Karadeniz'de can pazarı

Karadeniz'de can pazarı
İstanbul'da fırtına nedeniyle Şile’de 12 kişilik bir gemi battı; 1 kişi öldü, 4 kişi kurtarıldı, 7 kişi kayıp. Yardıma giden bot da alabora oldu. Botta bulunan 2 görevli kurtarılırken, kayıp 3 kişiyi arama çalışmaları devam ediyor. Kayalıklara tutunan bir

Şile açıklarında kömür yüklü bir gemi, fırtına nedeniyle battı.

Kentte geceden itibaren etkili olan fırtına, günlük yaşamı olumsuz etkiliyor. Fırtınadan özellikle deniz ulaşımı nasibini aldı.

Şile açıklarında Solna Denizcilik Şirketi'ne ait ''Volga-Balt 199'' adlı St. Kitts Nevis bandıralı kömür gemisi battı.

Gemide bulunan 11'i Ukraynalı, 1'i Rus olmak üzere 12 mürettebattan 4'ü kurtarıldı. Bir kişinin cesedine ulaşılırken, 7 kişi ise kayboldu.

YARDIM GEMİSİ DE KAYALARA ÇARPTI

Öte yandan, batan gemiye yardım için giden Kıyı Emniyeti Genel Müdürlüğü'ne ait bot da kayalıklara çarptı.

KAYALIKLARA TUTUNDU AMA...

Bottan çıkmaya çalışan bir görevli, bir anda sulara gömüldü. Bir süre kayalıklara tutunan görevli, daha sonra gözden kayboldu.

Kaza sonrası yapılan kurtarma çalışmalarında 2 personel kurtarıldı. Kayıp 3 kişiyi arama çalışmaları ise devam ediyor.

BİR BALIKÇI HAYATINI KAYBETTİ

Alabora olan botun personelini kurtarmak isteyen bir balıkçı da yaşamını yitirdi.

İki helikopter kurtarma çalışmalarına katılıyor. Bölgede çok sayıda ambulans da hazır bekletiliyor.

KAMERAMAN YARALANDI

Fox TV kameramanı Soner Dabağ, alabora olan botu görüntüledikten sonra limana vuran dalganın etkisiyle düştü. Kameraman hastaneye kaldırıldı.

SAATLERCE SÜRÜKLENDİ

Şile'nin yanı sıra Kilyos'ta da can pazarı yaşandı. ''BBC Adriyatic'' adlı kuru yük gemisi fırtına nedeniyle batma tehlikesi geçirdi. Söz konusu gemi, kıyıya 150 uzaklıkta demir attı.

Makinesinde arıza meydana gelen gemi, sürüklenmeye başladı. Yardım için bölgeye giden romorkör, fırtına ve dalgalar nedeniyle gemiye bir türlü yanaşamadı.

Çapanın etrafında  savrulan gemi, saatler sonra kendi imkanlarıyla kurtulmayı başardı. Büyük paniğin yaşandığı gemi daha sonra açığa doğru hareket etti.

Olayın ardından bölgeye giden ambulans ve yardım ekipleri, gelişmeleri kıyıdan izledi.

116 metre uzunluğundaki gemide, 14 personelin bulunduğu bildirildi.

ORAKÇI: BATAN GEMİ YARDIM İSTEMEDİ

Kıyı Emniyeti Genel Müdürü Salih Orakçı, gemilerin durumlarıyla ilgili NTV'ye açıklamalarda bulundu. Salih Orakçı, “Arama kurtarma çalışmaları devam ediyor. Yardıma ihtiyacı olan başka gemiler var, onlarla da ilgileniyoruz” dedi.

Geminin herhangi bir yardım çağrısı yapmadan battığını ifade eden Orakçı “Gemiden haber alamayınca saat 10.08’de elektronik arama yaptık. Verileri değerlendirerek battığını belirledik” diye konuştu.

Kilyos açıklarında sürüklenen gemi için de çalışmaların sürdüğünü dile getiren Orakçı, şöyle konuştu: “Kıyının 150 metre açığında bulunan gemi, şu anda çift demir atmış durumda. Romorkör yardımı istedi. Ancak römorkör çalışma yapamıyor. Halat uzatıp mürettebatı kurtaracağız.”

Deniz kirliliğine karşı önlemler de aldıklarını vurgulayan Orakçı, “Bu geminin yükü yoktur. O bakımdan şanslıyız” dedi.

Kötü hava şartlarında çalışan gemiler için uyarıda da bulunan Orakçı, “Sürekli hava raporlarıyla yayın yapmamıza rağmen bu şekilde beklenmedik kazalar yaşanıyor. Gemi, yük ve personelin hazır haline getirilmesini gerekiyor” ifadelerini kullandı.

GEMİLER ŞARKÖY’E SIĞINDI

Öte yandan, Marmara Denizi'nde seyreden 100'e yakın şilep ve tanker, yollarına devam edemeyince rotasını Tekirdağ'ın Şarköy ilçesine çevirdi.

Balıkçı tekneleri de poyraz nedeniyle geri dönerek Şarköy, Mürefte ve Hoşköy balıkçı barınaklarına sığındı.

ÇATILAR UÇTU, AĞAÇLAR DEVRİLDİ

Bu arada, hızı zaman zaman 80 kilometreye kadar çıkan fırtına, bazı ilçelerde çatıları uçururken, ağaçları da yerinden söktü.

Küçükçekmece, Halkalı İstasyon Mahallesi İnci Sokak'ta bulunan 4 katlı bir binanın çatısı, park halindeki otomobillerin üzerine düştü. Araçlarda büyük çapta maddi hasar meydana geldi.

VAPUR SEFERLERİ İPTAL

Boğaz'da etkili olan fırtına, bazı vapur seferlerinin iptal olmasına da yol açtı.(MUK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com