KAP'ın Merkezi Kayıt Kuruluşu'nda devredilmesi

KAPın Merkezi Kayıt Kuruluşunda devredilmesi
MKK Genel Müdürü Ergincan:

İSTANBUL (AA) - Merkezi Kayıt Kuruluşu (MKK) Genel Müdürü Yakup Ergincan, Kamuyu Aydınlatma Platformu'nun (KAP) MKK'ya devrinin, MKK'nın Ar-Ge Merkezi niteliğine, "tek erişim noktası" olmasına, "uçtan uca otomasyon" süreçlerinin oluşturulmasına ve "İstanbul Uluslararası Finans Merkezi" eylem planlarına önemli katkılar sağlayacağını belirtti.

MKK Genel Müdürü Ergincan, yaptığı yazılı açıklamada, KAP'ın, sermaye piyasası ve borsa mevzuatı uyarınca kamuya açıklanması gerekli tüm bildirimlerin elektronik imzalı olarak iletildiği ve kamuya duyurulduğu elektronik bir sistem olduğunu hatırlattı.

KAP'ın Sermaye Piyasası Kurulu (SPK), Borsa İstanbul ve Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) tarafından, Türkiye sermaye piyasalarının kamuyu aydınlatma konusundaki ihtiyaçları göz önüne alınarak geliştirildiğine değinen Ergincan, KAP internet sitesinin 7 gün 24 saat esasına göre çalışan ve günlük ortalama 35 bin ziyaret alan, finans piyasalarının en önde gelen bilgi kaynaklarından olduğuna işaret etti.

MKK'nın merkezi saklama kuruluşu olmasının yanında bu yetkisiyle ilintili olarak sunduğu katma değerli hizmetlerin e-MKK Bilgi Portalı çatısı altında sunulduğunu anlatan Ergincan, "e-GKS: Elektronik Genel Kurul Sistemi", "e-ŞİRKET: Şirketler Bilgi Portalı", "e-YÖNET: Kurumsal Yönetim ve Yatırımcı İlişkileri Portalı", "e-VERİ: Sermaye Piyasaları Veri Bankası" ve "e-ÜRÜN: Elektronik Ürün Senetleri Merkezi" ile birlikte KAP'ın söz konusu katma değerli hizmetlerin tamamıyla entegre çalışacak bir yapıya kavuşturulacağını ifade etti.

Böylelikle KAP'ın birincil veri kaynağı özelliğini pekiştireceğini belirten Ergincan, "KAP'ın MKK'ya devri, MKK'nın Ar-Ge Merkezi niteliğine, 'tek erişim noktası' olmasına, 'uçtan uca otomasyon' süreçlerinin oluşturulmasına ve 'İstanbul Uluslararası Finans Merkezi' eylem planlarına önemli katkılar sağlayacak" dedi.

Ergincan, KAP'ın MKK'ya devri sonrasında geliştirilecek KAP 4.0 projesiyle, KAP'ın MKK'nın diğer hizmetleriyle entegre edilmesi, yeni teknolojik uygulamaların mevcut alt yapıya yansıtılması ve KAP verilerinin XBRL (Extensible Business Reporting Language-Genişletilebilir İşletme Raporlama Dili) formatında alınması ve kullanıcı dostu ve veri analizine uygun bir yapıda paylaşılmasının hedeflendiğini dile getirdi.

Ergincan, şunları kaydetti:

"Ayrıca, KAP'ın İngilizce versiyonunun tam olarak uygulamaya alınmasıyla KAP'a elektronik imzayla gelen bildirimlerin orijinaline dokunulmaksızın yabancı yatırımcıların kullanımına sunulması da sağlanacaktır. KAP 4.0 yurtdışına ihraç edilebilir ve tüm ülkelerde kullanılabilir şekilde tasarlanıyor. Burada hedef, Elektronik Genel Kurul Sistemi ile birlikte KAP yazılımını da yurtdışına ihraç etmek. Sonuç olarak KAP'ın gerek ülkemiz gerekse dünya sermaye piyasalarında yaşanan gelişmelere ve ortaya çıkan ihtiyaçlara cevap verebilir hale getirilmesiyle İstanbul Uluslararası Finans Merkezi projesine katkı sunulması hedeflenmektedir."

Borsa İstanbul ve MKK tarafından ortaklaşa yürütülen çalışmalar sonucunda KAP'ın MKK'ya devredilmesiyle KAP'ın işletimi 17 Mart 2014 tarihinden itibaren MKK tarafından yapılacak.

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
   • Çok Okunanlar
     Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
     Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
     E-Posta: info@sansursuzhaber.com