"Kansere kesin tedavi bulunmalı"

"Kansere kesin tedavi bulunmalı"
Kanser hastalığı konusunda halkın bilinçlendirilmesi için 1-7 Nisan tarihleri arasında yapılmakta olan “Kanser Haftası” etkinlikleri çerçevesinde Kütahya il genelinde “Sigara ile Mücadele ve Kanserden Korunma” konulu eğitim prog

Kanser hastalığı konusunda halkın bilinçlendirilmesi için 1-7 Nisan tarihleri arasında yapılmakta olan “Kanser Haftası” etkinlikleri çerçevesinde Kütahya il genelinde “Sigara ile Mücadele ve Kanserden Korunma” konulu eğitim programı Kütahya Valisi Kenan Çiftçi'nin katılımıyla başladı. Kanser haftası nedeni ile Kılıçarslan Anadolu Lisesinde düzenlenen programda konuşan Kütahya Valisi Kenan Çiftçi, “Doktorlarımızdan bu kansere yeter demelerini ve bir tedavi yöntemi bulmalarını arzu ediyorum” dedi.
'KANSER HASTALIĞI EVRENSEL BİR SORUN NİTELİĞİNDEDİR'
Yapılan programda, Kanser hastalığının en basit tanımıyla, hücrelerin kontrolsüz olarak sürekli çoğalmaları sonucu uzaktaki veya yakındaki başka organlara metastaz yaparak vücuda yayılan ölümcül bir hastalık olduğunu açıklayan İl Sağlık Müdürü Dr. Kamil Türkmen, konuşmasını şöyle sürdürdü:
“Günümüzde her ülkede, her yaşta görülebilen, coğrafi sınır tanımayan, sosyal statü ve gelir durumu ayrımı yapmayan kanser hastalığı evrensel bir sorun niteliğindedir. Kanser hastalığının görülme sıklığı yaşa, cinsiyete, köken aldığı organa, genetik faktörlere, çevre faktörlerine, beslenme alışkanlıklarına göre farklılıklar göstermektedir.
Kanser hastalığının, ölüm nedenleri arasında ön sıralarda yer alması nedeniyle bir sağlık sorunu olmasının da yanında, topluma getirdiği ekonomik maliyeti nedeniyle toplumsal bir sorun olduğu açıkça görülmektedir. Halkımıza bu konuda yardımcı olabilmek için Kanser Erken Teşhis ve Tanı Merkezimiz Kütahya Evliya Çelebi Devlet Hastanesinde faaliyetlerini sürdürmektedir. Kütahya Evliya Çelebi Devlet Hastanesi bünyesinde 1998 yılında açılan Kanser Erken Teşhis ve Tanı Merkezimiz vatandaşlarımıza erken tanı, zamanında uygun tedaviye yönlendirmek, kanserli hastaların yaşam süresini uzatmak, yaşam kalitesini yükseltmek, kanserden korumak ve kansere bağlı ölümleri azaltmak için hizmet vermektedir”
'ERKEN TEŞHİS İÇİN KANSER TARAMASI FAYDALI OLUR'
KETEM bünyesinde Kütahya'da Nisan 2009 dan bu yana tarama programının başlatıldığını ifade eden Türkmen sözlerine şöyle devam etti;
“2009 yılında 2 bin 183 kişi, 2010 yılında 2 bin 753 kişi meme kanseri taramasından geçirilmiş toplamda 11 kişide meme kanseri erken dönemde tespit edilmiştir. 2009 yılında 1512 kişi 2010 yılında 2 bin 235 kişi serviks kanseri taramasından geçirilmiş. 2010 yılında alman pap-smer sonucu 26 bayanda kanser öncesi atipik hücre tespit edilmiş ve takipleri devam etmektedir. KETEM in bir yıllık masrafı erken tespit edilen iki meme kanseri vakası harcamalarına eşittir”

'KANSER SON 20 YILDIR GÜNDEMİMİZE CİDDİ MANADA GİRMEYE BAŞLADI'
Sağlık hizmetlerinin artık geliştiğini ifade eden Vali Kenan Çiftçi; “Sağlık hizmetleri artık gelişti. Şimdi 8 dakikada hasta evinden alınıp hastaneye nakledilebiliyor. Hastaneye gittiğinizde sağlık karneniz var mı, yok mu sorulmadan hastalığınız tedavi ediliyor. Kanser son 20 yıldır gündemimize ciddi manada girmeye başladı. Belki daha öncede vardı ama daha farklı hastalıklardı. Bir dönemin vebası, bir dönemin veremi, şimdi yerini kansere bıraktı. Çevreme baktığımda birçok kişi kanserden yaşamını kaybetti. Hepimizde her şey olabilir. Erken tanı merkezi gibi güzel bir merkezimiz varken bu merkezden faydalanmalıyız. Tabi ki gençlerimize, öğrencilerimize çok bir faydası şimdilerde olmayabilir ancak büyüklerine bu konuyu hatırlatmaları gerekiyor. Doktorlarımızdan bu kansere yeter demelerini ve bir tedavi yöntemi bulmalarını arzu ediyorum” dedi.
-EĞİTİM PROGRAMINA ÇOK SAYIDA DAVETLİ KATILDI-
Yapılan konuşmaların ardından program Radyasyon Onkoloji Uzmanı Dr. Sultan Aysun Kocacan'ın “kanser” hakkında sunumu ile devam etti.
Etkinliğe Kütahya Valisi Kenan Çiftçi, Vali Yardımcısı M. Haluk Saygı, Belediye Başkan Yardımcısı Halil Toklu, İl Emniyet Müdürü Sezai Kalyoncu, İl Sağlık Müdürü Dr. Kamil Türkmen, İl Müftüsü Mustafa Üskülüplü, İl Milli Eğitim Müdürü Muhammet Şahinkaya, İl Sosyal Hizmetler Müdürü Mustafa Bakırdemir, İl Sağlık müdürlüğü personeli, Kılıçarslan Anadolu Lisesi öğretmen ve öğrencileri katıldı.
-EĞİTİM PROGRAMLARI 7 NİSANA KADAR DEVAM EDECEK-
Etkinlikler kapsamında 01 Nisan 2011Cuma günü Saat: 14.00'de Sevgi Yolu 30 Ağustos İlköğretim Okulu Öğrencileri ile “Sigaraya Hayır Yürüyüşü” saat: 19.00'da Birlik Televizyonunda Uz. Dr. Sultan Aysun Kocacan tarafından program yapıldı.
02 Nisan 2011 Cumartesi günü saat: 14.00'de Destan Televizyonunda Uz. Dr. Sultan Aysun Kocacan tarafından program, 04 Nisan 2011 Pazartesi günü saat 19.00'da Kütahya Yurt-Kur Kız Öğrenci yurdunda, 05 Nisan 2011Salı günü saat 10.00'da Sosyal Bilimler Lisesi Halk Eğitim Merkezinde, 06 Nisan 2011 Çarşamba günü saat 10.00'da İnköy Mahallesi Halk Eğitim Merkezinde, 07 Nisan 2011 Perşembe günü saat 10.00'da Eski Eğitim Araçları Merkezinde Ebe Canan Tarık tarafından “Meme Kanseri ve Kendi Kendine Meme Muayenesi” Uz. Dyt. Aylin Sayan tarafından “Obezite ve Kanser” konuları hakkında bilgiler verecek.
05 Nisan 2011Salı günü saat 11.00'de Cumhuriyet Caddesi Sevgi Yolunda stand çalışması yapılacak.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com