Karaciğer nakli bekleyen babaları için donör arıyorlar

Karaciğer nakli bekleyen babaları için donör arıyorlar
Elazığ'da yaşayan Kadir ve Emre Özdemir adlı iki kardeş, karaciğer dokusu nakli bekleyen babaları Necati Özdemir için kapı kapı dolaşarak gönüllü bağışçı arıyor

ELAZIĞ (AA) - Elazığ'da yaşayan Kadir ve Emre Özdemir adlı iki kardeş, karaciğer dokusu nakli bekleyen babaları Necati Özdemir için kapı kapı dolaşarak donör arıyor.

Fırat Üniversitesi Hastanesi'nde karaciğer yetmezliği nedeniyle tedavi gören 3 çocuk babası Necati Özdemir (50), karaciğer dokusu nakli yapılmasını bekliyor. Özdemir'in oğulları Kadir (26) ve Emre Özdemir (21) ile bazı yakınları, gönüllü bağışçı bulmak için kapı kapı dolaşarak çaba sarf ediyor. Donör bulmak için mahallelere ve iş yerlerine el ilanları asan iki kardeş, babaları Özdemir'in bir an önce sağlığına kavuşması için dua ediyor.

Kadir Özdemir, AA muhabirine yaptığı açıklamada, 7 yıldır karaciğer rahatsızlığı bulunan babasının yaklaşık 2 senedir karaciğer dokusu nakli beklediğini belirterek, "Babamın acil nakil olması gerekiyor. Ben elimden geleni yapmaya çalışıyorum. Sokak sokak, mahalle mahalle gezip soruyorum. Bugün bizim hastamız burada yatıyor, yarın bir başkası olabilir. Bu, herkesin başına gelebilir. Ülkemizde insanların artık nakil konusunda daha çok yardımlaşması ve birbirine destek olması lazım. Burada bir can kurtarıyorsun, bir insanın yeniden hayata tutunmasına vesile oluyorsun" diye konuştu.

Özdemir, "Babamın bir an önce ayağı kalkıp eve dönmesini, ailesinin yanında olmasını, torununu sevmesini istiyoruz. Bu, olabilecek bir şey olduğu için bu kadar istiyoruz" dedi.

Necati Özdemir'in ağabeyi İzzettin Özdemir ise "Kardeşimin acil nakil olması gerekiyor, vatandaşlarımızın yardım etmesini bekliyoruz. 6 kardeşin 5'inde aynı hastalık var, annemizde bu hastalık var. Çocuklarımızı getirdik, doku tutmuyor. Milletimizden duyarlılık bekliyoruz" ifadesini kullandı.

Fırat Üniversitesi Tıp Fakültesi Gastroenteroloji Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. İbrahim Halil Bahçecioğlu, Özdemir'in acil karaciğer doku nakli gereksinimi olan bir hasta olduğunu belirterek, "Karaciğer yetmezliğinde bir kadavra, bir de canlı donörden nakil yapılabiliyor. Necati bey, aynı zamanda kadavra listesinde bekleyen bir hastamız fakat kadavra her zaman kolaylıkla temin edilebilen bir nakil yöntemi olmuyor çünkü ülkemizde çok sınırlı sayıda organ bağışı olmakta. Daha çok canlı donör nakilleri yapılabiliyor. Hastalığı açısından şu yapılabilecek en önemli şey nakil olmasıdır" şeklinde konuştu.

Herkesin organ bağışı konusunda duyarlı olması gerektiğini belirten Bahçecioğlu, "Günün birinde hepimizin organ gereksinimi olabilir. Bunu düşünerek herkesin bu konuda çok duyarlı olması gerekiyor. Organ bağışıyla çok rahatlıkla bir başkasının hayatını kurtarabileceğimizi düşünerek hareket etmemiz gerekir" dedi.

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com