"Kararlar gayrimeşrudur"

"Kararlar gayrimeşrudur"
CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, Ergenekon kararlarını değerlendirdi.

Ergenekon Mahkemesi'nin verdiği kararlara tepkiler devam ediyor.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu CHP Milletvekillerininde ceza aldığı kararları yorumladı. Kılıçdaroğlu, “Özel yetkili mahkemelerin verdiği kararlar; hukuken, siyaseten ve ahlaken meşru kararlar değildir. Bu mahkemelerin verdiği kararlar gayrimeşrudur” dedi.

Kılıçdaroğlu, İzmir Milletvekili Mustafa Balbay’ın 34 yıl 8 ay, Zonguldak Milletvekili Mehmet Haberal’ın 12 yıl 6 ay (Tahliye) ve CHP Ankara Milletvekili Sinan Aygün’ün 13 yıl 6 ay ceza aldığı mahkeme kararlarına ilişkin yazılı açıklamasında şu değerlendirmelerde bulundu:

ADALET DAĞITAMAZLAR

“Demokrasilerde insanlar, siyasi otoriteye bağımlı özel yetkili mahkemelerde değil, bağımsız, hukukun üstünlüğüne inanan normal mahkemelerde yargılanırlar. Bu nedenle özel yetkili mahkemelerin verdiği kararlar; hukuken, siyaseten ve ahlaken meşru kararlar değildir. Bu mahkemelerin verdiği kararlar gayrimeşrudur. Bu mahkemeler adalet dağıtmaz. Çünkü bunlar adından da anlaşılacağı üzere özel yetkili mahkemelerdir. Bu mahkemeler siyasal gücün emrinde olan ve onun buyruklarını yerine getiren mahkemelerdir. ‘Hukukun üstünlüğü’ kavramı bu mahkemeler için geçerli değildir. Bu mahkemelerin temel işlevi ‘üstünlerin hukukunu’ yani siyasal iktidarın buyruklarını egemen kılmaktır.”(MUE)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com