Kapadokya'nın ziyaretçi rekoru

Kapadokya'nın ziyaretçi rekoru
Bölgeyi yılın ilk 9 ayında ziyaret eden turist sayısı 2 milyonu aştı.

Türkiye'nin önemli turizm merkezlerinden peri bacaları ve balon turları ile ünlü Kapadokya bölgesine yılın ilk 9 ayında 2 milyon 40 bin 482 yerli ve yabancı turist geldi.

Nevşehir İl Kültür ve Turizm Müdürlüğünden alınan bilgiye göre, Ocak-Eylül döneminde Kapadokya'nın tarihi ve turistik merkezlerini yaklaşık bir milyonu yabancı olmak üzere 2 milyon 40 bin 482 turist ziyaret etti.
 
Bölgeyi geçen yılın aynı döneminde ise 1 milyon 129 bin 632'si yabancı, 545 bin 871'i yerli olmak üzere 1 milyon 675 bin 503 turist ziyaret etmişti.
 
Müze ve ören yerlerinden yılda ortalama 10 milyon lira gelir elde edilen Kapadokya'da yıl sonuna kadar hem elde edilen gelirin artması hem de turist sayısının 3 milyona yaklaşması ve 2008 yılına ait olan ziyaretçi rekorunun da kırılması bekleniyor. Bölgeye 2008 yılında 2 milyon 139 bin 427 kişi ziyarette bulunmuştu.
 
Kapadokya'da Göreme Açık Hava Müzesi, Mustafapaşa, Gülşehir Açıksaray ve Zelve ören yerleri, Çavuşin, El Nazar, Karanlık ve Gülşehir St. Jean Kiliseleri, Nevşehir, Ürgüp ve Hacıbektaş Arkeoloji ve Etnoğrafya Müzeleri, Hacıbektaş Atatürk Evi, Hacıbektaş Veli Müzesi ve Külliyesi, Kaymaklı, Derinkuyu, Tatlarin ve Özkonak yeraltı kentleri, turistlerin ziyaretine açık bulunduruluyor.
 Tarihi ve turistik mekanlar arasında ise yerli ve yabancı turistler tarafından en çok Göreme Açık Hava Müzesi, Kaymaklı Yeraltı kenti ve Zelve, Paşabağları ören yeri ziyaret ediliyor.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com