Kantincilere hijyen ve sağlık semineri

Kantincilere hijyen ve sağlık semineri
Kütahya’nın Hisarcık ilçesinde, okul kantinlerine yönelik Özel Hijyen Kuralları Yönetmeliği kapsamında sağlık ve hijyen semineri verildi.

Kütahya’nın Hisarcık ilçesinde, okul kantinlerine yönelik Özel Hijyen Kuralları Yönetmeliği kapsamında sağlık ve hijyen semineri verildi. 

İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü ile İlçe Hastanesi tarafından okullarda bulunan kantinlerde görev yapan kantincilere ve öğretmenlere bilgilendirme semineri verildi.

İlçe Hastanesi toplantı salonunda gerçekleşen seminere İlçe Gıda ve Hayvancılık Müdürlüğü'nde görevli Ziraat Mühendisi Erkan Özer, İlçe Hastanesi personelinden Ebe Behiye Demiral, kantinci ve öğretmenler katıldı.
Ebe Behiye Demiral, yaptığı sunumda kantinlerin pano ve duvarlarında dengeli beslenme ile ilgili bilgilendirici resim, broşür ve afiş bulundurulması gerektiğine dikkat çekerek,” Özellikle iş kıyafetleri temiz ve yedekli olmalı. Personel tüm hizmet aşamalarında eldiven, maske ve bone kullanmalı, çalışanların tırnaklarının kısa kesilmiş ve temiz olması, sakalsız olması, ellerde açık yara, kesik bulunmaması, eğer var ise su geçirmez bandaj ile iyice kapatılmış olması gerekir.” dedi.

Bulaşıkların mutlaka bulaşık makinesinde yıkanması gerektiğini belirten Demiral, kullanılan araç-gerecin temizliğinin sıkça ve hassasiyetle yapılması gerektiğinin altını çizerek,” Çocuklar okul günlerinde günün bir öğününü okul kantinlerinden karşılamaktadır. Çocuğun okul hayatına başlaması ile birlikte çocuklarda gıda seçiminde ailenin etkisi azalırken, çevrenin etkisi önem kazanmaya başlamaktadır. Arkadaşlık ve akran davranışları önemli çevresel etkenlerle şekillenmektedir. Çocukların alışverişinde sağlıklı ve doğru besinleri tercih etmelerinde beslenme bilincine sahip olmaları çok önem taşımaktadır.” diye konuştu.

Ebe Demiral, ayrıca kantinlerin güvenliği, fiziki koşulların nasıl olması gerektiği, kantinlerde görülen yetersizlikler konularında bilgi verdi.(SBK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Dikkat! Bu yollar 2 gün kapalı02 Ocak 2015 Cuma 14:37
 • Zabıta ceza değil ödül dağıttı26 Aralık 2014 Cuma 15:50
 • İzmir yeni yıla 'Özlem'le girecek26 Aralık 2014 Cuma 15:48
 • İstanbul'da taksici eylemi26 Aralık 2014 Cuma 10:39
 • İstanbul’da 12 saatlik su kesintisi24 Aralık 2014 Çarşamba 13:00
 • Sis bir çöktü bir daha kalkmak bilmedi08 Aralık 2014 Pazartesi 14:56
 • Trafik polisine ceza kesildi01 Aralık 2014 Pazartesi 10:27
 • İçme suyuna kanalizasyon atığı karıştı!27 Kasım 2014 Perşembe 11:03
 • AKP'li başkandan tarihi itiraf!26 Kasım 2014 Çarşamba 09:34
 • Çeşme’nin ölüm fermanı19 Kasım 2014 Çarşamba 08:22
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com