Karakız'ı AKUT'u kovaladı

Karakız'ı AKUT'u kovaladı
Aydın’ın Çine İlçesi’ndeki Çine Baraj gölündeki bir adacıkta sekiz gündür mahsur kalan inek jandarma ve AKUT ekiplerinin operasyonuyla kurtarıldı.

İneğin 64 yaşındaki sahibi Ayşe Taşer, “Sekiz gündür adacıkta açtı. Hergün buraya gelip onu uzaktan izledim. Bugün Karakız’la yeniden doğdum" diyerek gözyaşı döktü.

Aydın'da geçtigimiz yıl su tutmayan başlayan Çine Baraj gölünde su seviyesi son iki haftadaki yağışlarla aniden yükseldi. 62 yaşındaki Ayşe Taşer’in, baraj gölü çevresinde otlayan “Karakızö adını verdiği ineği baraj gölündeki adacıklardan birinde mahsur kaldı. Sekiz gündür adacıkta bekleyen ineğinin beslenecek ot bulamaması nedeniyle zayıfladığını gören, öleceğini düşünen yaşlı kadın dün yetkililerden yardım istedi. Önce ineğin helikopterle kurtarılması gündeme geldi. Ancak baraj gölünde inceleme yapan jandarma ile Arama ve Kurtarma Derneği (AKUT) yetkilileri ineği yüzdürerek çıkarmaya karar verdi. Bodrum AKUT Lideri Sadettin Uslu başkanlığındaki AKUT ekibi, Çine jandarma Komutanı Üsteğmen Deniz Taş ve jandarmalar karayolundan yaklaşık 3 kilometre yürüyerek ineğin bulunduğu adacığa en yakın noktaya geldi. Jandarma ve AKUT ekibi bir botla adacığa çıkıp Karakız’ı ipte bağlamaya çalıştı.

Ancak kırmızılar içindeki AKUT ebini görünce iyice korkup hırçınlaşan Karakız’ı yakalamak kolay olmadı. AKUT üyesi İdris Altındağ kovalamaca sırasında suya düştü, ayağından hafif yaralandı. Ekipler büyük çaba sonucu ineğin başına ip geçirmeyi başardı. Daha sonra ekiplerin yanında botla eşlik ettiği inek, başı su üzerinde tutularak yaklaşık 70 metre yüzdürülüp karaya çıkarıldı. 2.5 saat süren operasyon sonrası ineğine kavuşan Ayşe Taşer sevinç gözyaşları döktü. Taşer, “Mahsur kalan diğer ineğimi para verip kurtarttım. Ancak Karakız’ı bir türlü bulunduğu yerden alamadık. Sekiz gündür adacıkta açtı. Hergün buraya gelip onu uzaktan izledim. Bugün Karakız’la yeniden doğdum. İneğimi kurtaran herkese teşekkür ediyorum dedi.

Bodrum AKUT Lideri Sadettin Uslu da her türlü canlının hayatını kurtaracak operasyonlar için 24 saat göreve hazır olduklarını belirtti. (NSK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Dikkat! Bu yollar 2 gün kapalı02 Ocak 2015 Cuma 14:37
 • Zabıta ceza değil ödül dağıttı26 Aralık 2014 Cuma 15:50
 • İzmir yeni yıla 'Özlem'le girecek26 Aralık 2014 Cuma 15:48
 • İstanbul'da taksici eylemi26 Aralık 2014 Cuma 10:39
 • İstanbul’da 12 saatlik su kesintisi24 Aralık 2014 Çarşamba 13:00
 • Sis bir çöktü bir daha kalkmak bilmedi08 Aralık 2014 Pazartesi 14:56
 • Trafik polisine ceza kesildi01 Aralık 2014 Pazartesi 10:27
 • İçme suyuna kanalizasyon atığı karıştı!27 Kasım 2014 Perşembe 11:03
 • AKP'li başkandan tarihi itiraf!26 Kasım 2014 Çarşamba 09:34
 • Çeşme’nin ölüm fermanı19 Kasım 2014 Çarşamba 08:22
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com