Kar kütleleri ormana zarar verdi

Kar kütleleri ormana zarar verdi
Altıntaş ilçesinde, geçen kış mevsiminde oluşan kar kütleleri nedeniyle çok sayıda ağacın kırıldığı ve devrildiği bildirildi.

KÜTAHYA - Altıntaş ilçesinde, geçen kış mevsiminde oluşan kar kütleleri nedeniyle çok sayıda ağacın kırıldığı ve devrildiği bildirildi.
Altıntaş Orman İşletme Şefi Mustafa Kavak,  bu yıl ağır kış koşullarından dolayı Murat Dağı eteklerinde yaklaşık 4 bin metre küp ağacın kırılma ve devrilmeden zarar gördüğünü söyledi.
Son yıllarda dünyada yaşanan küresel ısınma ve iklim değişikliklerinin etkisini fazlasıyla göstermeye başladığını, doğal afetlerin kaçınılmaz hale geldiğini belirten Kavak, şöyle dedi:
''Şefliğimize bağlı ekiplerin çalışmaları sonucunda tespit edilen hasarlı ağaçlar, böceklenme tehlikesine karşı değerlendirilmek üzere üretime alınmış, diğer ağaçlara zarar vermeyecek şekilde sahadan uzaklaştırma çalışmalarına başlanmıştır. Doğal afetlerin en büyük nedeni ormansızlaşmadır. Kurumumuz bu konuda gerekli tedbirleri gereğince aldığı ve gün geçtikçe orman alanlarımız arttığı halde küresel ısınmadan kaynaklanan nedenlerle bu tür doğal afetlere maruz kalmaktadır. Bu afetlerin önüne geçmenin tek yolu orman alanlarımızı artırmaktan geçmektedir. Bu konuda herkes üzerine düşen görevi yerine getirmeli, gelecek nesillere yaşanabilir bir dünya bırakmak adına dikili bir ağacının olması için gayret sarf etmelidir.''
 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com