Kapuz plajı'nda kül kirliliği

Kapuz plajı'nda kül kirliliği
Kapuz Plajı'nda, bu sefer de Çatalağzı Beldesi'ndeki termik santralin denize boşalttığı atık kül kirliliği yaşandı.
Zonguldak'ta bir süre önce kanalizasyon kirliliğinin yaşandığı Kapuz Plajı, şimdi de termik santralin denize boşalttığı atık kül ile kaplandı.

Denizde kirliliğe yol açan kül, görevliler tarafından ağla toplandı.
 
Kentteki 4 mahallenin atık sularının arıtılmadan 300 metre uzağına bırakılması nedeniyle yaşanan kirlilikle gündeme gelen Kapuz Plajı'nda, bu sefer de Çatalağzı Beldesi'ndeki termik santralin denize boşalttığı atık kül kirliliği yaşandı.

Çatalağzı Termik Santrali'nde (ÇATES) kömür yakılması sonucu oluşan ve denize boşaltılan atık kül, rüzgarın da etkisiyle Kapuz Plajı'na kadar geldi.

Denizin yüzeyini kaplayan küller, kirliliğe yol açtı. Plajdakilerden kimisi kirlilik nedeniyle denize girmezken, bazıları kül kirliliğine aldırmadan yüzdü.
 
Zonguldak Belediyesi'ne ait plajdaki görevliler, sandalla açılarak denizin yüzeyindeki külleri ağla toplamaya çalıştı. Yaklaşık 1 saat süren çalışmanın ardından küller toplanıp çöpe döküldü.
 
Karaelmas Uluslararası Kültür ve Sanat Festivali'nin ardından değerlendirme yapmak için Kapuz Plajı'nda kahvaltılı basın toplantısı düzenleyen Zonguldak Belediye Başkanı CHP'li Muharrem Akdemir de yaşanan kirliliğe şahit oldu.

Toplantıda, gazetecilerin plajdaki kirliliğe ilişkin sorularını da cevaplandıran Başkan Akdemir, ÇATES'in yıllardır atık külünü denize boşalttığını söyledi.

Başkan Akdemir, "2 yıldır daha kontrollü bırakıyorlar. Çünkü bildiğim kadarıyla külü satıyorlar. Biz plajdaki temizliği daha sık yaptıracağız. Ekibimiz daha düzgün çalışır, daha da hassas çalışır. Halkın denize girmesinde bir sakınca yok" dedi.
 
Başkan Akdemir, yurt dışındayken plajdaki kanalizasyon kirliliğiyle ilgili haberler yapıldığını hatırlattı. Başkan Akdemir, "O zaman çok şaşırmıştım. Çünkü deşarj borusu patlayabiliyor. O gün hemen giderildi. İl Sağlık Müdürlüğü yetkilileri de su numunesi aldı ve suyun temiz olduğunu açıkladı. 'Atıksu Arıtma ve Kanalizasyon' projesi de bitiyor. Bu proje tamamlandığında bir daha buraya hiçbir şey dökülmeyecek, herhangi bir şey sızmayacak. İnsanlarımız rahat rahat burada denize girebilecek" diye konuştu.
 
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Dikkat! Bu yollar 2 gün kapalı02 Ocak 2015 Cuma 14:37
 • Zabıta ceza değil ödül dağıttı26 Aralık 2014 Cuma 15:50
 • İzmir yeni yıla 'Özlem'le girecek26 Aralık 2014 Cuma 15:48
 • İstanbul'da taksici eylemi26 Aralık 2014 Cuma 10:39
 • İstanbul’da 12 saatlik su kesintisi24 Aralık 2014 Çarşamba 13:00
 • Sis bir çöktü bir daha kalkmak bilmedi08 Aralık 2014 Pazartesi 14:56
 • Trafik polisine ceza kesildi01 Aralık 2014 Pazartesi 10:27
 • İçme suyuna kanalizasyon atığı karıştı!27 Kasım 2014 Perşembe 11:03
 • AKP'li başkandan tarihi itiraf!26 Kasım 2014 Çarşamba 09:34
 • Çeşme’nin ölüm fermanı19 Kasım 2014 Çarşamba 08:22
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com