"Karanlıkta Diyalog"un kardeşleri de geliyor

Karanlıkta Diyalogun kardeşleri de geliyor
Görme yetisine sahip insanlara, görme engellilerin hislerini yaşatmayı hedefleyen ve Aralık ayında Gayrettepe Metro İstasyonu'nda açılan "Karanlıkta Diyalog Deneyimi Sergisi"nin ardından, işitme engellilerle empatiyi hedefleyen "Dialog in the Silence"

ANDAÇ HONGUR - Görme yetisine sahip insanlara, görme engellilerin hislerini yaşatmayı hedefleyen, geçen Aralık ayında Gayrettepe Metro İstasyonu'nda açılan "Karanlıkta Diyalog Deneyimi Sergisi"nin ardından, işitme engellilerle empatiyi hedefleyen "Dialog in the Silence" ve yaşlılarla empatiyi hedefleyen "Dialog with Time"ın da İstanbul'a getirilmesi planlanıyor.

Sosyal girişimci Andreas Heinecke tarafından 25 yıl önce Hamburg'da geliştirilen "Karanlıkta Diyalog", 130'dan fazla şehirde hayata geçirilirken, 8 milyonun üzerinde ziyaretçi tarafından deneyimlendi ve 7 binden fazla görme engelliye istihdam yarattı.

Karanlıkta Diyalog İstanbul'un kurucu ortağı Hakan Elbir, AA muhabirinin sorularını yanıtlarken, dünyanın diğer şehirlerinde yer alan "Dialog in the Dark" sergileri arasında, metrekare ve içerik olarak en büyük versiyon olan İstanbul'daki "Karanlıkta Diyalog" sergisinde, 25 görme engellinin istihdam edildiğini kaydetti.

Sergi için metronun tercih edilme nedenlerini "ışıktan izole yer ihtiyacı" ve "istihdam edilen rehberlerin ulaşımının kolaylığı" şeklinde sıralayan Elbir, "Metronun içi, bu ikisini sağladı. Dünyada da bu anlamda ilk kez metro istasyonunda açılan bir sergi oldu" dedi.

- "Bu işin kahramanları rehberler"

İstanbul'da açıldığı 20 Aralık 2013'ten bu yana yaklaşık 6 bin 500 ziyaretçi "Karanlıkta Diyalog"u deneyimledi. 8 kişilik gruplar halinde, görme engelli rehberler eşliğinde yaşanan deneyim, 90 dakika sürüyor.

İstanbul'daki seansların doluluk oranı yüzde 60-70 civarında bulunuyor. Dünyadaki "Dialog in the Dark"larla kıyaslandığında ilk ayda performansı "gayet iyi" olarak yorumlanıyor.

"Karanlıkta Diyalog", Pazartesi-Cumartesi 10.00-20.00, Pazar 12.00-18.00 saatleri arasında açık. Haftanın belirli günleri ve seansları İngilizce tura ayrılırken, özellikle hafta içi çalışanlar için saat 18.00'den sonra 60 dakikalık özel seanslar planlandı.

Hakan Elbir, projenin hedef kitlesinin gören insanlar olduğunu belirterek, "Bu, gören insanların aslında kendi potansiyellerini de keşfettikleri, görme engellilerle empati kurdukları bir deneyim sergisi. Ziyaretçiler, kendi içlerine yaptıkları bu yolculuk esnasında atıl kalmış diğer duyularını keşfediyor" diye konuştu.

Sergi rehberlerinin 25 gün eğitim aldığını dile getiren Elbir, şöyle devam etti:

"Başladığımızda, bu işin kahramanları doğal olarak rehberlerdir demiştik. Hakikaten çıkan sonuç da onu gösteriyor. Sergiyi deneyimleyip, rehberiyle tanışmak, fotoğraf çektirmek isteyen, hatta gişeye ikinci kez geldiğinde, ilk gezdiği rehberi sorup 'Ben onun seansına katılmak istiyorum' diyenler var. Sergiyi ikinci kez deneyimlemeye gerek var mı? Evet var. Çünkü burada 25 ayrı rehberin ayrı hikayesi var. Alanlar aynı ama 25 farklı gözle dolaşılıyor ve onların dünyaları. Sergi turunda, kafe bölümünde rehberle sohbet ediliyor. Her rehberin parkuru gezdirme şekli de farklı. Kimisi tekne alanında Üsküdar'dan Beşiktaş'a getiriyor, kimisi Adalar'a götürüyor."

Sergi deneyiminin ziyaretçilerde bıraktığı etkiyi "müthiş" diye açıklayan Elbir, kendini öteki gibi gören farklı kitlelerin de "Karanlıkta Diyalog" deneyimini yaşadıktan sonra buluştuğu ortak noktayı "Karanlıkta Diyalog'ta kendimizi özgür hissettik" ifadesiyle özetlediğini aktardı.

Elbir, bazı ziyaretçi yorumlarını şöyle özetledi:

"Aslında kendimize çok basit şeyleri dert ediyormuşuz, bu sergiyi deneyimlediğimde bunu gördüm", "Hayatta her şeyi fazla kafaya takmamak gerekiyor. Aslında kendi potansiyelimizle pekala pek çok şeyin üstesinden de gelebiliriz", "Çok daha iyi dinleyebiliyormuşum", "Bugüne kadar geçtiğim yolları, bastığım yerleri, dokunduğum cisimleri ne kadar duygusuz yaşadığımı anladım. Meğer hislerimiz ne kadar kıymetliymiş."

- "Tüm yatırımımızı 17. Diyalog Müzesi olmak için yapıyoruz"

Hakan Elbir, temel hedeflerini "kalıcı olmak" ve işitme engellilerle empatiyi hedefleyen "Dialog in the Silence" ve yaşlılarla empatiyi hedefleyen "Dialog with Time"ı İstanbul'a getirmek şeklinde açıkladı.

Sosyal laboratuvar oluşturmak istediklerini ifade eden Elbir, "İngiltere'de yapılmış bir çalışma var. 5 yıl sonra burayı deneyimlemiş insanlara soru sorulduğunda rehberlerinin ismini, hissettiklerini ve o gün üzerlerinde ne olduğu bile hatırlıyorlar. 11 Eylül'de New York'ta o saldırıya tanık olanlar, o saatte ne yaptıklarını, o gün ne giydiklerini halen hatırlıyorlar; 1999 depremi için de aynı şey geçerlidir. Bu serginin de bıraktığı etki, bu denli büyük" diye konuştu.

Elbir, "Karanlıkta Diyalog"un, gördüğü yoğun ilgi üzerine 20 Haziran'a kadar devam edeceğini belirterek, "Dünyada 16 kalıcı Diyalog Müzesi var. Tüm yatırımımızı 17. olmak için yaptık. Gayrettepe'deki Diyalog Sergi Alanı'nın, sosyal inovasyon laboratuvarı gibi bir işlevselliğe kavuşması en önemli hedeflerimizde" dedi.

İzmir'den, Antalya'dan sergiyi görmek için gelenlerin, şehirlerinde de serginin açılmasını talep ettiğini vurgulayan Elbir, 3-5 yıl içinde başka şehirlerde de bu serginin açılacağına inandığını ifade etti.

"Karanlıkta Diyalog"un sergi tarafı dışında iş dünyasının yöneticilerine yönelik geliştirilen, takım, liderlik, zaman yönetimi kavramlarının kullanıldığı 3 saatlik atölye çalışmaları ile çocuklara yönelik atölye programları bulunduğuna değinen Elbir, "karanlıkta yoga" programını başlattıklarını, "karanlıkta tiyatro", "karanlıkta dans", "karanlıkta piyano dinletisi", "karanlıkta stand-up" etkinliklerini planladıklarını söyledi.

Muhabir: Andaç Hongur
Yayınlayan: M.Tevfik Erçetin

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com