Karar, hakimin içini sızlatmış!

Karar, hakimin içini sızlatmış!
Bahçelievler Katliamı hükümlüsü eski ülkücülerin 11 yıl erken tahliyesine, katliamda hayatını kaybedenlerin yakınları ve dava arkadaşları tepki gösterdi: ''12 Eylül yargılanırken, tahliyeler samimiyetsizliktir''
‘Ankara, Bahçelievler, 15. Sokak, 56 No’lu apartman, daire 2.’ Bu adres Türk siyasi tarihinin kara lekelerinden birinin gerçekleştiği ev. Bahçelievler Katliamı olarak bilinen 7 Türkiye İşçi Parti’li üniversite öğrencisinin ülkücülerce gözlerini kırpmadan öldürüldüğü adrestir. Katliamın kurbanlarından Salih Güvenci ve Faruk Ersan’ın öğrenci bütçesine uygun kiraladıkları bu ev, 8 Ekim 1978 günü 7 TİP’li öğrenciye mezar oldu. Katliamın baş faillerinden olan Bünyamin Adanalı ve Ünal Osmanağaoğlu 3’üncü yargı paketine eski ülkücüler için konulan “kişiye özel af” düzenlemesi sayesinde cezaevinden 11 yıl erken tahliye edildiler. 13 yıl cezaevinde yatan hükümlülerin erken tahliyesine katliamda hayatını kaybedenlerin yakınları ve dava arkadaşları tepkili.
 
‘Acımıza acı kattı’
 
Salih Güvenci’nin amcasının oğlu Yusuf Güvenci, katliam gününü yıllar sonra bir kez daha yaşadıklarını söyledi: “Salih benim küçük kardeşimdir, beraber büyüdük. Salih dedemin de ismiydi, daha geçen hafta Çorum’daki mezarına gittim ikisinin de. Bir saat kaldım, ağladım, düşündüm. Daha bu tahliye kararı verilmemişti. Bu tahliyeler bizi yaralamıştır. 3’üncü yargı paketi bazı tutuklulara kolaylık olsun diye çıkartılmıştır, ama bu bir cinayettir, bu insanlar canidir. Böyle bir katliam planlıdır, 7 öğrenci planlı bir şekilde katledilmiştir. Çocuklarımızı evden aldılar, telle boğdular, sonra kurşun sıkarak öldürdüler. Ben buna söyleyecek söz bulamıyorum. Katillerden birini MHP Balıkesir İl Başkanı karşılamasını da çok yadırgadım. Yıllardır bu üzüntüyü yaşıyoruz ailecek, bu tahliyeler üzüntümüze üzüntü acımıza acı kattı.”
 
‘Yaralandık, kırıldık’
 
Latif Can’ın yakın dava arkadaşı, yazar Mesut Odman: “Tahliyeler 3’üncü yargı paketinin ne olduğunu gösteren bir karardır. Bütün Türkiye tarafından katil oldukları bilinenler tahliye edildi. Çok yazık. Ben de TİP üyesiydim. Latif ile beraber çalışmıştık. Üniversite öğrencisiydi Hacettepe İstatistik’te okuyordu. Olağanüstü iyi ve tertemiz bir çocuktu. Halk arasında iyi aile çocuğuydu. Birlikte çalışmaktan dolayı iyi tanıdığım için katliam beni de çok ağır etkiledi. MHP bu katillerle geçmişini örtmeye çalışsa da yöneticilerden hala arkadaşlıklar devam ediyor.” 
 
‘Katliamı akladılar’ 
 
TİP’in gençlik kolu ‘Genç Öncü’ kurucusu Durmuş Tiryaki: “TİP’in gençlik örgütü Faruk (Ersan) ve Serdar (Alten) ‘Genç Öncü’den yakın dava arkadaşlarımdı. Faruk hem partiden hem de kişisel olarak çok yakınımdı. Serdar da benim gibi Genç Öncü kurucusuydu. Şiddet bizim çizgimiz dışındaydı, siyasette silahlı mücadele vermezdik. Bahçelievler siyasi bir katliamdır ve 12 Eylül’ü tezgahlamak için TİP’i de olayların içine çekmeye çalıştıkları provokatif eylemlerden biridir. 12 Eylül yargılanırken bu tahliyeler samimiyetsizliğin göstergesidir ve çelişkidir. 12 Eylül’e giden yol Bahçelievler Katliamı’ndan geçer ve bu tahliyelerle katliam aklanmış oldu.”
 
"Önümüze gelen kanunu uyguladık"
 
3. Yargı Paketi'nde getirilen düzenleme doğrultusunda, 7 TİP'li öğrenciyi öldürmekten hükümlü iki kişiyi tahliye eden mahkemenin başkanı konuştu:
 
Hürriyet gazetesinin haberi şöyle: Yargıç Ali Altınkaya, 7 TİP’li öğrencinin öldürüldüğü Bahçelievler katliamının hükümlüsü Ünal Osmanağaoğlu ve Bünyamin Adanalı’yı tahliye den Ankara 3’üncü Ağır Ceza Mahkemesi ’nin Başkanı. 
 
“Vicdanımız tabii ki rahatsız" diyen Altınkaya, kararı 3’üncü Yargı Paketi’ndeki düzenlemeye dayanarak verdiklerini söyledi. 
 
Altınkaya, "Önümüze gelen kanunu uyguladık” şeklinde konuştu. 
 
Altınkaya şunları söyledi: " TBMM böyle bir kanun yapmış. Biz de kanunun gereğini yerine getirdik. Bir şey olunca ‘Mahkeme böyle yaptı’ diyorlar. Mahkeme böyle yapmıyor. Okulda öğretmen olarak göreve başlayan birinin önüne ‘Kardeşim bu sene bunu okutacaksın’ diye kitabı koyarsan öğretmen onu okutur. Şu karar çıktı, bu karar çıktı, hiç yatmadan da çıkıyor. Meclis ‘Af verdim’ diyor, af kanunu çıkıyor. Bu doğru mudur, vicdanları sızlatıyor mu? Sızlatıyor. Ama bizim yapacağımız bir şey yok. Biz yargıçlar olarak bundan zevk almıyoruz. ‘Mahkeme hazırlıklı’ deniliyor. Böyle bir kanun çıkmış, tabii ki mahkeme dosyayı inceleyecek, hazırlıklı çıkacak. Siz bir yere giderken hazırlık yapmıyor musunuz? Ama bu tür şeylerde bizim adımızın kullanılması hoş bir şey değil." (NSK)
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com