Kapanacak belediyelerden durum değerlendirmesi

Kapanacak belediyelerden durum değerlendirmesi
Türkiye’de 21 belde ile Türkiye rekorunu elinde bulunduran Kütahya Simav’da “Bütünşehir Yasası” kapsamında kapanması gündeme gelen 18 beldenin belediye başkanları MHP Kütahya Milletvekili Alim Işık’ın önderliğinde Eynal Kaplıcaları Gazinosunda bir araya g
MHP Kütahya Milletvekili Alim Işık, yasa kapsamında 21 beldeden 18’inin nüfusları 2 binin altına düştüğü için kapanmasının gündemde olduğunu bildirdi.
Kapanması söz konusu belde belediyelerinden yasa kapsamında 10’nun kendi aralarında veya Simav ilçe belediyesi ile birleşmesi halinde faaliyetlerini belediye olarak devam ettirebileceklerine vurgu yapan Alim Işık, “Simav’da kapanacak 18 beldemizden 8’i AK partili, 3’ü MHP, 2’si DP, 2’si CHP, 3’ü bağımsız belediye başkanlarımız tarafından idare edilmektedir. Durum değerlendirmesinde bulunduğumuz böylesine önemli bir toplantıya ne yazık ki AKP’li Kuşu Beldemizin belediye Başkanı Halil Ergenç ve Meclis üyeleri dışında diğer 7 beldemizin belediye başkanları katılmamıştır. Toplantıya gelselerdi onlarında görüşlerinden yararlanabilirdik” dedi.
Bütünşehir Yasası kapsamında Simav’da sadece Çitgöl, Akdağ ve Güney beldelerinin belediyelik haklarını devam ettirebileceklerine dikkat çeken Alim Işık, “Samimi bir ortamda gerçekleşen toplantımızda yeni yasa ile kapanacak olan belediyeler ile ilgili oluşabilecek sıkıntılar konusunda görüş alışverişinde bulunduk. Kendilerine bundan sonra ne yapmaları hususunda bildiklerimizi anlattık” dedi.
MHP Kütahya Milletvekili Alim Işık, “Bazı belediyelerimiz şanslı. Simav İlçe belediyesine yakın bir mesafede. Bu beldelerimiz hiç vakit kaybetmeden Simav Belediyesi ile birleşmek suretiyle hizmetlerine devam edebilirler. Birbirlerine yakın bazı beldelerimizde birbirleriyle tek çatı altında birleşmek suretiyle hayatlarını sürdürebilirler. Böylesine hassas bir dönemde kaybedilecek vakit yok. Belediye başkanları olarak şimdi beldelerinize giderek durumu vatandaşlar ile paylaşmalısınız” dedi.
Toplantıda yasanın yerel yönetim ilkesine ters düşeceğinin altını çizen katılan Çaysimav beldesinin Bağımsız Belediye Başkanı Emin Ceylan, “ Yerel yönetimler demokrasinin temel taşıdır. Yerelden yönetimi savunuyoruz. Vatandaşa hizmet götürme konusunda yetersizlikler yaşanacaktır. Yerinden yönetim ilkesi ve demokrasi kültürü gereği, belde belediyeleri kapatılmamalı, köyler mahallelere dönüşmemelidir” dedi.
Simav Belediye Başkanı Kasım Karahan’da katılarak destek verdiği toplantıda Kütahya’nın tüm ilçelerini dolaşarak bilgilendirmelerde bulunmaya devam edeceğini ifade eden Alim Işık şunları kaydetti.
“Sayın Başbakanım 8 ekim 2012 tarihinde TBMM sevk ettiği büyükşehir yasasında öngörülen değişikliklerin yer aldığı kanun tasarısı kapsamında özellikle bu büyük şehirler dışında diğer illerimizde toplam 559 adet belde belediyesinin nüfuslarının 2000 altında olduğu gerekçesiyle kapatıldığı gerçeğiyle karşı karşıyayız. Bu gün kütahyada bu iller içerisinde mevcut 59 beldesinin 47 kapatan dolayısıyla %85 den fazla belediye kaybeden türkiye 1. sı olmuş bir il bu nedenle bugün kütahyanın en önemli gündemi kapatılan belde belediyeleridir.Dün akşam itibariyle en fazla beldeyi kapatan 2 ilçemiz olan Gediz ve simavda belediye başkanlarımızı bu konuda bilgilendirdik ne yapılabilecekler üzerinde fikir alışverişinde bulunduk ve önümüzdeki kısa sürede yapılması gereken 2 alternatif var bunlardan 1si kapatılmış olan 2 beldenin birbiriyle birleşme süresi diğeri ise kapatılmış bir beldenin kapatılmamış sınır komşusu olan başka bir beldeye mahalle olarak katılama süreci özellikle kapatılmış beldelerin sayısının fazla olması nedeniyle birkaç beldemiz bir araya gelerek varsa 5 km sınır uzaklık içerisinde diğer köylerle de birleşip bu düzenlemeyi sağlamamız gerekiyor ve iktidarın Türkiye genelinde birçok belde kapanmayı öngören bu oyunu bozmamız gerekiyor.Buradan değerli hemşerilerime seslenmek istiyorum,Türkiye nin tüm konumdaki iller içerisinde aynı şeyi söylüyorum geliniz bu oyunu bozalım milletimizin çöpünü toplanmasını ona çok gören bir anlayışı bu oyunu bozarak uygulamaya geçmekten kurtaralım,dolayısıyla Simavda bu şekilde yaptığımız bir çalışma sonucunda kapatılan 18 beldenin 8'ini geri kazanma şansına sahip olmaktayız.3 te normal şartlarda kalan beldemiz olmak üzere 11e kadar bu belde sayısını yükselterek hepsinin nüfusunun 2000 üzerine çıkması sağlanarak hiç kimseye ihtiyacı olmadan bu hizmetleri sürdürmeye devam etmelerinin önü açılmaktadır.Belediye başkanlarımızla bu konuyu görüştük tüm katılan belediye başkanlarımıza teşekkür ediyoruz” dedi,
Toplantıda ayrıca İsmail Karaağaç başkanlığındaki MHP Simav İlçe Teşkilatı da tam kadro hazır bulundu.
 
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com