Karaköy'de 102 yıllık bina 25 milyon liraya satışta

Karaköy'de 102 yıllık bina 25 milyon liraya satışta
İstanbul Karaköy’de temeli 1910 yılında atılan ve ING Bank'a ait Tütün Han satışa çıktı.

Eskidji Müzayedecilik’in 25 milyon liradan açık artırma yolu ile satışa koyduğu Han 29 Şubat’da müzayede ile satılacak. Öte yandan ING, Ankara'da bulunan ve içerisinde bölge müdürlüklerinin yer aldığı binayı da 12 milyon liradan satışa çıkardı.

ING Bank’ın sahibi olduğu yedi katlı Han, Karaköy Bankalar Caddesi’ndeki en eski binalardan biri. 433 m2 arsa üzerine kurulu bina toplamda dokuz katlı. İstanbul’un en iyi manzaralarından birine sahip olan Han, Galata Kulesi’nin önünde Bankalar Caddesi’nde yer alıyor.

Turizm yatırımlarının ve holding merkezlerinin bulunduğu alanda kalan tarihi bina yatırımcıların çok ilgisini çekiyor. İstanbul’un önemli tarihi yapılarından olan Tütün Han, 29 Şubat’taki müzayede satılması durumunda beşinci kez el değiştirmiş olacak.

Tütün Han 1911 yılında açıldı. 1934 yılında Banco di Türkiye Milli Bankası Ofisi olarak hizmet verdi. Türkiye İş Bankası’nın ilk Galata şubesi oldu. 1940’larda Union Sigorta A.Ş. ofis olarak buraya taşındı.

Bu dönem boyunca, binanın üst katları çok sayıda sigorta şirketi ve avukatlarca kiralandı. Bina son olarak Tütün Bank tarafından satın alınıp nihayetinde adını Tütün Han olarak korudu.

Tütün Han, hemen karşısında bulunan İş Bankası binası ile birlikte “Ulusal Mimari Hareket”in Bankalar Caddesi üzerindeki en önemli yapılarından biri konumunda. Tütün Han’a en çok tarihi doku içerisinde butik otel işletmecilerinin ilgi gösterdikleri ifade ediliyor.

Bir bina da Ankara’da
Eskidji’nin satışa koyduğu bir diğer bina ise Ankara Kızılay’da bulunuyor. 467 metrekare arsa üzerine kurulu bina 14 katlı. ING Bank’ın Bölge Müdürlükleri’nin bulunduğu bina 12 milyon liradan satışa konuldu.(SYK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com