Karadeniz kıyılarında oluşan kızıl tabaka

Karadeniz kıyılarında oluşan kızıl tabaka
DÜ-BİYOM Müdürü Yrd. Doç. Dr. Yağlıoğlu:

DÜZCE (AA) - Düzce Üniversitesi Biyolojik Çeşitlilik Uygulama ve Araştırma Merkezi (DÜ-BİYOM) Müdürü Yrd.Doç Dr. Deniz Yağlıoğlu, Karadeniz kıyılarında oluşan kızıl tabakaya ilişkin, "Dünyada ve özellikle ülkemizde birçok örneğine rastlayabileceğimiz, literatürde 'red-tide' olarak bilinen olayla karşı karşıyayız. Bu olay genellikle ilkbahar ve yaz aylarında görülür. Mevsim normalleri üzerinde seyreden hava ve su sıcaklıkları, kış mevsiminde de böyle bir durumla karşılaşmamıza sebep olmuştur" dedi.

Yağlıoğlu, AA muhabirine yaptığı açıklamada, kızıl tabakanın 15-20 gün daha görülebileceğini söyledi.

Aldıkları numunelerde ön inceleme yaptıklarını anlatan Yağlıoğlu,  "Dünyada ve özellikle ülkemizde birçok örneğine rastlayabileceğimiz literatürde 'red-tide' olarak bilinen olayla karşı karşıyayız. Bu olay genellikle ilkbahar ve yaz aylarında görülür. Mevsim normalleri üzerinde seyreden hava ve su sıcaklıkları, kış mevsiminde de böyle bir durumla karşılaşmamıza sebep olmuştur. Laboratuvarlarda yaptığımız incelemede, suda bulunan türleri fotoğrafladık. Uzmanlaşmış hocalara ulaştırdık" diye konuştu.

- "Bölgeye olumsuz etkileri olabilir ve balık ölümleri yaşanabilir" 

Yağlıoğlu, kızıl tabakanın mutlaka olumsuz etkileri olacağına dikkati çekti.

Yağlıoğlu, şunları söyledi:

"Bu olumsuz etkilere hangi plankton olayının sebep olduğu ve türün bulunduğu bölgedeki yoğunluğa göre farklılıklar görülebilir. Bu bölgelerde yine plankton yoğunluğuna göre balık ölümleri gerçekleşebilir. Planktonlar hem ürettikleri toksik maddeler hem de balıkların solungaçlarına yapışması nedeniyle oksijen alamamalarına neden olabilir. Oksijenin olmaması diğer canlıların da olumsuz etkilenmesine sebep olur. Bu planktonları tüketmekte olan kabuklu deniz canlılarının insanlar tarafından tüketilmesi sebebiyle olumsuz etkiler görüldüğü de bundan önce yaşanan olaylarda rapor edilmiştir."

Yaşanan olayın mevsim normallerinin üzerinde seyreden hava ve su sıcaklıklarından kaynaklandığını, denizin erken ısınmasıyla alakalı olduğunu aktaran Yağlıoğlu, "Bölgemizde son zamanlarda deniz analarında meydana gelen artış sebebiyle uzun süredir 'red-tide' olayıyla karşılaşılmıyordu. Eskiden tropik deniz sahillerinden gelen deniz anası sayımız bu kadar fazla değildi. Karadeniz'e taşınma yoluyla gelen deniz analarımız var. Bunlar geldikten sonra bu plankton türlerini tükettikleri için Karadeniz'de bu tür olaylarla çok karşılaşmıyorduk. Şu anda deniz analarının üreme mevsimi değil. Kısacası bu mevsimde artan sıcaklıklar red-tide olayıyla karşılaşmamıza sebep olacaktır" şeklinde konuştu.

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
   • Çok Okunanlar
     Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
     Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
     E-Posta: info@sansursuzhaber.com