Kar geliyor, kar!

Kar geliyor, kar!
Bir haftadır süren yağışlı havaların önümüzdeki hafta içine kadar sürmesi belkeniyor!

Meteorologların çoğu, bu kışın Batı Avrupa'da sert ve kuru geçeceğini, Türkiye'nin de bulunduğu Akdeniz Bölgesi'nde ise genelde ılık ama rüzgârlı ve yağışlı bir havanın hüküm süreceğini düşünüyor.

Reuters'in araştırmasına göre meteorologların çoğu, bu kışın Batı Avrupa'da sert geçeceğinde hemfikir. Uzmanların uzun vadeli meteorolojik tahmini, Kuzey Atlantik Osilasyonu (NAO) denen bilimsel göstergelere dayanıyor. Sonbaharda İzlanda ve Grönland üstünde basınç normalin altında, Bermuda-Azorlar arasındaki tropikaltı bölgede ise normalin üstünde olduğunda, NAO, “pozitif” kabul ediliyor.

Kasım-Ocak kara kış

Son üç kıştır “negatif” olan NAO, eldeki verilere göre bu yıl yine dip yapacak. Ekime kadar “pozitifte” kalan NAO'nun son günlerde “negatife” geçtiği bildirildi.
Bu nedenle Avrupa'nın Atlas Okyanusu ve Kuzey Denizi sahillerinde soğuk, kuru ve az rüzgarlı bir kış bekleniyor. Özellikle kasım sonu ve ocakta kara kışın vuracağı Kuzey ve Batı Avrupa'da havalar şubattan itibaren düzelecek.

Türkiye dahil Güney Avrupa'da ise ılık, yağışlı ve rüzgarlı bir kış yaşanacak. Uzmanlara göre önümüzdeki birkaç yıl boyunca bu tür kışlar yaşanabilir.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com