Karadenizliler yerli hamsiyi bekliyor

Karadenizliler yerli hamsiyi bekliyor
Denizlerde av yasağının sona ermesinin ardından Marmara Bölgesi'nde avlanan hamsinin satışa sunulduğu Karadeniz'de, vatandaşlar yerli hamsinin sofraları şenlendireceği zamanı bekliyor.

Piraziz Su Ürünleri Kooperatifi Başkanı Hamdi Arslan, yaptığı açıklamada, Karadeniz hamsisinin Samsun'dan Hopa'ya kadar olan bölgede şu ana kadar avlanmadığını bildirdi.
 
Karadeniz hamsisinin birkaç gün önce Sinop ve Zonguldak çevrelerinde çok az miktarda avlandığına ancak bunun Karadeniz'deki tüm tezgahları dolduracak düzeyde olmadığına dikkati çeken Arslan, “Çoğu yerde maalesef yerli hamsi satılıyor diye kamuoyuna yanıltıcı bilgi veriliyor. Birkaç gün öncesine kadar hiçbir yerde yerli hamsi yoktu. Gene de yok denecek kadar az var. Bu tüketicinin ihtiyacını karşılamaz” dedi.
 
KARADENİZ HAMSİSİ BEKLENTİSİ

 
Arslan, Marmara Bölgesi'nde yakalanan hamsinin Karadeniz'de yakalanan hamsiyle lezzet bakımından denk olmasının mümkün olmadığını vurgulayarak, şöyle devam etti:
 
“Vatandaşlarda Karadeniz hamsisi beklentisi var. Karadeniz hamsisi Marmara'ya oranla çok daha lezzetli. Önümüzdeki günlerden itibaren çok miktarda olmasa bile Karadeniz hamsisinin tezgahlarda olacağı müjdesini tüketiciye verebiliriz. Hava şartlarından dolayı şu ana kadar hamsi avlanmadı. Bu zamanlarda deniz suyu sıcaklığının soğuması gerekiyordu. Hava şartları hamsi avcılığında etken.”
 
HAMSİ FİYATLARI TAVAN YAPACAK
 
Karadeniz Bölgesi'nde yakalanacak hamsinin bu yıl bol miktarda olmayacağını savunan Arslan, “Fiyatlar da bu nedenle pahalı olacak. Hamsinin kilogramının bu yıl 5 liradan aşağı düşeceğini zannetmiyorum. Fiyatlar 5 ile 10 lira arasında olur. Ocak ayının ortalarına kadar avcılık büyük ihtimalle devam edecektir. Sonrasında ise hamsi göçe başlıyor. Ocak ayından sonra da Gürcistan'dan gelen hamsiyi yiyeceğiz” diye konuştu.
 
SOĞUK HAVA HAMSİNİN LEZZETİNİ ARTIRDI
 
Öte yandan,  Akçakoca Su Ürünleri Kooperatifi Başkanı Mustafa Karakaş, hamsinin 1-1,5 aylık dönemde lezzetlendiğini belirterek, hamsinin kasım ayının ortası ile aralık ayında lezzetli olduğunu söyledi.
 
Karakaş, yaptığı açıklamada, balıkçıların istavrit ve hamsi avladıklarını fakat bu yıl palamut balığının çokluğu nedeniyle hamsi sezonunun zayıf geçtiğini anlattı.
 
Hamsinin kasım ve aralık aylarında tüketilmesini tavsiye eden Karakaş, “Halk arasında ve balıkçıların deyimi ile 'Hamsinin kulağına kar suyu kaçması', denizin soğuması anlamına geliyor. Denizi yağmurlar ısıtır, yağmurlar soğutur. Kar suyu denize düştüğünde deniz soğur ve balık soğuktan korunmak için derisinin altında yağlanma yapar. Hamsi de yağlandığında mükemmel bir lezzete ulaşır. Balık, Omega 3 içerir ve soğuk havada yağlanan balık besin değeri olarak tam kıvamına ulaşır” diye konuştu.
 
“Hamsinin 1-1,5 aylık yeme dönemi vardır, bu da kasım ayının ortası ile aralık ayının tamamına rastlar” diyen Karakaş, hamsinin en lezzetli dönemini yaşadığını bildirdi. (CTK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com