Kapatılan DEP'in kurucusu Yaşar Kaya, Türkiye'de

Kapatılan DEPin kurucusu Yaşar Kaya, Türkiyede
Kaya, hakkındaki davalarla ilgili Ankara adliyesinde hakim karşısına çıktı

ANKARA (AA) -  Kapatılan Demokrasi Partisinin (DEP) kurucusu ve yazar Yaşar Kaya, hakkındaki davalarla ilgili Ankara adliyesinde hakim karşısına çıktı.  

Adliyeye gelişinde polis memurlarının yardımıyla otomobilden indirilerek tekerlekli sandalyeye alınan Kaya bu sırada ağladı.

Adliye girişinde gazetecilere açıklama yapan Kaya, 21 yıl sonra Türkiye'ye gelmenin mutluluk verici olduğunu belirterek, "İnanılmaz memnuniyet verici bir olay. Ailemize, çocuklarımıza, dostlarımıza kavuştuk. Bundan daha büyük mutluluk olabilir mi" dedi.

Kaya, ''Sürgündeki Kürt Parlamentosu'' ile ''Kürdistan Ulusal Kongresi''nin oluşumunda yer alan 31 kişiyi "silahlı örgüt kurmak ve yönetmek" suçundan yargılayan Ankara 8. Ağır Ceza Mahkemesinde hakim karşısına çıktı.

Hakkındaki suçlamaları kabul etmeyen Kaya, "Sürgündeki Kürt Parlamentosunu 1995'te Lahey'de kurduk. 6,5 yıl başkanlığını yaptım. Bu parlamento tamamen akademik kuruluştur. Her şey izinli ve illegal hiçbir faaliyeti yoktur. Gizli bir faaliyette bulunmamıştır, 12 ülkede genel kurul yapılmıştır. Dünyaca bilinen bir kurumdur. Genel başkanlığını yaptığım dönemde yapılan faaliyetlerin arkasındayım" diye konuştu.

Kaya, Mahkeme Başkanı Bahattin Özbaş'ın, "Bu örgüt Türkiye Cumhuriyeti'ni bölmeye yönelik faaliyetle suçlanıyor. Böyle bir faaliyet var mıydı" sorusu üzerine "Böyle bir faaliyeti yoktur. Parlamentonun görevi parlamenter sınırları içerisinde rejimini tanıtma çalışmaları vardır. Türkiye aleyhine hiçbir şey söylenip yazılmamıştır" dedi.

Mahkeme, Kaya'nın tutuksuz yargılanmasına karar verdi. 

-"En çok simiti özledim"

Adliyeden ayrılırken habercilerin soru yanıtlayan Kaya, ilk yapmak istediğinin sevdikleriyle bir arada bulunmak olduğunu belirterek, "21 yıl sonra ülkenize kavuşuyorsunuz, çocuklarınız, arkadaşlarınız ve dostlarınız sizi kucaklıyor. Çok önemli bir şey" dedi.

Kaya, bir gazetecinin "çözüm süreci hakkında ne düşündüğünü ve siyasete girip girmeyeceğini" sorması üzerine "Çözüm sürecine katkıda bulunacağız. Çünkü bizler barış adamıyız. Parti başkanlığı ve parlamento başkanlığından sonra böyle bir aktif görev düşünmüyorum" şeklinde konuştu. 

"21 yıl sonra ne yapacağı ve en çok neyi özlediğini" sorusunu da Kaya, "İlk yapılacak şey dostları sevmek, kucaklamak. En çok simiti özledim. İstanbul'a gideceğim, evim orada, çocuklarım orada" şeklinde yanıtladı. 

"Barışa katkı için aklınızdan geçen bir plan var mı" sorusu üzerine de Kaya, "Bu ayak üstü verilecek bir karar değil. Daha şartları bilmiyoruz. Ülkede şartlar nedir, bizi nereye götürüyor, bizim ne yapmamaz gerekiyor? Bunun için zamana ihtiyaç var" diye konuştu.  

Kaya soruları yanıtlarken zaman zaman ağladı. 

​-"Erdoğan'a mektup gönderdi"

Bu arada gazetecilere önce Kürtçe sonra da Türkçe açıklama yapan Kaya'nın eşi Yurda Alaca buruk bir sevinç yaşadığını söyledi.

Alaca, "Aslında eşim bir terörist değil, eline silah almış değil. Parti başkanı olarak yargılandı ve hapse mahkum oldu. 20 yıl Almanya'da yaşamak çok güç. Çünkü Alman toplumu ayrı bir toplum, dili ayrı, farklılıkları var. Gerçek demokrasi bütün kuram ve kuralları ile işlemeli" ifadesini kullandı.

Alaca, bir gazetecinin "Türkiye'ye dönmesine getiren süreç ne oldu? Başbakan Erdoğan ile bir görüşmeniz oldu mu" sorusuna "Erdoğan'a bir mektup gönderdi. Hüseyin Çelik vasıtasıyla geçen yıl bir mektup gönderdi. Dönmesini bekliyordu" şeklinde yanıt verdi.

Yakınlarıyla bir süre sohbet eden Yaşar Kaya, daha sonra dinlenmek için Ankara Yenimahalle'de yaşayan yeğenin evine gitti.

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com