Karaburun ranta direniyor!..

Karaburun ranta direniyor!..
Türkiye’nin en bakir coğrafyalarından biri olan bölge, balık çiftlikleri, taşocakları, rüzgar enerji santrallarının tehdidi altında.
Türkiye’nin en bakir coğrafyalarından Karaburun Yarımadası’nda yaşayanlar, bölgelerine yönelik balık çiftliği, taşocakları, rüzgâr santralları tehditlerine karşı eylemliliğe geçti. 15 Ağustos’ta İzmir’e doğru yürüyecek yurttaşlar ve çevreciler, hafta sonu da “Karaburun’a İyi Bak” buluşması gerçekleştirecek.
 
Yarımada Ortak Yaşam Platformu tarafından düzenlenen yürüyüş, perşembe günü saat 09.00’da Karaburun Meydanı’ndan başlayacak. Yaklaşık 110 kilometre yürüyecek katılımcılar, daha sonra Konak Alanı’nda çevreye yönelik tehditlere ve büyükşehir yasasının getireceği olumsuzlara dikkat çekecek. Platformdan yapılan açıklamada, “Karaburun’u Karaburun yapan, Eğlenhoca, İnecik, Kösedere, Saip Ambarseki, Bozköy, Yaylaköy, Hasseki, Küçükbahçe, Parlak, Tepeboz, Sarpıncık, Salman köylerimizdeki zeytinimiz, enginarımız, nergisimiz, üzümümüz, erkenci mandalinamız, yöremize özgü 26 bin adet kayıtlı kıl keçilerimizdir. Denizlerimizdeki barbunumuz, kefalimiz, çipuramız, levreğimiz, sinaritimiz ve akdeniz foklarımızdır” denildi.
 
Yarımadadaki sivil inisiyatifler, yerel yönetimler ve yurttaşlar tarafından düzenlenen “Karaburun’a İyi Bak” adlı çevre buluşması da, 17- 18 Ağustos tarihlerinde gerçekleştirilecek. Cumartesi günü Karaburun Cumhuriyet Alanı’nda saat 10.30’da buluşacak yurttaşlar, daha sonra Yaylaköy’e yürüyerek, burada rüzgâr enerji santrallarının doğa ve kırsal yaşama etkileriyle, balık çiftliklerinin zararları konusunu ele alacak. Akşam İskele’deki konserin ardından pazar günü de Karaburun Belediye Salonu’nda panel gerçekleştirilecek.(SBK)
 
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com