Karamehmet'i Komiserler Kurtardı

Karamehmet'i Komiserler Kurtardı
Turkcell'de yönetim kurulu üyelerinin azledilmesi ve yerlerine yenilerinin seçilmesi için yapılan olağanüstü genel kurul toplantısı, hükümet komiserleri gelmeyince iptal edildi.

Böylece şirkette yüzde 37 payı bulunan Finlandiya-İsveç konsorsiyumu TeliaSonera'nın, işadamı M. Emin Karamehmet'in kontrolündeki yönetime ağırlığını koyma girişimi sonuçsuz kaldı. Uzmanlar gelişmeyi, "Komiserin gelmemesi, devletin Turkcell'in yabancı ortaklarına bir mesajıdır." şeklinde yorumladı.

Toplam yedi kişiden oluşan Turkcell yönetim kurulu, geçen nisan ayı sonunda üç yıl görev yapmak üzere seçilmişti. Yönetim kurulunda Çukurova Holding'den iki, Rus Alfa Grubu'ndan iki ve İskandinav telekom operatörü TeliaSonera'dan iki üye bulunurken, yönetim kurulu başkanı olan Colin J. Williams bağımsız olarak görev yapıyor. Turkcell'in ana hissedarları arasında uzun bir süredir karşılıklı dava süreçleri devam ediyor. Alfa Grubu ile Çukurova Holding ve Çukurova Finance International arasında 2005 yılına dayanan ihtilafa ilişkin davada mahkeme son olarak Çukurova lehine karar verirken, Alfa Grubu temyize gideceğini duyurmuştu. Diğer yandan TeliaSonera ile Altimo Turkcell ve Megafon'daki paylarını birleştirerek yeni bir şirket kurmayı amaçlıyor ancak Rus mahkemesi, verdiği karar ile bu birleşmenin geçersiz olduğunu açıkladı.

Nisan ayının ardından yeniden gidilen genel kurulda TeliaSonera, Rus Alfa Grubu ile birlikte hareket ederek bağımsız üye Colin Williams'ın yerine aynı zamanda Altimo'nun danışma üyesi olan Vodafone Dünya Yönetim Kurulu üyesi Sir Julian Horn-Smith seçmeyi planlıyordu. Turkcell Tepebaşı Plaza'da saat 15.00'te gerçekleştirileceği duyurulan Genel Kurul, saat 17.00 itibarıyla komiserler Ceyda Çalık ve Ömer Kutlar'ın toplantı yerine ulaşmaması sebebiyle ileri bir tarihte gerçekleştirilecek. Komiserlere cep telefonları kapalı olduğu için ulaşılamadığı öğrenilirken bir katılımcının fenalaşması üzerine olay yerine ambulans çağrıldı. Genel Kurul'da Turkcell Yönetim Kurulu Başkanı Colin J. Williams, Yönetim Kurulu üyeleri Mehmet Bülent Ergin, Gülsün Nazlı Karamehmet Williams, Oleg Malis, Alexey Khudyakov, Tero Erkki Kivisaari ve Karin Eliasson hazır bulunurken, Çukurova Holding Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Emin Karamehmet katılmadı.

Dün gerçekleştirilemeyen Genel Kurul'un, gerekli prosedürlerin ardından yaklaşık 1 ay sonra yapılabileceği bildirildi. BORYAD Başkanı Ali Bahçuvan, teknik olarak yeni genel kurul toplantısının 25-30 gün sonra yapılabileceğini söylerken TeliaSonera Başkan Yardımcısı Cecillia Edstrom, en kısa zamanda yeni bir toplantı çağrısı yapılmasını beklediklerini kaydetti. Alfa'yı temsil eden Oleg Malis ise hükümet komiserlerinin gelmemesi konusunda soruşturma açılması için başvuracaklarını duyurdu. Edstrom, amaçlarını yönetim kurulunun kompozisyonunun değiştirilmesiyle, kurulun telekomünikasyon alanındaki yetkinliğini artırmak olarak açıkladı.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com