Kapalı yöntemle ilk böbrek ameliyatı

Kapalı yöntemle ilk böbrek ameliyatı
Kütahya’nın Simav Doç. Dr. İsmail Karakuyu Devlet Hastanesinde ilk kez gerçekleştirilen kapalı yöntemle çalışmayan sol böbreği karnında açılan küçük bir delik ve tıbbi aletler yardımıyla alınan hasta sağlığına tekrar kavuştu.

Hastanenin Genel Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Güvenç Diner ve Üroloji Uzmanı Turgay Turan tarafından ilk kez gerçekleştirilen nefrektomi ameliyatıyla sağlığına tekrar kavuşan iki çocuk annesi Elmas Yakar (40), “Simav’da ilk kez gerçekleşen ameliyatla sağlığıma kavuştum. Hastanemizin Baştabibi Mesut Karaca başta olmak üzere ilçede bu yöntemle ilk kez ameliyat gerçekleştiren doktorlarıma teşekkür ediyorum” dedi.
 
Tıpta laparoskopik diye bilinen kapalı yöntemle böbrek alınması (nefrektomi) ameliyatı Kütahya’nın Simav ilçesinde ilk kez sol böbreği çalışmayan iki çocuk annesi Elmas Yakar’a uygulandı.
 
Simav Doç. Dr. İsmail Karakuyu Devlet Hastanesinde Genel Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Güvenç Diner ve Üroloji Uzmanı Op. Dr. Turgay Turan tarafından gerçekleştirilen başarılı ameliyatta Elmas Yakar’ın çalışmayan sol böbreği karnında açılan küçük bir delik ve tıbbi aletler yardımıyla alınarak sağlığına kavuşturuldu.
 
Operasyonun, daha önce yaptıkları laparoskopik ameliyatlardan farklı olduğunu ve ilçede ilk kez böbreği çalışmayan bir hastaya uygulandığını ve başarılı geçtiğini ifade eden Op. Dr. Güvenç Diner, bu tür ameliyatların büyük merkezler ve geniş kapsamlı hastanelerde yapılabildiğini bildirdi.
 
Op. Dr. Diner, “Laparoskopik yöntemle yapılan bu ameliyatlar, Simav’da ilk kez gerçekleştirilmiştir. Bu tür ameliyatın en büyük avantajı, hastalara herhangi bir kesi uygulanmadığı için ameliyat sonrası hastalarda herhangi bir yara izinin oluşmamasıdır. Kısa sürede iyileşen hasta hastaneden taburcu olabilmektedir” dedi.
 
Bu tür ameliyatlar için ilçedeki hastaların, artık büyük şehirlere ve büyük hastanelere gitmesine gerek olmadığına vurgu yapan Başhekim Dr. Mesut Karaca, "Bu ameliyatları artık ilçemizdeki hastanemizde yapabiliyoruz. Doktorlarımızı yürekten kutlarken başarılarının devamını diliyorum” şeklinde konuştu. (CTK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com