Kanserden çok "şiddet" öldürüyor

Kanserden çok "şiddet" öldürüyor
İnsan Hakları Komisyonu bünyesindeki kadın ve aile bireylerine yönelik şiddet alt komisyonu, çalışmalarını raporlaştırdı.

Raporda, ''15-44 yaş arası kadınların; kanser, trafik kazaları ve savaşların neden olduğu ölüm ve sakatlıklardan daha fazla, şiddetten öldüğü ve sakat kaldığı'' vurgusu yapıldı.

Başkanlığını AKP Ankara Milletvekili Ülker Güzel'in yaptığı alt komisyon raporunda, bu çalışmanın temel felsefesinin; aile bütünlüğünü, saygınlığını ve devamını sağlamak olduğu belirtildi.

İngiltere'de her yıl 3 milyona yakın kadının şiddete, okuldaki her 3 kızdan birinin elle tacize maruz kaldığı ifade edilen raporda, aile içi şiddetin toplam maliyetinin 1,1 milyar Pound olduğu kaydedildi.

Türkiye'de şiddetin sonlandırılması için Stratejik Eylem Planı hazırlanması ve 2013'ten itibaren 5'er yıllık dönemler itibariyle uygulanmasının önerildiği raporda, ''Aile müessesesi korunmalı. Adliye ve emniyette, 'Kadına yönelik şiddetin başvuru noktası' bölümleri oluşturulmalı. Şiddetin önlenmesi için fon kurulmalı'' denildi. (EAK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com