayanoğlu, kanserin vücudun tüm doku ve organlarında gelişebildiğini, sık görülmesi ve öldürücülüğünün yüksek olması nedeniyle bir halk sağlığı sorunu olduğunu söyledi.
Uşak İl Halk Sağlığı Müdürü Dr. Hakan Ayanoğlu, kanserin vücudun tüm doku ve organlarında gelişebildiğini, sık görülmesi ve öldürücülüğünün yüksek olması nedeniyle bir halk sağlığı sorunu olduğunu söyledi. 
1-7 Nisan Kanser Haftası nedeniyle KETEM’de Kanserle Savaş Derneği üyeleriyle birlikte basın toplantısı düzenleyen İl Halk Sağlığı Müdürü Hakan Ayanoğlu, 2011 yılında yaptıkları tarama ve tedavi hizmetleri hakkında da bilgi verdi. Kanserin normal yapısı değişmiş hücrelerin, anormal kontrolsüz çoğalması ve yayılmasıyla ortaya çıkan bir hastalık olduğunu ifade eden Dr. Hakan Ayanoğlu Kanserle Savaş Derneği Başkanı İsmet Ceylaner ile birlikte toplantı öncesi KETEM’de tedavi gören hastalara karanfil dağıttı.
Erken teşhisin hayat kurtaracağı prensibiyle KETEM’de meme ve serviks ile ilgili tarama programları yürüttüklerini belirten Hakan Ayanoğlu, “Sigara alkol, katran, boya maddeler, asbest, hava kirliliği, radyasyona maruz kalma, ve kötü beslenme alışkanlığı gibi etkenler kansere neden olmaktadır. Uzun süreli kapanmayan yaralar, uzun süren ses kısıklığı veya öksürük, Siğil veya benlerin hızla büyüyerek değişiklik göstermesi, meme veya başka bir organda el ile hissedilen şişlikler ve büyük abdest veya idrar alışkanlıklarında değişiklikler de kanserin belirtileridir. 
Kanser taraması, kanseri, tedavisinin çok daha kolay ve etkili olabildiği erken evrelerde yakalamak için test ve muayene yapılmasıdır. Tarama yöntemleri hastalığın başlaması ile hastalığın görünür bir belirti verdiği ana kadar olan süreçte uygulanır. 
İlimizde kanser tarama hizmetleri etkinliği sürdürülmektedir. Serviks (rahimağzı) kanseri taraması 30-40 yaş aralığındaki kadınlarımıza yapılmaktadır. Meme kanseri taraması için 50 - 69 yaş aralığındaki kadınlara mamografi filmi çekilerek ve hekim tarafından muayene edilerek yapılmaktadır. Serviks ve meme kanserleri için yürütülen taramalar çeşitli yöntemlerle kadınlarımızın merkeze davet edilerek gerekli muayene ve testlerin yapılması şeklinde devam etmektedir. 2011 yılında toplum tabanlı kanser taraması programı çerçevesinde bin 991 bayana smear testi yapılmış, 15 tane erken evre vaka tespit edilmiştir. 50-65 yaş arası kadınlarımıza yönelik mamografi taraması ile bin 764 kadınımız taranmış, 8 kişide meme kanseri tespit edilmiştir. 
Merkezimizde kolon ve prostat kanserine yönelik tetkikler yapılmakta, kanser hastalarımıza kemoterapi hizmeti verilmektedir. Genel cerrahi polikliniğinde ise 2011 yılında 11 bin 048 hasta muayene edilmiş, 851 vakaya biyopsi yapılmış, kemoterapi servisinde 2 bin 047 kanserli hastaya kemoterapi uygulandı. Sigara bıraktırma polikliniğinde de 2 bin 136 kişiye ücretsiz sigara bıraktırma tedavisi verildi” dedi.
Kanserle Savaş Derneği Başkanı İsmet Ceylaner ise dernek faaliyetleri hakkında bilgi vererek erken teşhisin tedavi için büyük önem arz ettiğini dile getirdi.
 
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com