Kanseri yenen virüs geliştirildi!

Kanseri yenen virüs geliştirildi!
Cancer Research dergisinde yayınlanan bir makaleye göre farelerde prostat kanserini yok eden bir virüs tedavisi geliştirildi.

Prensa Latina Türkçe'nin haberine göre İngiltere'nin Sheffield Üniversitesi'nde araştırmacılar, yapay olarak prostat kanseri tetikledikleri bir fare modeli kullandılar.

Araştırmacılar, virüsün tümöre ulaşmadan vücudun akyuvarları tarafından tanınıp yok edilmesini önlemek için, virüsü gizleyecek bir mekanizma geliştirdiler.

Bunun için farenin kendi akyuvarlarını alarak virüsü akyuvarların içine yerleştirdiler.

Prostat kanseri taşıyan farelere, kemoterapinin ardından virüsü taşıyan akyuvarlar şırınga edildi.

Akyuvarların taşıdığı virüs prostat kanseri hücrelerini bulmak üzere programlanmıştı. Virüs kanser hücrelerinin içine girerek hücreleri öldürebildi.

Öyle ki kemoterapiden 30 ila 40 gün sonra kontrol farelerinde tümör yeniden büyüyerek ölüme yol açarken, virüs alan fareler sağlıklı kaldılar. Virüs alan farelerde tümörün başka dokulara yayılması (metastaz) da görülmedi.

Çalışmanın sonuçları ümit verici de olsa, araştırmacılar bunun insanlarda uygulandığında alınacak sonuçları kestirmenin zor olduğu uyarısını yapıyorlar.

Öte yandan çalışma, kanserle mücadele için genetiği değiştirilmiş virüslerin etkili kullanımına yeni bir örnek.

Prostat kanseri dünya çapında erkekler arasında kanser kaynaklı ölümlerde altıncı sırada, Batı toplumlarındaysa ikinci sırada.

Prostate Cancer UK araştırma grubu lideri Kate Holmes, "Eğer bu tedavi insanlarda başarılı olursa, özellikle de kemik dokusuna nüfuz etmiş prostat kanseri vakalarında büyük bir ilerleme olabilir," diye konuştu. (BCK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com