Kaptanlara "İleri sürüş eğitimi"

Kaptanlara "İleri sürüş eğitimi"
Mercedes Benz Türk firması tarafından Dumlupınar Üniversitesi (DPÜ) Kütahya Meslek Yüksek Okulu (MYO) Otobüs Kaptanlığı Bölümünde başlatılan ''ileri sürüş eğitimi'' programında, öğrencilere teorik bilgiler verilmesinin yanında otobüs kullanmaları sağl

Mercedes Benz Türk firması tarafından Dumlupınar Üniversitesi (DPÜ) Kütahya Meslek Yüksek Okulu (MYO) Otobüs Kaptanlığı Bölümünde başlatılan ''ileri sürüş eğitimi'' programında, öğrencilere teorik bilgiler verilmesinin yanında otobüs kullanmaları sağlanarak pratik kazanmaları amaçlanıyor.
Firmanın Satış Sonrası Hizmetler biriminde görevli 3 eğitim uzmanı, şehirler arası ulaşımda kullanılan otobüsle Kütahya'ya geldi.
Eğitim programı kapsamında ilk gün öğrencilere toplantı salonunda teorik bilgiler veren uzmanlar, daha sonra otobüs üzerinde teknik bilgilerin açıklamasını yaptı. Programın ikinci günü ise öğrencilere yerleşke parkurunda otobüs kullanma imkanı sağlanarak teorik bilgilerin pekiştirilmesine çalışılacak.
DPÜ Kütahya MYO Müdürü Doç. Dr. Gülten Eren Gümüştekin, yaptığı açıklamada, Türkiye'de otobüs kaptanı yetiştiren tek yüksek öğretim programına sahip olduklarını anımsatarak, öğrencilerin bu avantajı kullanmaları bakımından Mercedes Benz Türk firmasından gelen uzmanların uyguladığı eğitim programının önemli olduğunu söyledi.
Bu sayede öğrencilerin son teknoloji ürünü otobüslerin çalışma prensiplerini öğrendiğine işaret eden Doç. Dr. Gümüştekin, kent içi toplu taşıma hizmeti veren Ankara'da EGO, İzmir'de ESHOT şirketlerinden toplam 5 bin 500 otobüs sürücüsünün eğitimi için DPÜ Sürekli Eğitim Merkeziyle iş birliğine giderek hazırladıkları projelerin onay aşamasında olduğunu ve onaylanmaları halinde programların uygulanacağını anlattı.
-KAPTAN ADAYLARINA YENİ SÜRÜŞ FELSEFESİNİN KAZANDIRILMASI-
Mercedes Benz Türk'te görevli eğitim uzmanı Olcay Apa, kaptan adayları ve sektörde çalışan firmalara yönelik ''araç tanıtımı'' ve ''sürücü eğitimi'' olmak üzere birer günlük iki temel eğitim programı uyguladıklarını söyledi.
Araç tanıtımı eğitiminde aracın teknik donanımı, aktif ve pasif direnç sistemlerinin emniyetli şekilde çalıştırılması, hangi yol şartlarında hangi manevraların yapılacağı ve günlük kontrollere ilişkin teorik bilgiler verildiğini ifade eden Apa, şöyle devam etti:
''Bir günü kapsayan sürücü eğitiminde kaptan adayı ve sektörde çalışan kaptanlara iki sürüş yaptırıyoruz. İlk sürüşte herhangi bir yönlendirmede bulunmuyoruz. Kendi tecrübelerine bağlı olarak sürüş bilgileri cihaz tarafından kaydediliyor. Bu arada gözlemleyip olması ve olmaması gereken davranışları ortaya çıkarıyoruz. İkinci sürüş ise bizim kontrolümüzde yapılıyor. Yanlarına oturup onları yönlendiriyoruz, yeni sürüş felsefesinin oturtulmasını sağlıyoruz. Sonuçta bu iki sürüşü her bakımdan değerlendiriyoruz.''
Apa, otobüs kaptanlarının eğitim sürecini aşıp bu işi yapmalarının önemli olduğunu bildirerek, ''bu işin eğitimi alınarak yapılmasında can güvenliği, yolcuların emniyeti ve ülke ekonomisi bakımından büyük yararlar var. Buradan alınan diplomanın sürücü okullarının verdiği E sınıfı ehliyete denk, hatta onların eğitiminden kat kat yüksek olduğunu biliyorum. Bundan dolayı otobüs kaptanı yetiştiren yüksek öğrenim kurumlarının sayısının artmasını diliyorum'' dedi.
Bu arada, toplantı salonundaki teorik ders sonunda Doç. Dr. Gülten Eren Gümüştekin tarafından Mercedes Benz Türk'ten gelen üç eğitim uzmanına birer çini tabak hediye edildi.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com