Kar, Meyve Ağaçlarına Zarar Verdi

Kar, Meyve Ağaçlarına Zarar Verdi
Hakkari’nin Yüksekova ilçesine bağlı Yeşiltaş köyünde etkili olan kar yağışı ve çığ nedeniyle yüzlerce meyve ağacının dalları kırıldı

Hakkari’nin Yüksekova ilçesine bağlı Yeşiltaş köyünde etkili olan kar yağışı ve çığ nedeniyle yüzlerce meyve ağacının dalları kırıldı.
İlçede son zamanlarda etkili olan kar yağışı ve yaşanan çığ olayları hayatı olumsuz etkilemeye devam ediyor. Yüksekova ilçe merkezine 45 kilometre uzaklıkta bulunan ve geçimlerini tarım ve hayvancılıkla sürdüren 60 hane ve yaklaşık 450 nüfusu olan Yeşiltaş köyünde yoğun kar yağışı köylülere büyük zarar verdi. Kar kalınlığının yer yer 2,5 metreyi bulduğu köyde yüzlerce meyve ağacının dalları kırıldı. Yıllardır ilk defa köye bu kadar kar yağdığına dikkat çeken köy muhtarı Sami Kartal, yüzlerce meyve ağacının kırıldığını belirtti. Kartal, “Köy sakinleri geçimlerini meyve ve hayvancılıkla sağlıyorlar. 1945 yılından beri bu köyde yaşıyoruz. Köyümüz 6 mahalleden oluşuyor. Yaşlılarımızın anlattığına göre o senden bu zamana kadar ilk defa bu kadar çok kar yağışı oldu. En yoğun kar yağışını bu sene gördük. Yoğun kar yağışı köylüleri de olumsuz etkiledi. Köyde hemen hemen dalı kırılmayan meyve ağacı kalmadı. Köyde yüzlerce meyve ağacının dalı kırıldı. Köylüler geçimlerini meyvecilik ve hayvancılıkla sürdürüyor. Durum böyle olunca zararımız fazladır. Şu an bile köydeki kar kalınlığı 2,5 metreyi buluyor. Kırılan ağaç dalları karın altında kalmış durumda. Kar eriyince gerçek manzara ortaya çıkacak. Köylüler mağdur, yetkililerin köylülere sahip çıkmasını bekliyoruz” dedi.

Kaynak: İhlas Haber Ajansı

Etiketler:
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com