"Kara noktalara" dikkat!..

"Kara noktalara" dikkat!..
Kaza potansiyeli yüksek olan yollarda Karayolları Genel Müdürlüğü yetkilileri iyileştirme çalışmalarına hız verdiklerini, 900 kara noktanın düzenlenmesiyle bu yollarda kazaların yüzde 65, ölümlerin yüzde 89 azaldığını belirtiler. Karayolları Genel Müd

Kaza potansiyeli yüksek olan yollarda Karayolları Genel Müdürlüğü yetkilileri iyileştirme çalışmalarına hız verdiklerini, 900 kara noktanın düzenlenmesiyle bu yollarda kazaların yüzde 65, ölümlerin yüzde 89 azaldığını belirtiler. Karayolları Genel Müdürlüğü verilerine göre Türkiye'de trafik kazalarının en sık yaşandığı kara noktaların başında İzmir-Uşak ayrımı Kütahya yolu 2. ve 4'üncü kilometrelerinin geldiği de belirtliyor.
-EN TEHLİKELİ KARA NOKTA DA İKİNCİ SIRADA İZMİR-UŞAK AYRIMI KÜTAHYA YOLU 2. VE 4'ÜNCÜ KİLOMETRELERİNDE YER ALIYOR -
En tehlikeli kaza kara noktaları sırasıyla açıklayan Karayolları Genel Müdürlüğü'nün sıralamasının en başında Ege Bölgesi'nin kıyı kesimleri ile iç kesimlerinde yer alan karayollarda bulunan kara noktaların trafik kazalarına neden olduğuna dikkat çekilirken, İzmir-Uşak yolu Anbarlar Kavşağı'nda bulunan kara noktalarda trafik kazalarının çok sık meydana geldiği Kütahya ve çevre illerde bu kara noktalar nedeniyle trafik kazalarının sık sık meydana gelidiğine dikkat çekiliyor.

-BAYRAM TATİLİ NEDENİYLE KAZALAR ARTTI-
Uzun bayram tatili beraberinde trafik kazalarının da gündeme geldiği Bölünmüş yol atağı ile kazalarda yüzde 70'e varan oranda azalma olurken kara noktalardaki iyileştirmeler de trafik canavarının belini kırdı. İyileştirme yapılan kara noktalarda hem kaza sayısı azaldı. Hem de kazalardaki ölen ve yaralananların sayısında azalma oldu. Karayolları Genel Müdürlüğü, trafik kazalarının yaklaşık yarısının meydana geldiği kara noktalarda iyileştirme çalışmalarına hız verdi. Bugüne kadar yurt genelinde 900'e yakın kaza kara noktasında düzenleme çalışması bitti. Karayolları Genel Müdürlüğü verilerine göre, 1997-2008 arasında 756 kaza kara noktası ve kaza potansiyeli yüksek yerlerde düzenleme yapıldı. Aydınlatma, virajların düzenlenmesi, kenar taşı, sinyalizasyon, oto korkuluklarla kaza kara noktalarında riski azaltan Karayolları, demiryolları ile çakışan 57 hemzemin geçide de otomatik bariyer kurdu. 2009'da da 87 kara nokta ve kaza potansiyeli yüksek kesimin iyileştirilmesi çalışmalarını bitiren Karayolları, bunun için yaklaşık 30 milyon lira harcama yaptı. 2010'da iyileştirme yapmak için 130 kara nokta tespit eden Karayolları Genel Müdürlüğü, 2009'da tespit edilen ancak iyileştirme çalışması yapılamayan 15 kara noktayla birlikte toplam 145 kara noktada çalıştı.

-ÖLÜMLER AZALDI -
2010'da iyileştirme programına alınan 145 kara noktanın 96'sı yıl sonuna kadar tamamlanacak. 2010'da 45 milyon lirayı kara nokta için harcayan Karayolları Genel Müdürlüğü, gelecek yılki çalışmalar için de 140 kaza kara noktası tespit etti. 2011'deki bu çalışmalar için 60 milyon lira ödenek ayrıldı. Karayolları verilerine göre, iyileştirme yapılan kara noktalarda kaza sayısında yüzde 65, kara noktada meydana gelen kazalar nedeniyle yaşanan ölümlerde yüzde 89 ve yaralanmalarda yüzde 73 azalma oldu.

-İŞTE EN TEHLİKELİ
KAZA KARA NOKTALARI-
İzmir-Uşak ayrımı Kütahya yolu 2. ve 4'üncü kilometrelerinin en tehlikleri kaza kara noktalarında ikinci sırada yer aldığı Karayolları Genel Müdürlüğü verilerinde ortaya çıkarken bu sıralamayı şu kara noktalar takip ediyor; İzmir-Uşak yolu Anbarlar Kavşağı, İzmir-Uşak ayrımı Kütahya yolu 2 ve 4'üncü km'si, Uşak-Çivril yolu 39'uncu km'si, Afyon-Antalya yolu Uluborlu Kavşağı, Karamürsel-Altınova yolu 5 ve 6'ncı km'si, Pamukova-Bilecik yolu 26, 27, 28, 30 ve 37'nci km'si, Bilecik-Bozüyük yolu 24'üncü km'si, Karasu Kavşağı. Hendek-Düzce yolu 16. km'si, Gerede-Samsun yolu Karabük Köprülü Kavşağı sonrasındaki 15 ve 23'üncü km'si, Polatlı-Ankara yolu Haymana Kavşağı, Ankara-Kırıkkale yolu Otoyol Kavşağı, İbradi-Manavgat yolu Akseki Kavşağı, Gazipaşa-Anamur yolu 38'inci km'si, Anamur-Bozyazı yolu 1 ve 14'üncü km'si, Aydıncık-Silifke yolu 1 ve 2'nci km'si, Derinkuyu-Gölcük yolu 17'nci km'si, Topaklı-Himmetdede yolu 2'nci km'si, Çorum-Samsun yolu Mecitözü II Kavşağı, Yakakent-Samsun yolu 2'nci km'si, Pınarbaşı-Gürün yolu 49'uncu km'si, Gürün-Pınarbaşı ve Gürün Darende yolu, Malatya-Adıyaman yolu 23'üncü km'si, Elazığ-Diyarbakır 7'nci km'si, Bingöl-Muş yolu 1'inci km, Gümüşhane-Bayburt yolu Pirahmet Kavşağı, Erzurum-Ağrı yolu Nenehatun Kavşağı, Horasan-Eleşkirt yolu 49 ve 52'nci km'si, Eleşkirt-Horasan yolu 2'nci km'si, Eleşkirt Merkez Kavşağı, Ağrı Merkez Kavşağı, Ağrı-Doğubeyazıt yolu 2'nci km'si, Doğubeyazıt-Ağrı yolu 32'nci km'si, Batman-Hasankeyf 1'inci km'si, Batman-Siirt yolu Bağlıca Kavşağı, Hakkâri Merkez ve Beytüşşebap kavşakları olduğu açıklandı.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com