Karadenizliden, Fadime'nin çay yüküne çözüm

Karadenizliden, Fadimenin çay yüküne çözüm
Doğu Karadeniz'de milyonlarca kişinin ekmek kapısı olan ve insan gücüne ihtiyaç duyan yaş çay sektörünün en önemli sorunlarından "ambarlardaki yaş çayın kamyona yüklenmesi ve boşaltılması" sorununa, iki Artvinli tarafından ilginç bir çözüm getirildi

ARTVİN (AA) - TUNCAY BEKAR - TAMER ARSLAN - Doğu Karadeniz'de milyonlarca kişinin ekmek kapısı olan ve insan gücüne ihtiyaç duyan yaş çay sektörünün en önemli sorunlarından "ambarlardaki yaş çayın kamyona yüklenmesi ve boşaltılması" sorununa, iki Artvinli tarafından ilginç bir çözüm getirildi.

Arhavi ilçesinde yaşayan Kadri Tornu ve dayısı Kemal Yıldız, Doğu Karadeniz'in en önemli tarım ürünlerinden ve milyonlarca üreticinin ekmek kapısı yaş çayın, bahçelerden toplandıktan sonra kamyonlara yüklenerek "çay alım yeri" denilen ambarlara götürülmesi, buradan da bir süre havalandırıldıktan sonra işlenmesi için yine kamyonlara yüklenerek fabrikaya götürülmesi sırasında büyük insan gücüne ihtiyaç duyulduğunu fark etti.

Yaş çayın kamyonlara yüklenip boşaltılması için üreticilerin yabancı işçi çalıştırarak maddi kayıp da yaşadığını gören Tornu ve Yıldız, çay yükleme ve boşaltma sorununa çözüm bulmak için arayışa başladı.

Altı aylık araştırma ve çalışma sonrası 35 bin lira maliyetle, "çay-vak" isimli, devasa bir elektrikli süpürgeyi andıran çay toplama ve boşaltma makinesi üreten Tornu ve Yıldız, bu makineyi bir kamyonetin üzerine monte etti. Böylece seyyar olarak yöredeki her çay ambarına ulaştırılabilen makine, çay yükleme ve boşaltma işlemi için büyük çileler çeken ve para kayıplarının yanında zaman da kaybeden üreticilerin kurtarıcısı oldu.

Ambardaki yaş çayı çekerek kamyona aktaran büyük bir hortumu bulunan ve kamyonun motorundan yararlanılarak çalışan makine, yüksek basınçlı radyan fandan hava emişi üretiyor. Bu sayede 35 metrelik ve 220 milimetre çapındaki emiş hortumundan ambardaki çayı rahatlıkla kamyonlara yükleyen makine, aynı sistem ile kamyondaki çayı da fabrikalara boşaltabiliyor.

Genellikle çuvallara doldurdukları çayları kamyona taşıdıkları için çay yükleme ve boşaltmada zaman ve para kaybeden Karadenizlilere büyük kolaylık sağlayan ve saatte 12 ton çay yükleyip boşaltabilen makine, yükleme ve boşaltma işleminde üreticilerin çaya dokunmaması sebebiyle, tüketiciye de temiz çay ulaştırılmasına katkı sağlıyor.

- Kullanımı çok kolay

Çalıştırılması oldukça kolay makinenin yükleme ve boşaltma işleminde, bir kişinin ambardaki çayı toplayacak hortumun ucunu tutması, bir başka kişinin de bu hortumla kamyon kasasına aktarılan çayı kasaya yerleştirmesi yeterli oluyor.

Kadri Tornu AA muhabirine yaptığı açıklamada, çay yüklemede sorun olduğunu görünce bu makineyi ürettiklerini belirterek, makinenin de basit bir sistemle çalıştığını söyledi.

Makineyi yükledikleri kamyonetin motorunun makineyi çalıştırdığını anlatan Tornu, "Makinenin en önemli faydası çay yüklemesinin çok kısa zamanda olması. Makine, yükleme sırasında insan ile çayın temasını tamamen ortadan kaldırdığı için hijyen sağlıyor. Çay da işlenmek için kısa sürede fabrikaya ulaşıyor" dedi.

Tornu, makineyle ilgili Ar-Ge çalışmalarını bitirdiklerini ifade ederek, makinenin fabrikalarda ve çay üreticisi tarafından yaygın olarak kullanılması için yetkililerden kendilerine destek olmalarını istedi.

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com