Karadeniz usulü üst geçit

Karadeniz usulü üst geçit
Trabzon’un Ayasofya Mahallesi’nde yapılan üst geçit görenleri hayrete düşürüyor. Üstgeçidin bir tarafı rampa şeklinde inşa edilirken diğer tarafa konulan merdivenler vatandaşlara zor anlar yaşatıyor.

Ayasofya Mahallesi Sahil Caddesi’nde Karayolları tarafından yaklaşık bir ay önce hizmete sokulan üst geçit Rize’de yapılan ilginç üst geçitleri anımsatırken, vatandaşlara da büyük şaşkınlık yaşatıyor.

Deniz tarafındaki bölümü rampa şeklinde inşa edilen ve bebek arabası, bisiklet, tekerlekli sandalye ile kolay çıkılabilen üst geçidin diğer tarafı ise merdivenli olarak yapıldı.

Bebek arabası veya bisikletle rampadan çıkan vatandaşlar diğer taraftaki merdiveni görünce büyük şaşkınlık yaşıyor.

Üstgeçidin yanında evi bulunan iç mimar Gökmen Kutay, “Proje anlamında yanlışlar var. Bunu buraya koyan sorgulamamışsa, bunun projesini çizen düşünmemişse biz ne söyleyelim. Onlar kendilerine yakıştırıp bunu buraya koymuşlarsa diyecek bir şey yok. Buraya üst geçit gerekliydi, burada çok canlar yandı ama modernlik, görsellik ve işlevsellik açısından Trabzon’a yakışmıyor” dedi.

Mahalle sakinlerinden inşaat mühendisi İzzet Usta ise, “Gerçekten Trabzon’a veya bu yollara yakışır üst geçit değil. Türkiye’de sorunları çözmek için çalışılıyor belki ama böyle heyula gibi üst geçit yapılması büyük hata. Görünüm açısından da çevre kirliliği var. İşlevi yok. İnsanlar arabalarını ellerinde taşıyor. İyi niyetle yapıldı, hizmet için yapıldı ama iyi etüt edilerek yapılmadı” diye konuştu. Üstgeçidin mimari rezalet olduğunu dile getiren emekli öğretmen Naciye Usta ise şunları söyledi:

“Burayı hiç beğenmedim. Mimari rezalet diyorum buna. Demir çelik ticareti olarak yapıldı bu üst geçit buraya. Kısa zamanda bunu düzeltsinler. Öteki taraf daha kısa olabilirdi, buraya da rampa konabilirlerdi. Ne teknik olarak ne işlevsel olarak hiç güzel değil”
. Erkan Yılmaz da, “Engelli vatandaş geldiği zaman ne yapacak. Vatandaş sırtında mı indirecek aşağıya. Bunu hemen düzeltmelerini istiyoruz” dedi.

Karayolları yetkilileri ise, üst geçidin deniz tarafında Hazine arazisi bulunduğu için rampa yaptıklarını, diğer taraftaki arazilerinin ise kısıtlı olduğunu vurgulayarak, “Rampa yapacak yerimiz olmadığı için diğer tarafa merdiven koyduk. Şikayetler bize de ulaştı. Gerekli değerlendirmeyi yapacağız” dediler. (SNK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Dikkat! Bu yollar 2 gün kapalı02 Ocak 2015 Cuma 14:37
 • Zabıta ceza değil ödül dağıttı26 Aralık 2014 Cuma 15:50
 • İzmir yeni yıla 'Özlem'le girecek26 Aralık 2014 Cuma 15:48
 • İstanbul'da taksici eylemi26 Aralık 2014 Cuma 10:39
 • İstanbul’da 12 saatlik su kesintisi24 Aralık 2014 Çarşamba 13:00
 • Sis bir çöktü bir daha kalkmak bilmedi08 Aralık 2014 Pazartesi 14:56
 • Trafik polisine ceza kesildi01 Aralık 2014 Pazartesi 10:27
 • İçme suyuna kanalizasyon atığı karıştı!27 Kasım 2014 Perşembe 11:03
 • AKP'li başkandan tarihi itiraf!26 Kasım 2014 Çarşamba 09:34
 • Çeşme’nin ölüm fermanı19 Kasım 2014 Çarşamba 08:22
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com