Kaplan: "Beynimde Ne Var Biliyor Musun?"

Kaplan: "Beynimde Ne Var Biliyor Musun?"
TBMM'de yapılan tezkere görüşmelerine bu tartışma damgasını vurdu.

TBMM Genel Kurulunda, sınır ötesi operasyonlar için Hükümete verilen yetkiyi bir yıl uzatan Başbakanlık tezkeresinin görüşmeleri tartışmayla başladı.

TBMM'de yapılan tezkere görüşmelerine Bdp Grup Başkanvekili Hasip Kaplan ile AK Parti Grup Başkanvekili Nurettin Canikli arasındaki tartışma damgasını vurdu.

Tezkerenin gündeme alınmasıyla ilgili itirazda bulunmak için söz isteyen Kaplan için Meclis Başkanvekili Meral Akşener'e Nurettin Canikli itiraz edince tartışma başladı.

Canikli'ye "Benim beynimde ne var biliyor musun ki itiraz ediyorsun" diye çıkışan Hasip Kaplan "Ben grup başkan vekiliyim ben konuşmadan itiraz edemezsin" dedi.

Meclis Başkanvekili Akşener araya girerek Kaplan'a söz verince tezkerenin iç tüzüğe göre görüşülemeyeceğini dile getirdi.

Bdp Grup Başkanvekili Hasip Kaplan, görüşmeler başlamadan itirazda bulunarak, tezkerenin Anayasa'nın 92 ve İçtüzük'ün 49. maddelerine göre bugün görüşülemeyeceğini iddia etti.

TBMM Başkanvekili Meral Akşener, Başbakanlık tezkeresinin Başkanlıkça uygun görülen günde gündeme alınabileceğini söyledi.

Kaplan, bunun üzerine Başkanlığın tutumuyla ilgili usul tartışması açılmasını istedi.

Usul tartışması açılması üzerine Kaplan, Danışma Kurulunda tezkerenin görüşülmesi yönünde bir karar alınmadığını belirterek, tezkerenin görüşülmesini AKP'nin grup önerisi olarak getirebileceğini ileri sürdü.

"Bizi burada kullanmasınlar. Bu işi Pazartesi, Salı yapın ama usulüne göre yapın" diyen Kaplan, şunları söyledi:

"Danışma Kurulunda Grup Başkanvekili olarak benim görevim yoksa, o zaman hiç bir Danışma Kurulu kararı çıkmayacak, hiçbirine 'Allah birdir' deseniz de onay vermeyeceğiz.

Şaka değil, savaş kararı alıyoruz. Bu tezkerenin Meclis Başkanlığı üzerinden Genel Kurula indirilmesi ahlaki, yasal değil. Danışma Kurulunda çıkar savunursunuz. Siz eğer Anayasayı ihlal ederseniz, Başkanlık Divanını yürütmenin postacısı yaparsanız, bu da yetmezmiş gibi bu tezkereyi Meclise getirirseniz, gelecek cenazelerin vebalinin altından kalkamazsınız."

AKP  Grup Başkanvekili Nurettin Canikli, tezkerelerin görüşülmesinde bugüne kadar bu şekilde tartışma yaşanmadığını söyledi.

MHP Grup Başkanvekili Mehmet Şandır, bunun "savaş tezkeresi" olmadığını, meseleyi farklı yönlere çekip bir tartışmaya gerekçe yapılmasını doğru bulmadığını ifade etti.

Şandır, Başkanlığın dün tezkerenin bugün görüşüleceğini ilan ettiğini, dolayısıyla Başkanlığın tutumunun doğru olduğunu belirtti.

AKP Grup Başkanvekili Ahmet Aydın da, "İlk müzakerelerin böyle başlamasını arzu etmezdim. İçtüzüğün 49. maddesine göre usulde hiç bir problem yoktur" dedi.

MHP Grup Başkanvekili Oktay Vural da Başkanlığın tutumunu doğru olduğunu ifade etti ve tezkerenin bugün oylanmasını istedi.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com