Kar yağışı ve rüzgar meyve çiçeklerine zarar verdi

Kar yağışı ve rüzgar meyve çiçeklerine zarar verdi
"Doğu'nun Çukurovası" olarak tabir edilen Iğdır'da, geçtiğimiz pazar günü etkili olan kar yağışı ve şiddetli rüzgar, çiçek açan kayısı, erik, elma gibi birçok meyve ağacının zarar görmesine neden oldu

IĞDIR (AA) - "Doğu'nun Çukurovası" olarak tabir edilen Iğdır'da, geçtiğimiz pazar günü etkili olan kar yağışı ve şiddetli rüzgar, çiçek açan kayısı, erik, elma gibi birçok meyve ağacının zarar görmesine neden oldu.

Iğdır Üniversitesi Ziraat Fakültesi Peyzaj Mimarlığı Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Yusuf Zeynalov, AA muhabirine yaptığı açıklamada, kentte 2 gün önce kar yağışının ve şiddetli rüzgarın etkili olduğunu anımsatarak, yaşanan soğuk havanın çiftçiyi olumsuz etkilediğini belirtti.

Kayısı ve birçok meyve ağacının çiçek açtığını anlatan Zeynelov, "Yağan kar ve etkili olan şiddetli rüzgardan dolayı birçok ağaç olumsuz etkilendi. Bundan dolayı verim sıfıra düşebilir. Korunan ağaçlarda çok az bir verim beklenebilir ancak çok büyük bir verim elde edilemeyecek. Armut ağacı yüzde 3 ya da yüzde 4 verim verebilir ama kayısı yüzde yüz verim vermeyecek. Çiftçinin verim beklemesi imkansızdır" dedi.

Ağaçlarda olumsuz bir durumun söz konusu olmadığını açan çiçeklerin zarar gördüğünü belirten Zeynalov, şöyle devam etti:

"Ağaç birkaç gün sonra kendini toparlayacak ancak kesinlikle verim elde edilmeyecek. Ağaç büyüme ve gelişmesinde bir sorun yaşamayacak. Yine yaprak açacaktır. Ağaçlarda çiçek açınca çiçeğin içerisi su dolu olur. Bundan dolayı soğuk hava ve don olayı çiçeği öldürüyor. Soğuk hava etkili olduğu anda çiçeğin açan yaprağı hemen solar. Pazar günü etkili olan soğuk hava ve kar yağışı kayısının pazarda yerini almasını engelledi. Ağaçlara baktığımızda genel olarak solmuş ve kötü bir görünüme neden olmuş. Meyve ağaçları geçen yıl da zarar gördü ancak bu kadar zarar görmemişti ama bu yıl ciddi anlamda zarar gördü ve verim beklenemez hale geldi. Bu olumsuz durum kentin ekonomisini de etkileyecek. Çünkü bir çok aile meyve satarak geçimini sağlıyordu. Ancak bu durum şuan zor gibi görünüyor."

Iğdır kayısısının Türkiye'de önemli bir yere sahip olduğunu ifade eden Zeynalov, şunları kaydetti: 

"Iğdır'ın kayısısı Malatya kayısısına göre daha çok şekerlidir. Kurutulma da önemli bir yer tutmuyor ancak sofra için çok güzel bir kayısıdır ama bu yıl kesinlikle çiftçi beklenti içerisinde olmamalıdır. Çiftçi değil satması yiyebileceği kadar elde etse çok iyi olur. Çiçek açan diğer meyve ağaçları da zarar gördü. Bu meyvelerden elma, dut ve erik de zarar gördü ama bunların hiçbiri kayısı kadar zarar görmedi. Yağan kar tüm zirai ürünleri kötü etkiledi. Kayısı ağacı erken çiçek açmayan üretici az da olsa verim alacak ama erken çiçek açan kayısı kesinlikle verim vermeyecek. Şu an bile hava çok soğuk, bu hava bile çiçekleri olumsuz etkiliyor. Umarım daha fazla soğuk olmaz çiftçilerimiz daha fazla zarar görmez."

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com