Kansızlık psikolojiyi bozuyor

Kansızlık psikolojiyi bozuyor
Özellikle kadınlarda ve çocuklarda görülen kansızlığın psikolojik rahatsızlıklara ve tükenme hissine sebebiyet verdiği bildirildi.

Dengeli beslenme ile kansızlığın önüne geçilebildiğini söyleyen Medical Park Özel Bursa Hastanesi Dahiliye Uzmanı Dr. Tuğrul Korukoğlu, yemek seçme, tek yönlü beslenme ve hamur işine ağırlık vermenin kansızlığa yol açabildiğini belirtti. Aneminin depresyona sebep olan organik rahatsızlıklardan olduğunu dile getiren Korukoğlu, böyle durumlarda anemi ile birlikte depresyonun da ilaç ve psikoterapi ile tedavi edilmesi gerektiğini belirtti.

Korukoğlu, aneminin psikolojik etkilerini ise, "Kendinizi sürekli yorgun hissedersiniz, çarpıntı ve sol kola vuran ağrı yapar, uykuya düşkünlüğünüz artar, öğrencilerin ders başarısı düşer, iş verimliliğiniz düşer, sosyal ilişkileriniz bozulur" şeklinde tarif etti.

Dengesiz beslenmenin sadece anemiye değil; B vitamini, kalsiyum, magnezyum eksikliği gibi farklı vitamin ve mineral eksikliklerine de sebebiyet verdiğini anlatan Korukoğlu, bütün bu eksikliklerin benzer psikolojik etkileri olduğunu ifade etti.

Anemiye yol açan diğer nedenlerle ilgili bilgi veren Korukoğlu, "Ayrıca kronik enfeksiyon hastalıkları, aşırı kan kaybına yol açan ciddi yaralanmalar, fazla kanamalı ameliyatlar, hanımlarda sık veya çok sayıda doğum, adet bozuklukları, tedavi edilmeyen sık burun kanamaları ve tiroit bozuklukları da anemiye yol açabilir" dedi. (EAK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com